Пеле

Пеле́ (порт. Pelé, справжнє ім'я Едсон Арантіс ду Насіменту, порт. Edson Arantes do Nascimento, нар. 23 жовтня 1940, Трес-Корасоес, штат Мінас-Жерайс, Бразилія) — бразильський футболіст, нападник. Грав за клуби «Сантос» і «Нью-Йорк Космос». Провів 92 матчі і забив 77 голів у складі збірної Бразилії.

Пеле
Пеле
Особисті дані
Повне ім'я Едсон Арантіс ду Насіменту
(Edson Arantes do Nascimento)
Народження 23 жовтня 1940(1940-10-23) (81 рік)
  Трес-Корасоес
(штат Мінас-Жерайс), Бразилія
Зріст 173 см
Вага 67 кг
Прізвисько Король футболу
Громадянство  Бразилія
Позиція головний нападник
Номер 10
Професіональні клуби*
РокиКлубІгри (голи)
1957—1974
1975—1977
«Сантос»
«Нью-Йорк Космос»
585 (570)[1]
64 (37)
Національна збірна
РокиЗбірнаІгри (голи)
1957—1971  Бразилія 92 (77)
Звання, нагороди
Нагороди

honorary citizen of Baltimored (30 травня 1973)

Distinguished Guest of Mexico Cityd (2009)

Llaves de la Ciudad de Méxicod (2009)

BBC World Sport Star of the Yeard (1970)

Футболіст року в Південній Америці (1973)

Ballon d'Or Dream Teamd (2020)

FWA Tribute Awardd (2018)

Laureus Lifetime Achievement Awardd (2000)

BBC Sports Personality of the Year Lifetime Achievement Awardd (2005)

Орден «За заслуги» (1984)

FIFA Player of the Centuryd (2000)

Олімпійський орден (2016)

Президентська премія ФІФА (2007)

Marca Leyendad (1997)

World Cup Golden Balld (1970)

* Ігри та голи за професіональні клуби
враховуються лише в національному чемпіонаті.

Пеле — єдиний футболіст у світі, який тричі ставав чемпіоном світу як гравець (в 1958, 1962 і 1970 роках). Учасник чотирьох чемпіонатів світу. Найкращий гравець чемпіонату світу 1970 року. Найкращий молодий гравець чемпіонату світу 1958. Футболіст року в Південній Америці 1973 року. Двічі член символічних збірних чемпіонатів світу. Дворазовий володар Міжконтинентального кубка і Кубка Лібертадорес, переможець Суперкубка міжконтинентальних чемпіонів, десятиразовий чемпіон штату Сан-Паулу, чотириразовий переможець турніру Ріо-Сан-Паулу в складі «Сантоса».

Кращий футболіст XX століття за версією футбольної Комісії ФІФА; по голосуванню на офіційному сайті організації Пеле — другий футболіст в XX столітті[2]. Є кращим спортсменом XX століття за версією Міжнародного Олімпійського комітету.

За опитуванням IFFHS займає перше місце серед кращих футболістів світу XX століття. Посідає перше місце серед кращих гравців XX століття за версією журналу World Soccer. Посідає перше місце серед кращих гравців XX століття за версією France Football[3]. Займає друге місце в історії чемпіонатів світу за версією газети Таймс. Входить в ФІФА 100.

Член символічної збірної кращих гравців на всіх чемпіонатах світу за версією ФІФА. Член символічної збірної кращих гравців в історії Південної Америки[4]. Є одним зі 100 найбільш впливових людей світу за версією журналу Time.

У 1995-1998 роках обіймав посаду міністра спорту Бразилії.

Ім'я

Під час хрещення йому дали ім'я Едсон. У сім'ї всі кликали хлопця «Діко» (скорочення від Едісон). Прізвиськом «Пеле» його почали називати друзі в 9-річному віці. Діко спочатку зовсім не подобалось, що його так кличуть, але друзям ім'я припало до душі. З того часу всі почали називати його «Пеле». Жодна з версій про походження цього імені досі повністю не підтверджена.

