Вакатіпу

Озеро Вакатіпу (англ. Lake Wakatipu) — внутрішнє озеро (озеро фінгер[1]) на Південному острові Нової Зеландії. Воно знаходиться в південно-західній частині регіону Отаго, недалеко від кордону із регіоном Саутленд. Назва: Озеро Wakatipu походить від оригінальних слів мови маорі Whakatipu-wai-Māori[2].

Вакатіпу
англ. Lake Wakatipu

Озеро Вакатіпу з Квінстауна
45°05′06″ пд. ш. 168°33′39″ сх. д.
Розташування
Країна  Нова Зеландія
Регіон Квінстаун-Лейксd
Розташування Південний острів
Геологічні дані
Тип пальцеве озероd
Розміри
Площа поверхні 291 км²
Висота 310 м
Глибина середня 230 м
Глибина макс. 380 м
Довжина 75,2 км
Ширина 6 км
Вода
Басейн
Вливаються Дартd і Ґрінстаунd
Витікають Каварауd
Країни басейну Нова Зеландія
Інше
Geonames 6204703
Вакатіпу (Нова Зеландія)

 Вакатіпу у Вікісховищі

Географія

Вид на озеро Вакатіпу з дороги Квінстаун-Ґленорчі
Вакатіпу на фоні гір Ремаркаблес

Озеро має протяжність близько 80 кілометрів (це найдовше озеро Нової Зеландії) при максимальній ширині до 5-6 км, і площу 291 км2, за цим показником воно третє після озер Таупо (616 км²) та Те-Анау (344 км²). Озеро також дуже глибоке, його дно знаходиться на 70 м нижче рівня моря, максимальна глибина — 380 м, середня — 230 м. Його поверхня знаходиться на висоті 310 м, і воно розташоване у південній частині Південних Альп. В плані озеро має форму букви «S» або зворотної (перевернутої) букви «N» («собача нога»). Річка Дарт впадає в північний кінець озера. Від гирла річки озеро простягається на південь — південний схід приблизно на 30 кілометрів, перш ніж різко повернути на схід — північний схід. Через двадцять кілометрів, воно знову круто повертає на південь, досягаючи свого південного кінця через 30 км поблизу містечка Кінгстон. Живлення озера переважно льодовикове.

З озера витікає річка Каварау, що витікає з єдиного рукава озера, Франктон Арм, 8 км на схід від Квінстауна. Приблизно 18 000 років тому річка Матаура також витікала з південного рукава озера Вакатіпу. Флаєр Кінгстон проходить частиною колишнього русла цієї річки, тепер заблокованого льодовиковою мореною[3]. Місто Квінстаун знаходиться на північно-східному березі озера біля східного кінця його середньої частини. Тут відбувається явище, яке одержало назву сейш з періодом коливання 26,7 хвилин, що призводить до того, що рівень води в затоці Квінстауна піднімається і падає приблизно на 200 мм[4].

Озеро Вакатіпу славиться своєю мальовничою красою, оточене горами. Гірський масив Ремаркаблес лежить уздовж його південно-східного краю. Цей район є популярним місцем для пригодницького туризму, лижного спорту, парапланеризму, банджі-джампінгу і пішохідного туризму в межах легкої досяжності. Вінтажний пароплав, TSS Earnslaw регулярно курсує водами озера. Поруч у громаді Гіббстон є кілька виноградників.

З усіх боків озеро оточене високогірною місцевістю з найвищою вершиною, яка розташована поблизу, — горою Ернслав (2819 м, гірський хребет Форбс, Південні Альпи), що розташована за 50 км на північ від гирла річки Дарт. На південно-західному узбережжі озера (на південь від Квінстауна) розташована доволі примітна гора Сесіл Пік (1978 м).

Етимологія

Озеро Вакатіпу з пагорба Квінстауна

Повна оригінальна назва озера: Вакатіпу-вай-Маорі (Whakatipu-wai-Māori)[5].

Вважається, що назва озера походить від народу вайтаха, який згодом був витіснений народом каті мамое. Старійшини сучасного нгаї таху кажуть, що хоча ім'я Вакатіпу є архаїчним, а його початкове значення є загадкою, whaka означає причинний ефект, а tipu означає зростання[5]. Тому Вакатіпу може означати «зростаюча затока», якщо оригіналом був Whakatipu, а h випала в південного маорійському діалекті. Діалект також відомий тим, що скидає кінцеві голосні. Waka також може означати «порожнистий»[6]. Wakatipua або Whakatipua (каное / затока духів) були зафіксовані історично, як і Wakatapu (священна посудина).

