Бітліс (вілаєт)

Вілаєт Бітліс(осман. ولایت بتليس) вілаєт Османської імперії. Утворений 1875 року з частини Ерзурумського еялету з площею 29,840 км². Припинив існування у 1923 році в результаті реформ в Турецькій республіці.

Вілаєт Бітліс

Прапор

Історія

Створення нової провінції було пов'язано з наміром султанського уряду поліпшити керованість областями на сході Малої Азії та Кавказі. Водночас передбачалося розділити по різних вілаєтах вірменську громаду, що була доволі значною в Ерзурумському еялету. Вірмен-християн розглядали як небезпеку в можливій війні з Російською імперією. Переслідування вірмен посилилися після поразки у російсько-турецькій війні 1877—1878 років, коли кордони Росії поширилися у бік Бітліського вілаєту.

Постійне пригнічення вірмен призводило до повстань, рушійною силою яких стали федаїни. Найбільш потужними були повстання у гірському санджаку Сасон у 1894 та 1904 роках. Під час Першої світової війни відбулися декілька сутичок між турками і курдами з одного боку, та вірменами, а також ассирійцями (з іншого). Загострення розпочалося з 1893 року. За таємної підтримки султана Абул-Гаміда курдські хамідіє у 1895 році влаштували різанину вірменського населення.

З початку Першої світової війни разом з Ерзурумським та Трабзонським вілаєтами виконував завдання бази османських військ проти Російської імперії. У 1915—1916 роках вілаєт був місцем запеклих боїв між турецькими і російськими арміями, внаслідок яких останні здобули перемогу й зайняли більшу частину вілаєту разом з містом Бітліс.

Поразка у Першій світовій війні призвела до розгортання курдського руху за незалежність. Боротьба турків проти курдів зачепило й вілаєт Бітліс. Втім його вдалося утримати під владою турецької республіки, яку було утворено у 1920 році. У 1923 році Бітліський вілаєт перетворено на провінції Бітліс, Бінгьоль та Сіїрт.

Структура

У 1875 році складався з 2 санджаків: Бітліс та Муш. У 1883 році до них додано санджак Сіїрт, а 1884 року — Генш.

  • Бітліський санджак складався з 4 кази: Бітліс, Ахлат, Хизан, Муткі
  • Мушський санджак складався з 5 кази: Муш, Буланик, Сасон, Малазгирт, Варто
  • Сіїртський санджак складався з 5 кази: Сіїрт, Ерух, Перварі, Ширван, Курталан.
  • Геншський санджак складався з 3 кази: Генш, Бінгьоль, Кулп.

Населення

Відповідно до перепису 1885 року в провінції мешкало 388 625 осіб. Основними націями були турки та вірмени, також мешкали ассирійці, халдеї, курди.

Політика постійних утисків, переслідувань, нападів на вірмен та ісламізації призвела до того, що у 1914 році кількість мусульман становила 309 999 осіб, а вірмен Апостольської церкви — 117 492, ассирійців — 3992, халдеїв — 4356.

Економіка

Основу становили землеробство і тваринництво. Вирощували насамперед пшеницю та просо, в менших обсягах — жито, овочі. Значну статтю доходів вілаєту становило виготовлення килимів. Ним насамперед займалися курди. Постачання здійснювалося на внутрішній ринок та до Стамбула.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.