Життєпис

Дитинство

Народився 23 жовтня 1940 р. у Трес Корасоес — містечку в штаті Мінас-Жерайс. Його батько був футболістом-професіоналом з прізвиськом Дондінью. Він виступав у місцевому клубі, але одного разу Дондінью запросили до відомого «Атлетико Мінейро». Для небагатої сім'ї це був шанс вибратися з бідних кварталів та зажити заможно. Але в першій же грі проти «Сан-Крістовао» після зіткнення з Августо (майбутнім капітаном Бразилії на ЧС 1950) Дондінью отримав надзвичайно складну травму. Не зігравши більше жодного матчу за «Атлетико», батько Пеле повернувся додому. Біль коліна не давав грати на повну силу навіть на рівні місцевих команд, але треба було якось заробляти на життя. Сім'я продовжувала жити в злиднях. Після народження сина Донья Селесте навіть не хотіла слухати про якісь футбольні мрії Діко.

1947 року сім'я Дондінью переїхала до Бауру, де той знайшов нову команду Bauru Atletic Club (BAC). Саме в цьому місті Діко починав проводити свої перші матчі — на вулиці, де й мешкав. Коли йому виповнилося 9 років, його вперше почали кликати «Пеле» й усі швидко звикли до цього прізвиська. Хлопцям із сусідніх вулиць спало на думку створити футбольну команду. Вони грали матчі з іншими дитячими командами, але все ще були без тренера і виступали босоніж.

Коли Пеле було 12 років у команді, з'явився перший дорослий «менеджер». Друг Дондінью, продавець у місцевому торговому домі Зе Лейте купив хлопчакам перші справжні бутси, ставши одночасно тренером і спонсором. Команду вирішили назвати «Амерікінья» («маленька Америка» португальською) і вона взяла участь в юніорському кубку міста Бауру, названого «Кубок Ніколя Авелоні» на честь мера. «Амерікінья» виграла фінал, а Пеле став найкращим бомбардиром турніру. За рік Зе Лейте переїхав до Сан-Паулу. Колектив втратив опікуна, тренера і трьох гравців — синів Зе Лейте, що грали за команду. Того ж часу BAC вирішив створити при клубі молодіжну секцію. 13-річного Пеле відразу ж прийняли туди. Тренувати юнаків приїхав сам Вальдемар ді Бріту нападник національної збірної Бразилії на чемпіонаті світу 1934 року. Новий наставник здивував хлопців методами тренувань, які, проте, приносили плоди. Наприклад, прив'язував м'яч на певній висоті і говорив бити його головою спочатку підскочивши лише на лівій нозі, потім на правій і тільки потім на обидвох. Пеле був найнижчим у команді, тому мусив стрибати найвище (у дорослій кар'єрі він прославиться своєю чудовою грою в повітрі). Юнацьке «Бакінью» двічі поспіль виграло «Кубок Ніколя Авелоні». За два роки Вальдемар ді Бріту повернувся до Сантосу. Дещо пізніше до Бауру приїхав тренер відомого клубу «Банґу» з Ріо-де-Жанейро. Донья Селесте не відпустила сина до іншого міста.

«Сантос»

Коли Пеле виповнилося 15 років, до міста прибув Вальдемар ді Бріту з пропозицією. Юним нападником цікавився «Сантос» — тодішній чемпіон штату й одна з найсильніших команд Бразилії. Батькам зателефонував президент клубу і Пеле переїхав до Сантоса. Спочатку він грав за молодіжну команду. Після травми форварда «Сантоса» тренер почав випускати Пеле в основному складі. Перший гол у першості штату він забив 7 вересня 1956 року. За перших 11 ігор Пеле забив 17 м'ячів. 8 квітня 1957 року підписав професійний контракт із «Сантосом».