Вакатіпу — це також назва ще шести непов'язаних з озером географічних об'єктів на Південному острові, включаючи Tarahaka Whakatipu — сідло Гарріса на початку маршруту Роутебурн; Whakatipu Katuka — річка Голліфорд та її долина; і Whakatipu Kohurangi — затока Маорі в Пелорус-Саунд[7], регіон Мальборо[8].

Легенда говорить, що ложе озера утворилося, коли гігантський огр Копу-вай був спалений уві сні, залишивши після себе тільки своє серце, що, згідно з тією ж легендою, є причиною ритмічного підйому і опускання сейшу озера.

Затоплення

Веслярний пароплав Альпініст біля пристані Ельфін-Бей на озері

Озеро Вакатіпу періодично зазнавало впливу повеней[9] що суттєво наносять збитки прибережним громадам Кінгстона, Ґленорчі та Квінстауна. Помітними були повені такі як: повінь 1878 року в Квінстауні, яка зачепили значну частину віддалених районів Квінстауна та Отаго, повінь 1995 року в Квінстауні, і особливо сильна повінь в Квінстауні 1999 року, які суттєво пошкодили центральний діловий район міста та дорожню інфраструктуру, що призвело до приблизно 50 мільйонів доларів США збитків[10][11][12].

Дика природа

Озеро Вакатіпу є середовищем проживання вугрів довгопірних (екземпляр, виловлений в 1886 році, є найбільшим із відомих з цього вид[13]), коричневої форелі, лосося та райдужної форелі[14]. Ці та інші риби є їжею для хижаків, таких як баклан. Чорнодзьоба чайка часто зустрічається навколо озера, тоді як найпоширенішими птахами є чорнодзьоба чайка та завезений крижень. Присутній більш менший птах, який часто не помічається через його розмір — це новозеландська чернь.

У популярній культурі

Фільм

Озеро Вакатіпу має багато географічних подібностей з озером Лох-Несс. Тому воно було зняте як знаменитий шотландський Лох-Несс у фільмах:

Телебачення

  • Це однойменне озеро у телевізійному серіалі «Топ озер» BBC (2013)[16].

Галерея

Квінстаун, веселка над озером Вакатіпу,
гори Ремаркаблес (ліворуч).

Озеро Вакатіпу. Південний острів,
Нова Зеландія.

Озеро Вакатіпу на фоні гір Ремаркаблес.
Квінстаун, Нова Зеландія.

Марка Нової Зеландії 2 пенси, синього кольору,
1898 року (озеро Вакатіпу).

Див. також

  • Список озер Нової Зеландії

Примітки

  1. Озеро фінгер (пальцеве), також відоме як фіордне озеро або коритне — «вузька лінійна водойма, що займає заглиблену льодовиками долину, а іноді затримується моренною дамбою».
  2. Māori name for Lake. Архів оригіналу за 20 грудня 2012. Процитовано 9 червня 2012.
  3. Turnbull, I M (2000). Geology of the southeastern Eyre Mountains relevant to tenure review. Wellington, N.Z.: Department of Conservation. ISSN 1171-9834.
  4. Lake Wakatipu at Willow Place. www.orc.govt.nz (англ.). Процитовано 31 травня 2019.
  5. Kuprienko, Dasha (5 грудня 2017). Is it Wakatipu or Whakatipu?. Stuff. Процитовано 17 січня 2021.
  6. H. Beattie (1920). Art. XII.—The Southern Maori, and Greenstone: Addenda 52. с. 51–52.
  7. Мальборо-Саундс — це система затоплених річкових долин, що утворилися після останнього льодовикового періоду близько 10 000 років тому.
  8. Jamieson, Debbie (16 січня 2021). Call to return the missing 'wh' to South Island Māori place names. Stuff. Процитовано 17 січня 2021.
  9. Lake Wakatipu flood hazard (ORC).
  10. Flood events 1995-2004. www.civildefence.govt.nz (англ.). Процитовано 31 травня 2019.
  11. Williams, Guy (15 листопада 2014). Learning from the big flood. Otago Daily Times Online News (англ.). Процитовано 31 травня 2019.
  12. Back in the Day: Queenstown hit by extreme flooding. TVNZ (en-NZ). Процитовано 31 травня 2019.
  13. Fishing World Records
  14. Lake Wakatipu Fishing. Архів оригіналу за 20 грудня 2014. Процитовано 28 квітня 2011.
  15. Miller, Gerri. Inside 'The Water Horse'. HowStuffWorks, Inc. Процитовано 7 липня 2008.
  16. Lane, Megan (17 серпня 2013). Top of the Lake: Is New Zealand's greatest actor New Zealand itself?. BBC News Magazine.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.