Вазектомія

Вазектомі́я (лат. Vas — посудина, проток + ектомія) хірургічна операція, при якій проводиться перев'язка чи видалення фрагмента сім'явивідних проток (лат. Vas deferens) у чоловіків (самців). Ця операція приводить до стерильності (нездатності мати потомство) при збереженні статевих функцій. У чоловіка (самця) після вазектомії зберігається статева поведінка: лібідо, ерекція, еякуляція. Але оскільки сім'явивідні протоки стають непрохідні, то в еякуляті відсутні сперматозоїди. Зовнішній вигляд сперми звичайний. Яєчка зберігають свої функції. Вазектомію застосовують як радикальний засіб контрацепції. У медицині зазвичай рекомендується чоловікам, які мають дітей і вирішили відмовитися від дітонародження в майбутньому. У ветеринарії використовують для стерилізації самців бродячих собак, які, зберігаючи статеву поведінку, блокують контакт молодих нестерилізованих самців з самками, тим самим перешкоджаючи збільшенню чисельності бродячих собак.

Червоним позначено місце перев'язування (або видалення фрагмента в даному місці) сім'явивідних проток

Не слід плутати вазектомію з кастрацією: при вазектомії яєчка зберігають свої функції.

Законодавство

Україна

Громадянам та гостям України стерилізація (і вазектомія, і стерилізація жінки) дозволяється за медичними показаннями. Стерилізація недієздатної особи здійснюється лише за згодою її опікуна[1]

Білорусь

Громадянам та гостям Білорусі стерилізація (і вазектомія, і стерилізація жінки) дозволяється з 18 років. Станом на 2009 рік цей метод контрацепції в Білорусі малопопулярний. За 2008 рік в Мінській області вазектомія була проведена 2 рази.

Швеція

Громадянам Швеції стерилізація (і вазектомія, і стерилізація жінки) дозволяється з 25 років. У 2012 році стерилізували 4800 громадян, більше 2/3 з них — жінки. Ціна стерилізації значно розрізняється залежно від округів країни. У більшості округів вона дорівнює 300 шведським кронам. У 8 округах ціна — 2400 крон, а на півдні країни — 13 200 крон.

Росія

Громадянам Росії стерилізація (і вазектомія, і стерилізація жінки) дозволяється тільки у віці старше 35 років або при наявності 2 дітей, а за наявності медичних показань та згоди громадянина — незалежно від віку та наявності дітей[2].

Відомі люди, які піддались Вазектомії

Примітки

Джерела

  • Планування сім’ї та контрацепція : навчальний посібник / В. І. Бойко, Н. В. Калашник, А. В. Бойко та ін. ; за заг. ред. д-ра мед. наук, проф. В. І. Бойка. – Суми : Сумський державний університет, 2018. – 223 с.Ел.джерело ISBN 978-966-657-710-1 (С.156,164-167,189,210)

Література

  • Репродуктивне здоров’я та відповідальна поведінка учнівської молоді. Посібник для тренера. Видання друге, оновлене. – Київ: Благодійний фонд «Здоров’я жінки і планування сім’ї», 2018.- 135 с. Ел.джерело (С.76)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.