У чемпіонаті штату Сан-Паулу Пеле з 1957 ставав найкращим бомбардиром 9 разів поспіль. У сезоні 1958 він забив 58 м'ячів у 38 іграх. Наприкінці 50-х і на початку 60-х рр. «Сантос» був лідером бразильського футболу, але бразильська першість не могла бути джерелом значних прибутків для власників команди. Клуб охоче запрошували до Європи, де вони грали товариські («виставкові») матчі, а відсотки йшли до каси клубу. 1959 року клуб вирушив у турне спочатку по Америці, а згодом — по Європі. Бразильська команда показувала атакувальний футбол, який подобався трибунам. На ігри, де грали Пеле, Зіту і Пепе приходили тисячі глядачів, але темп подорожей був надто високим для гравців. Відсутність принаймні одного з них означала б меншу кількість уболівальників на трибунах. Завершенням турне була гра проти Реалу Мадрид. Виснажений «Сантос» поступився найсильнішому європейському клубу того часу — 3:5.

Загалом 1959 рік став найрезультативнішим у всій кар'єрі нападника — разом в офіційних та товариських іграх 19-річний гравець «Сантоса» забив 126 голів у 104 матчах.

«Сантос» регулярно перемагав у чемпіонаті штату Сан-Паулу, де грали багато відомих команд Бразилії, зокрема «Сан-Паулу», «Коринтіанс» та «Пальмейрас». Від 1957 до 1965 року включно Пеле щороку ставав найкращим бомбардиром турніру. Ані до, ані після нього такого не досяг ніхто.[5] Найкращі команди двох найсильніших штатів Сан-Паулу та Ріо-де-Жанейро змагалися у «Турнірі Ріо Сан-Паулу» — фактично чемпіонаті Бразилії, аж до створення всенаціональної ліги 1971 року.

1962 року «Сантос» перемагає в найпрестижнішому клубному турнірі Південної Америки Копа Лібертадорес. Це дозволяє бразильцям змагатися за Міжконтинентальний кубок — трофей, який розігрують переможці Кубка європейських чемпіонів та Копа Лібертадорес. За Міжконтинентальний кубок вона змагалася з португальською «Бенфікою», де головною зіркою був Еусебіу. На «Маракані» «Сантос» переміг європейців 3:2, двічі відзначився Пеле. На лісабонському «Да Луж» бразильці розгромили «Бенфіку» 5:2. Пеле зробив хет-трик, а Еусебіу забив лише один.

За рік команда Пеле знову стала найсильнішою в Південній Америці. За Міжконтинентальний кубок бразильці змагались з італійським «Міланом» У першій грі «Мілан» перемагає південноамериканців 4:2 вдома — обидва голи забив Пеле. З таким самим рахунком «Сантос» зреваншувався у Бразилії, а додатковий матч завершився з рахунком 1:0 на користь бразильців.

До 1965 року Едсон Арантес ду Насіменту став одною з найвідоміших персон Бразилії та світу. Свої гроші футболіст інвестував у фірму «Санітарія Сантіста», але вона у певний момент була близька до банкрутства через борги. Пеле позичив потрібну суму у футбольного клубу Сантос, де і виступав. За це керівництво домоглося продовження контракту з командою. На продажі квитків на товариські ігри та поїздках по всьому світі «Сантос» ґрунтував велику частину свого бюджету. Пеле збирав повні трибуни куди б не їхав «Сантос».

У 1967 та 1968 роках клуб з Сантоса знову перемагає в чемпіонаті штату Сан-Паулу. Журналісти вже почали рахувати голи Пеле. Статистики свідчили, що гол № 1000 нападник мав би забити в якомусь з осінніх матчів 1969 року. Це сталося 19 листопада 1969 року на арені «Маракана» у Ріо-де-Жанейро під час гри з «Васку да Ґама», за якою спостерігало близько 80 000 глядачів. Не вщухав потужний дощ, а глядачі чекали лише на одне — на тисячний гол Пеле. Зірка «Сантоса» здобула його з пенальті. Ця подія мала широкий резонанс у пресі.[6]

Із шістдесятих років футболіст дедалі частіше знімається у рекламах та відкриває власний бізнес. У Бразилії його популярність використовували під час популяризації багатьох видів продукції. Пеле був принциповим в одному питанні — він ніколи в житті не рекламував сигарети чи алкоголь.

