Біосфера 2
«Біосфера 2» — гігантський герметизований комплекс споруд з бетону, сталевих труб і 5600 скляних панелей. Моделює замкнену екологічну систему, збудований компанією «Space Biosphere Ventures» на кошти мільярдера Едварда Басса в пустелі Сонора, Аризона, США. Цифра «2» у назві покликана підкреслити, що «Біосферою 1» є Земля. Альтернативна версія з приводу «першої Biosphere» — саме так називався американський павільйон на всесвітній виставці Експо-67, свого часу не менш відомий, ніж Атоміум. На користь цієї версії говорить помітна зовнішня схожість в конструкції Biosphere і Biosphere 2. Головним завданням «Біосфери 2» було з'ясувати: чи зможе людина жити і працювати в замкнутому середовищі. У віддаленому майбутньому такі системи можуть бути корисні як автономні поселення в космосі, або в разі крайнього погіршення умов життя на Землі.
Історія експерименту
У 1985 році більше 200 американських учених й інженерів об'єдналися для того, щоб побудувати в пустелі величезну скляну будівлю із зразками земної флори і фауни. Планувалось герметично закрити будівлю від будь-яких надходжень сторонніх речовин та енергії (крім енергії сонячного світла) й поселити там на два роки команду з восьми добровольців, яких відразу прозвали «біонавтами». Експеримент повинен був сприяти вивченню зв'язків у природній біосфері та перевірити можливість тривалого існування людей у замкненій системі, наприклад при далеких космічних польотах. Постачати кисень повинні були рослини. Вода, як розраховували, буде забезпечуватися природним кругообігом і процесами біологічного самоочищення. Їжа — з місцевих рослин і тварин.
Внутрішня площа будівлі (1,3 га) поділялася на три основні частини. У першій розмістилися зразки п'яти характерних екосистем Землі:
- «Ліс» — ділянка тропічного лісу,
- «Океан» — басейн з солоною водою,
- «Пустеля»,
- «Савана» з річкою,
- «Болото».
У всіх цих частинах поселили відібраних ботаніками і зоологами представників флори і фауни. Другу частину будівлі відвели системам життєзабезпечення: 0,25 га для вирощування їстівних рослин (139 видів, враховуючи тропічні фрукти з «Лісу»), басейни для риби (взяли тиляпію, як невибагливий вид, що швидко набирає масу) і відсік біологічного очищення стічних вод. Житлові відсіки для «біонавтів» (кожному 33 м² з загальною їдальнею та вітальнею). Сонячні батареї забезпечували електроенергію для комп'ютерів і нічного освітлення.
Перша місія
Наприкінці вересня 1991 року вісім чоловік «замурували» у скляній оранжереї. Незабаром почалися проблеми. Погода виявилася надзвичайно хмарною, йшов дощ з конденсату, фотосинтез йшов слабше норми.[1][2] До того ж у ґрунті розмножились бактерії, які споживали кисень, і за 16 місяців його вміст у повітрі знизився з нормальних 21% до 14%. Довелося додавати кисень ззовні, з балонів.[3][4] Врожаї їстівних рослин виявилися гіршими за розраховані, тому населення «Біосфери 2» постійно голодувало (вже в листопаді довелося розкрити продуктовий надзвичайний запас, за два роки досліду середня втрата ваги біонавтів склала 13%). Зникли заселені комахи-запилювачі (загалом вимерло від 15 до 30% видів), зате розмножувались таргани, яких ніхто не заселяв. Біонавти все ж таки змогли прожити намічені два роки, але в цілому експеримент виявився невдалим. Втім, він зайвий раз довів, наскільки тонкі й вразливі механізми біосфери, що забезпечують наше життя.
Друга місія
Після закінчення першої місії було проведено об'ємне дослідження та, за результатами, виконано удосконалення технічних систем комплексу. Було покращено ізоляцію залізобетонних конструкцій для усунення недоліку поглинання ними двоокису вуглецю. Друга місія розпочалася 6 березня 1994 року, запланованою тривалістю шість місяців. Колектив зміг досягнути самозабезпечення їжею.[5]
1 квітня 1994 року через розбіжності місію було звільнено від обслуговування Службою маршалів США, на чолі залишилася компанія Bannon & Co (очолювана Стівом Бенноном) з Беверлі-Гіллз, Каліфорнія.[6]
В 3 годині ночі 5 квітня 1994 року учасники першої місії Абігейл Олінг та Марк Ван Тійо порушили цілісність внутрішньої атмосфері проекту, відкривши ззовні герметичні двері та розбивши скляні панелі у галереї.[7] Мотивом Олінг слугувало надання учасникам можливості обрати продовження місії або шанс достроково покинути комплекс.[8]
Друга місія завершилася достроково 6 вересня 1994 року.
Подальша доля проекту
У грудні 1995 року проект переданий під управління Колумбійському університету.[9] Використовувався як дослідницька лабораторія та корпус. У 2003 році керівництво комплексом повернулося до власників. У червні 2007 року установу продано CDO Ranching & Development, L.P. за 50 мільйонів доларів. Університет Аризони оголосив, що візьме під догляд основні дослідницькі будівлі та у співробітництві з новими власниками продовжує підтримку будівель та території проекту.[10]
Сучасний стан
Гігантська споруда використовується зараз для окремих дослідів з тваринами і рослинами.
Примітки
- Biosphere 2
- in the bio bubble. Архів оригіналу за 20 жовтня 2016. Процитовано 31 січня 2017.
- Nelson, M, W. F. Dempster, N. Alvarez-Romo, T. MacCallum. 1994, Atmospheric Dynamics and bioregenerative technologies in a soil-based ecological life support system: Initial results from Biosphere 2. Advances in Space Research14 (11):417-426)
- Biosphere 2 Members 'aired out'
- Marino, B.D.V., Mahato, T.R. et al., 1999, The agricultural biome of Biosphere 2: structure, composition and function, Ecological Engineering 13: 199-234
- The project was put into receivership and an outside management team was installed for the receiver to turn around the floundering project. The reason for the dispute was threefold. Mismanagement of mission had caused terrible publicity, financial mismanagement and lack of research. People alleged gross financial mismanagement of the project, leading to a loss of $25 million in fiscal 1992. Poynter, pp. 325–26
- Two Former Biosphere Workers Are Accused of Sabotaging Dome. The New York Times. April 5, 1994. Процитовано 26 квітня 2010.
- The Donella Meadows Archive: Biosphere 2 Teaches Us Another Lesson
- Broad, William J. (19 листопада 1996). Paradise Lost: Biosphere Retooled as Atmospheric Nightmare. The New York Times.
- Biosphere 2 to Have a Permanent Home With the UA. Office of University Communications, The University of Arizona. 27 червня 2011. Процитовано 27 червня 2011.
Посилання
- (англ.) Сайт проекту «Біосфера 2» — Аризонський університет.
- (англ.) Сайт про замкнені екосистеми.
- (рос.) Проект «Біосфера-2» на сайті Державного дарвінівського музею, 2003.
- (рос.) «Біосфера-2» у 2010 році на сайті Priroda.su, 9 січня 2010 року.
- (рос.) Детальний опис проекту. FUTURA.