Біполярна система координат

Біполярна система координат — ортогональна система координат на площині на основі кіл Аполлонія[1]. Криві, що відповідають сталим значенням змінних σ і τ перетинаються під прямими кутами. Координати задаються двома фокусами F1 та F2, зазвичай у точках (−a, 0) та (a, 0), відповідно, на осі іксів декартової системи координат.

Геометричний смисл біполярних координат. Кут σ утворений двома фокусами і точкою P, тоді як τ — логарифм відношення відстаней до фокусів. Відповідні кола сталих σ й τ показано червоним і синім, відповідно, вони перетинаються під прямими кутами (фіолетовий прямокутник).
Біполярна система координат

Означення

Зазвичай біполярні координати (σ, τ) визначають як:

де σ-координата точки P дорівнює куту F1 P F2, а τ-координата дорівнює натуральному логарифмові відношення відстаней d1 та d2 до фокусів

( F1 та F2 розташовані в точках (−a, 0) і (a, 0), відповідно.) σ набирає значень від -π/2 до π/2, а τ — від до . Можна записати,

[2][3]

Криві сталих σ та τ

Криві сталих σ відповідають неконцентричним колам

що перетинаються в двох фокусах. Центри кіл сталих σ лежать на осі ігреків. Позитивні σ дають кола з центрами над віссю x, а негативні — нижче ві неї. Зі зростанням значення |σ| , радіус кола зменшується, а його центр наближається до початку координат (0, 0), досягаючи його при |σ| = π/2, що є максимальним значенням змінної.

Криві сталих  — кола різного радіусу, що не перетинаються між собою.

Вони оточують фокуси, та не є концентричними. Центри кіл сталих τ лежать на осі іксів. Кола з дотатними τ лежать праворуч осі ігриків (x > 0), а кола з від'ємними τ лежать зліва від осі ігриків (x < 0). Крива τ = 0 відповідає осі ігриків (x = 0). Зі збільшенням абсолютньї величини τ радіус кіл зменшується, а їхні центри стягуються до фокусів.

Обернені співвідношення

Перейти від декартових до біполярних координат можна за наступними формулами:

та

Існують дві чудові тотожності

та

Коефіцієнти Ламе

Коефіцієнти Ламе для біполярних координат (σ, τ) дорівнюють:

Тож нескінченно малий елемент площі має форму

а оператор Лапласа задається як:

Інші диференціальні оператори, такі як та можна отримати в координатах (σ, τ), підставляючи коефіцієнти Ламе в загальні формули, виписані на сторінці ортогональна система координат.


Посилання на джерела

  1. Eric W. Weisstein, Concise Encyclopedia of Mathematics CD-ROM, Bipolar Coordinates, CD-ROM edition 1.0, May 20, 1999 Архівовано 12 грудня 2007 у Wayback Machine.
  2. Polyanin, Andrei Dmitrievich (2002). Handbook of linear partial differential equations for engineers and scientists. CRC Press. с. 476. ISBN 1-58488-299-9.
  3. Happel, John; Brenner, Howard (1983). Low Reynolds number hydrodynamics: with special applications to particulate media. Mechanics of fluids and transport processes 1. Springer. с. 497. ISBN 978-90-247-2877-0.
  • H. Bateman "Spheroidal and bipolar coordinates", Duke Mathematical Journal 4 (1938), no. 1, 39–50
  • Hazewinkel, Michiel, ред. (2001). Bipolar coordinates. Encyclopedia of Mathematics. Springer. ISBN 978-1-55608-010-4.
  • Lockwood, E. H. "Bipolar Coordinates." Chapter 25 in A Book of Curves. Cambridge, England: Cambridge University Press, pp. 186–190, 1967.
  • Korn GA and Korn TM. (1961) Mathematical Handbook for Scientists and Engineers, McGraw-Hill.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.