2 жовтня 1974 року на 20-й хвилині гри з «Понте Прета» Пеле несподівано схопив м'яч у руки і побіг до центра поля — він став на коліна і подякував глядачам за їхню відданість і прихильність. Весь стадіон став на ноги і проводжав кумира овацією — Пеле вирішив завершити кар'єру.

Продовжити виступи 34-річного бразильця змусили нефутбольні фактори. Колись, 1966 року футболіст довірив свої справи поганому бізнесменові і збанкрутував. Йому довелося продовжити свій контракт з «Сантосом» на фінансових умовах, які запропонував клуб. 1974 року ситуація повторилась — взявши кредит, люди, які вели фінансові справи футболіста, не зуміли його віддати — бразилець опинився у боргах. Пеле підписує багатомільйонний контракт з американським клубом «Нью-Йорк Космос».

«Нью-Йорк Космос»

У 1970—1980 роках американські фірми виділяли мільйони на розвиток футболу у США з надією на те, що гра буде приносити такі ж прибутки, як американський футбол, бейсбол, баскетбол чи хокей. У Сполучених Штатах проводили останні роки кар'єри такі зірки, як Франц Бекенбауер, Йоган Кройф чи Джордж Бест. «Нью-Йорк Космос» теж мав добру фінансову підтримку — клуб входив до групи компаній, якій належала, наприклад, кінокомпанія «Warner Brothers».

Виступи за збірну Бразилії

Чемпіонат світу 1958

7 липня 1957 р. Пеле вперше одягнув футболку національної збірної Бразилії вийшовши на заміну проти Аргентини. Він забив єдиний гол команди, але бразильці поступились 1:2.

Наступного року юний нападник взяв участь у чемпіонаті світу 1958, який відбувався у Швеції. У перших 2 іграх групового етапу (з Австрією і Англією) він не грав. Пеле вийшов у стартовому складі у останньому груповому матчі проти Радянського Союзу ставши футболістом основи на решту чемпіонату. В 1/4 фіналу Бразилія грала з Уельсом і Пеле, забивши на 73-й хв. єдиний гол, став наймолодшим футболістом, який забив гол на чемпіонатах світу. Він мав 17 років і 239 днів. Рекорд не побито й досі. В півфіналі проти Франції він зробив «хет-трик» і південноамериканці виграли 5:3. Іншим фіналістом стала команда господарів Швеція. 29 липня 1958 р. бразильці виграли і фінальну гру (Пеле забив шведам двічі). Пеле забив 6 голів, поділивши у списку бомбардирів 2-3 місце з Гельмутом Раном. Весь турнір південноамериканці провели використовуючи тактичну схему 4-2-4, яку після чемпіонату почали застосовувати у всьому світі.

Чемпіонат світу 1962

Бразилію вважали фаворитом, адже цього разу команді допомагала географічна близькість Бразилії та Чилі, де відбувався турнір. У складі залишились практично всі головні зірки турніру 4-річної давності: Жільмар, Джалма Сантус, Діді, Вава та неперевершені Ґаррінша з Пеле на чиї плечі падав тягар організації і завершення атак.

Пеле провів тільки перші 2 матчі на турнірі — проти Мексики і Чехословаччини, та забив 1 гол. Ще перед чемпіонатом нападник «Сантоса» відчував біль у паху, який найгостріше дав про себе знати у другій грі турніру — проти Чехословаччини. Пеле залишався на полі, оскільки заміни тоді ще не були дозволені, але решту чемпіонату дивився з лави запасних і по телевізору. У центрі нападу його замінив Амарілду. Головною зіркою став Ґаррінша, який разом з Вава став найкращим бомбардиром турніру — обидва забили по 4 м'ячі. Команда Бразилії знову перемогла на чемпіонаті світу.

Чемпіонат світу 1966

На англійському турнірі жеребкування вибрало для Бразилії дуже рівних і сильних суперників: Португалію, Угорщину та Болгарію. Кожен із цих колективів мав у своєму складі висококласних футболістів.

