Білий шквал

Білий шквал метеорологічне явище, несподіваний, раптовий і поривчастий вітер, свого роду шквал, що виникає за одну мить і триває короткочасно. Це метеорологічне явище не пов'язане з дощем або бурею, воно може виникнути коли небо безхмарне. Небо безхмарне або покрите ясними хмарами, а поверхня води біла. Білий шквал виникає перед холодним фронтом, його вістря — це купчасто-дощова хмара — темна, сильно пошматована знизу.

Різке опускання холодного повітря
Білий шквал у протоці Магаллана (Вогняна Земля) 25 жовтня 2009 року

Біла піна на воді, білі хмари, туман з плаваючих крапель або снігу, що супроводжуються раптовим сильним вітром. Для метеорологів білий шквал є суперечливим метеорологічним явищем, оскільки його важко спостерігати.[1]

Шхуна «Гордість Балтимора». 1981

Морські трагедії

Моряки різних країн розповідають історії про білі шквали, які стали причиною багатьох морських трагедій.

  • 14 травня 1986 року білий шквал налетів на 42-метрову шхуну «Гордість Балтимора» за 463 км на північ від Пуерто-Рико. Вітер з швидкістю 150 км/год перекинув корабель і затопив його. Капітан і троє моряків загинули, а решта — вісім членів екіпажу протягом чотирьох днів і семи годин з невеликою кількістю їжі та води плавали в частково надутому рятувальному пло́ті, поки норвезький танкер «Торо» не врятував їх.[2]

Білий шквал у літературі та кіно

  • У романі французького письменника Віктора Гюго «Знедолені» описаний білий шквал, що знищив 64-метровий вітрильний корабель.
  • У фільмі американського кінорежисера Рідлі Скота «Білий шквал» 1996 року розповідається як внаслідок цього явища затонула 28-метрова шхуна «Альбатрос». Кінострічка описує правдиву подію 1961 року, в якій загинуло шестеро осіб. Чак Ґіг, один з моряків екіпажу, згадував, що під час своєї подорожі на «Альбатросі» вони побували в умовах кількох жорстоких штормів, і що кожного разу з'являлися попереджувальні ознаки, які давали час щоб підготуватися до бурі. Але 2 травня приблизно о 8:30 ранку на корабель несподівано налетів такий потужний шквал, що «Альбатрос» потонув, і екіпаж не встиг зреагувати. Дивним було також те, що відразу після затоплення море знову стало абсолютно спокійним і гладким.

Примітки

  1. Білий шквал — що це таке? tawernaskipperow.pl 14.08.2015 (пол.)
  2. Що таке «білий шквал»? Архівовано 6 липня 2012 у Wayback Machine. usatoday.com (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.