Бірманська плита
Бірманська плита маленька тектонічна плита або мікроплита розташована в Південно-Східнійї Азії. Має площу — 0,01270 стерадіан. Зазвичай розглядається у складі Євразійської плити.
Андаманські острови, Нікобарські острови і північно-західна Суматра розташовані на плиті. Ця острівна дуга відокремлює Андаманське море від Індійського океану на заході.
На сході лежить Сундська плита, відокремлена трансформаційною границею прямуючою у напрямку з півдня на північ через Андаманське море. Ця межа між Бірманською і Сундською плитою утворило Андаманське море і відокремило Андамансько-Нікобарсько-Суматранську острівну дугу від материка Євразія, процес спредингу, який почався приблизно 4 мільйонів роки тому.
На заході є набагато більшою Індостанська плита, яка зазнає субдукцію під Бірманську плиту. Ця велика зона субдукції сформувало Сундський жолоб.
Тектонічна історія
В моделях відновленої тектонічної історії області, рух Індо-Австралійської плити у північному напрямку привів до його колізії з Євразією, яка почалася в Еоценовий геологічний період, приблизно 50-55 мільйонів роки тому. Ця колізія призвела до орогенезу Гімалаїв.
Індостанська плита дрейфує на північ відносно швидко (приблизно 16 см/рік). а також обертається проти годинникової стрілки. В результаті цього руху і обертання, конвергенція вздовж східної межі (Бірмо-Андамано-Малайський регіон) плити з Євразією йшлося по косому куту.
Трансформаційні сили уздовж цього фронту субдукції почали повертання Сундської дуги, що рухалась по годинниковій стрілці; протягом пізнього Олігоцену (приблизно. 32 млн років тому) під дією цієї сили розпочали відламуватись мікроплити Сундська і Бірманська від більшої Євразійської плити.
Джерела
- Curray, JR. 2002 Chapman Conference on Continent - Ocean Interactions within the East Asian Marginal Seas (PDF). Tectonics and History of the Andaman Sea Region (abstract). Архів оригіналу за 23 березня 2005. Процитовано 8 вересня 2005.
- Paul, J., Burgmann, R., Gaur, V. K., Bilham, R. Larson, K. M., Ananda, M. B., Jade, S., Mukal, M., Anupama, T. S.. Satyal, G., Kumar, D. 2001 The motion and active deformation of India. Geophys. Res. Lett. Vol. 28 , No. 04 , 647-651 2001.