Уже в першій грі, проти болгар, нападник отримав пошкодження, але до того встиг забити 1 гол. Бразильці перемогли 2:0. Цей матч увійшов до історії, як останній, в якому одночасно виступали 2 найгеніальніші гравці Бразилії 1950-х і 60-х рр. — Пеле та Ґаррінша. Одночасно на полі ця пара зіграла 40 ігор за збірну протягом 9 років (1958—1966) і не програла жодної.[7]

Наступний поєдинок південноамериканці були змушені грати без Пеле і поступилися Угорщині 1:3. Гравець «Сантоса» зумів одужати і взяв участь у третьому матчі групового етапу — проти португальців, у складі якого особливо відзначали нападника Еусебіу. Глядачі побачили наскільки жорстко і грубо діяли європейці проти Пеле. Зрештою, після одного з таких епізодів він вже не міг залишити поле самостійно. Еусебіу зробив дубль і бразильці програли 1:3. Команда вибула вже після групового етапу і викликала величезну хвилю незадоволення на батьківщині. Пеле вважав винними тренерів та невірно спланований тренувальний процес. Футболіст вирішив не брати участь у чемпіонаті світу 1970, навіть, якщо його запросять до складу збірної.

Чемпіонат світу 1970

Після перемоги на ЧС-1970 Пеле став єдиним триразовим чемпіоном світу в історії футболу. Останню гру за збірну він провів 18 липня 1971 року проти Югославії на стадіоні «Маракана».

Ушанування

«Естадіо Рей Пеле» в місті Масейю

1999 року Міжнародний олімпійський комітет визнав Пеле «Атлетом століття», попри те, що той ні разу не брав участі в Олімпійських Іграх. Французький спортивний журнал «Екіп» (фр. L'Equipe) назвав бразильця «Спортсменом сторіччя».[8]

Визнаний найкращим футболістом століття за версією ФІФА і за версією Міжнародної федерації футбольної історії і статистики.

На його честь названо стадіон у місті Масейю (порт. Maceió) — 30-тисячний стадіон Estádio Rei Pelé (буквально «Стадіон короля Пеле»), збудований 1970 року.

Про Пеле

  • Якби Пеле не народився людиною, то народився би м'ячем. (Арманду Ноґейра, бразильський журналіст).[9]
  • Після 5-го голу мені захотілося йому поплескати. (Швед Сіґґе Парлінґ — суперник Пеле у фінальній грі чемпіонату світу-1958, яку бразильці виграли 5:2)
  • Як вимовити «Пеле»? Б-О-Г. («Санді таймс», лондонська газета)

Титули та досягнення

Статистика

Статистика клубних виступів:

Сезон Команда Чемпіонат Чемпіонат
штату
Турнір
Ріо-Сан-Паулу
Континентальні
кубки
Разом
Т І Г Т І Г Т І Г Т І Г І Г
1957 «Сантос» ЛП2936 РС95 3841
1958 «Сантос» ЛП3858 РС88 4666
1959 «Сантос» КБ42 ЛП3245 РС76 4353
1960 «Сантос» ЛП3033 РС30 3333
1961 «Сантос» КБ57 ЛП2647 РС78 3862
1962 «Сантос» КБ52 ЛП2637 КЛ44 3748
МК25
1963 «Сантос» КБ48 ЛП1922 РС814 КЛ45 3651
МК12
1964 «Сантос» КБ67 ЛП2134 РС43 3144
1965 «Сантос» КБ42 ЛП3049 РС75 КЛ78 4864
1966 «Сантос» КБ52 ЛП1413 1915
1967 «Сантос» ТР149 ЛП1817 3226
1968 «Сантос» ТР1711 ЛП2117 СК21 4029
1969 «Сантос» ТР1212 ЛП2526 СК10 4340
СК52
1970 «Сантос» ТР134 ЛП157 2811
1971 «Сантос» ЧБ211 ЛП198 409
1972 «Сантос» ЧБ165 ЛП209 3614
1973 «Сантос» ЧБ3019 ЛП1911 4930
1974 «Сантос» ЧБ179 ЛП101 2710
Разом у Бразилії17310041247053492627664646
1975 «Космос» ПА95 95
1976 «Космос» ПА2415 2415
1977 «Космос» ПА3117 3117
Разом у США64376437
Разом за кар'єру23713741247053492627728683
 Статистика матчів і голів за збірну —  Бразилія
Дата Місто Господарі Результат Гості Турнір Голи Примітки
7-7-1957Ріо-де-ЖанейроБразилія 1 – 2 АргентинаКубок Рока1 65'
10-7-1957Сан-ПаулуБразилія 2 – 0 д.ч. АргентинаКубок Рока1
4-5-1958Ріо-де-ЖанейроБразилія 5 – 1 ПарагвайКубок Освальдо Круза1 ?'
14-5-1958Ріо-де-ЖанейроБразилія 4 – 0 Болгаріятовариський матч- ?'
18-5-1958Сан-ПаулуБразилія 3 – 1 Болгаріятовариський матч2
15-6-1958ГетеборгБразилія 2 – 0 СРСРЧС 1958 - 1-й етап-
19-6-1958ГетеборгБразилія 1 – 0 УельсЧС 1958 - чвертьфінал1
24-6-1958СтокгольмБразилія 5 – 2 ФранціяЧС 1958 - півфінал3
29-6-1958СтокгольмБразилія 5 – 2 ШвеціяЧС 1958 - Фінал21-й чемпіонський титул
10-3-1959Буенос-АйресБразилія 2 – 2 ПеруЧемпіонат Південної Америки 1959 (Аргентина)1 75'
15-3-1959Буенос-АйресБразилія 3 – 0 ЧиліЧемпіонат Південної Америки 1959 (Аргентина)2
21-3-1959Буенос-АйресБразилія 4 – 2 БолівіяЧемпіонат Південної Америки 1959 (Аргентина)1
26-3-1959Буенос-АйресБразилія 3 – 1 УругвайЧемпіонат Південної Америки 1959 (Аргентина)-
29-3-1959Буенос-АйресБразилія 4 – 1 ПарагвайЧемпіонат Південної Америки 1959 (Аргентина)3
4-4-1959Буенос-АйресАргентина 1 – 1 БразиліяЧемпіонат Південної Америки 1959 (Аргентина)12-е місце
13-5-1959Ріо-де-ЖанейроБразилія 2 – 0 Англіятовариський матч-
17-9-1959Ріо-де-ЖанейроБразилія 7 – 0 ЧиліКубок O'Higgins3
20-9-1959Сан-ПаулуБразилія 1 – 0 ЧиліКубок O'Higgins-
29-4-1960КаїрЄгипет 0 – 5 Бразиліятовариський матч-
1-5-1960АлександріяЄгипет 1 – 3 Бразиліятовариський матч3 ?'
6-5-1960КаїрЄгипет 0 – 3 Бразиліятовариський матч- ?'
10-5-1960КопенгагенДанія 3 – 4 Бразиліятовариський матч-
9-7-1960МонтевідеоУругвай 0 – 1 БразиліяКубок Атлантики- ?'
12-7-1960Ріо-де-ЖанейроБразилія 5 – 1 АргентинаКубок Атлантики1 ?'
21-4-1962Ріо-де-ЖанейроБразилія 6 – 0 ПарагвайКубок Освальдо Круза1
24-4-1962Сан-ПаулуБразилія 4 – 0 ПарагвайКубок Освальдо Круза2 ?'
6-5-1962Сан-ПаулуБразилія 2 – 1 Португаліятовариський матч-
9-5-1962Ріо-де-ЖанейроБразилія 1 – 0 Португаліятовариський матч1
12-5-1962Ріо-де-ЖанейроБразилія 3 – 1 Уельстовариський матч1
16-5-1962Сан-ПаулуБразилія 3 – 1 Уельстовариський матч2
30-5-1962Вінья-дель-МарБразилія 2 – 0 МексикаЧС 1962 - 1-й етап1
2-6-1962Вінья-дель-МарБразилія 0 – 0 ЧехословаччинаЧС 1962 - 1-й етап-
13-4-1963Сан-ПаулуБразилія 2 – 3 АргентинаКубок Рока-
16-4-1963Ріо-де-ЖанейроБразилія 5 – 2 д.ч. АргентинаКубок Рока3
21-4-1963ЛісабонПортугалія 1 – 0 Бразиліятовариський матч-
28-4-1963ПарижФранція 2 – 3 Бразиліятовариський матч3
2-5-1963АмстердамНідерланди 1 – 0 Бразиліятовариський матч- 46'
5-5-1963ГамбургФРН 1 – 2 Бразиліятовариський матч1
12-5-1963МіланІталія 3 – 0 Бразиліятовариський матч- 26'
30-5-1964Ріо-де-ЖанейроБразилія 5 – 1 АнгліяКубок Націй1
3-6-1964Сан-ПаулуБразилія 0 – 3 АргентинаКубок Націй-
7-6-1964Ріо-де-ЖанейроБразилія 4 – 1 ПортугаліяКубок Націй1
2-6-1965Ріо-де-ЖанейроБразилія 5 – 0 Бельгіятовариський матч3
6-6-1965Ріо-де-ЖанейроБразилія 2 – 0 ФРНтовариський матч1
9-6-1965Ріо-де-ЖанейроБразилія 0 – 0 Аргентинатовариський матч-
17-6-1965ОранАлжир 0 – 3 Бразиліятовариський матч1 ?'
24-6-1965ПортуПортугалія 0 – 0 Бразиліятовариський матч-
30-6-1965СтокгольмШвеція 1 – 2 Бразиліятовариський матч1
4-7-1965МоскваСРСР 0 – 3 Бразиліятовариський матч2
21-11-1965Ріо-де-ЖанейроБразилія 2 – 2 СРСРтовариський матч1
19-5-1966Ріо-де-ЖанейроБразилія 1 – 0 Чилітовариський матч- ?'
4-6-1966Сан-ПаулуБразилія 4 – 0 Перутовариський матч1
8-6-1966Ріо-де-ЖанейроБразилія 2 – 1 Польщатовариський матч-
12-6-1966Ріо-де-ЖанейроБразилія 2 – 1 Чехословаччинатовариський матч2 46'
15-6-1966Ріо-де-ЖанейроБразилія 2 – 2 Чехословаччинатовариський матч1
25-6-1966ГлазгоШотландія 1 – 1 Бразиліятовариський матч-
30-6-1966ГетеборгШвеція 2 – 3 Бразиліятовариський матч-
12-7-1966ЛіверпульБразилія 2 – 0 БолгаріяЧС 1966 - 1-й етап1
19-7-1966ЛіверпульПортугалія 3 – 1 БразиліяЧС 1966 - 1-й етап-
25-7-1968АсунсьйонПарагвай 0 – 4 БразиліяКубок Освальдо Круза2
28-7-1968АсунсьйонПарагвай 1 – 0 БразиліяКубок Освальдо Круза-
31-10-1968Ріо-де-ЖанейроБразилія 1 – 2 Мексикатовариський матч-
3-11-1968Белу-ОризонтіБразилія 2 – 1 Мексикатовариський матч1
14-12-1968Ріо-де-ЖанейроБразилія 2 – 2 ФРНтовариський матч-
17-12-1968Ріо-де-ЖанейроБразилія 3 – 3 Югославіятовариський матч1
7-4-1969Порту-АлегріБразилія 2 – 1 Перутовариський матч- 75'
9-4-1969Ріо-де-ЖанейроБразилія 3 – 2 Перутовариський матч1
12-6-1969Ріо-де-ЖанейроБразилія 2 – 1 Англіятовариський матч-
6-8-1969БоготаКолумбія 0 – 2 БразиліяВідбір до ЧС 1970-
10-8-1969КаракасВенесуела 0 – 5 БразиліяВідбір до ЧС 19702
17-8-1969АсунсьйонПарагвай 0 – 3 БразиліяВідбір до ЧС 1970-
21-8-1969Ріо-де-ЖанейроБразилія 6 – 2 КолумбіяВідбір до ЧС 19701 67'
24-8-1969Ріо-де-ЖанейроБразилія 6 – 0 ВенесуелаВідбір до ЧС 19702
31-8-1969Ріо-де-ЖанейроБразилія 1 – 0 ПарагвайВідбір до ЧС 19701
4-3-1970Порту-АлегріБразилія 0 – 2 Аргентинатовариський матч-
8-3-1970Ріо-де-ЖанейроБразилія 2 – 1 Аргентинатовариський матч1
22-3-1970Сан-ПаулуБразилія 5 – 0 Чилітовариський матч2
26-3-1970Ріо-де-ЖанейроБразилія 2 – 1 Чилітовариський матч-
12-4-1970Ріо-де-ЖанейроБразилія 0 – 0 Парагвайтовариський матч-
26-4-1970Сан-ПаулуБразилія 0 – 0 Болгаріятовариський матч-
29-4-1970Ріо-де-ЖанейроБразилія 1 – 0 Австріятовариський матч-
3-6-1970ГвадалахараБразилія 4 – 1 ЧехословаччинаЧС 1970 - 1-й етап1
7-6-1970ГвадалахараБразилія 1 – 0 АнгліяЧС 1970 - 1-й етап-
10-6-1970ГвадалахараБразилія 3 – 2 РумуніяЧС 1970 - 1-й етап2
14-6-1970ГвадалахараБразилія 4 – 2 ПеруЧС 1970 - чвертьфінал-
17-6-1970ГвадалахараБразилія 3 – 1 УругвайЧС 1970 - півфінал-
21-6-1970МехікоБразилія 4 – 1 ІталіяЧС 1970 - Фінал13-й чемпіонський титул
30-9-1970Ріо-де-ЖанейроБразилія 2 – 1 Мексикатовариський матч-
4-10-1970СантьягоЧилі 1 – 5 Бразиліятовариський матч1 ?'
11-7-1971Сан-ПаулуБразилія 1 – 1 Австріятовариський матч1 46'
18-7-1971Ріо-де-ЖанейроБразилія 2 – 2 Югославіятовариський матч- ?'
Усього Матчів (10 місце) 92 Голів (1 місце) 77

Цікаві факти

1974 року на екрани вийшов документальний фільм «Це Пеле» (оригінальна назва - Isto é Pele, (порт.)), виробництво Бразилія, режисер Луїс Карлос Баррето. «Цей фільм - чудова можливість згадати про неперевершену гру Короля, дізнатися про його життя та кар'єру. Незабутні кадри, які допоможуть краще зрозуміти мистецтво - справжній футбол!», - ідеться у передмові до цієї стрічки [11].

У радянському прокаті стрічка мала іншу назву «Король футболу - Пеле», і тривала менше за оригінальну: 56.42 замість 1.09.35. Через це з фільму радянського прокату «зникли» кадри (13 хв. 34 с [12]), де йшлося про різнобічність захоплень Пеле: він добре грав у волейбол, баскетбол; у легкій атлетиці показував пристойні результати в бігу на 110 м з бар’єрами, метанні списа, диска та штовханні ядра. Хоча, в обох версіях збереглося згадування про те, що Пеле долав 100 м за 11.0 с, а у висоту стрибав на 1 м 90 см [13].

2 червня 2012 року в Луганську відкрився єдиний у світі музей Пеле [14] [15].

Примітки

Література

  • Pele. — Warszawa, Krajowa Agencja Wydawnicza, 1980. — 356 сторінок (автобіографія)
  • Пеле. Моя жизнь и прекрасная игра. М.: Планета, 1989. — 240 с. — ISBN: 5-825250-092-5
  • «Футбол. Специальное приложение» № 12 (15), грудень 2008
  • Дитячі роки Едісона описані в книзі для дітей молодшого і середнього шкільного віку «Сашко Дерманський про Авіценну, Олександра Суворова, Олександра Довженка, Уолта Диснея, Пеле» / С. Дерманський. — Київ : Грані-Т, 2007. — 112 с.: іл. — (Серія «Життя видатних дітей»). — ISBN 978-966-2923-80-3
  • Лидия Бородина. Пеле уходит с поля. Газ. Неделя № 48 (924) 1977 г., с.15.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.