Ванака (озеро)

Ванака (англ. Lake Wanaka) озеро в Новій Зеландії в регіоні Отаго. Розташоване на висоті 300 метрів над рівнем моря. Має площу 192 км². Четверте за площею озеро Нової Зеландії[1][2].

Ванака
Краєвид південної частини озера з гори Маунт-Рой.
Краєвид південної частини озера з гори Маунт-Рой.
44°30′ пд. ш. 169°08′ сх. д.
Розташування
Країна  Нова Зеландія
Регіон Отаго
Квінстаун-Лейксd
Розташування Квінстаун, Отаго, Південний острів
Геологічні дані
Розміри
Площа поверхні 192 км²
Висота 300  м
Глибина середня 300  м
Глибина макс. 300 м
Довжина 42 км
Ширина 10 км
Вода
Басейн
Вливаються Макарора і Matukituki Riverd
Витікають Клута
Країни басейну Нова Зеландія
Інше
Geonames 2179680
Положення на Південному острові
Положення на Південному острові
Ванака (озеро) (Нова Зеландія)

 Ванака у Вікісховищі

Озеро розкинулось в центральній частині Південного острова на північ від однойменного міста. З усіх боків оточене Південними Альпами — гірським пасмом заввишки до 3000 метрів, при цьому із західного боку місцевість більш гориста, ніж зі східного. Озеро лежить в долині, що утворилася внаслідок льодовикової ерозії під час останнього льодовикового періоду близько 10 тисяч років тому. Береги на південному заході й південному сході пологі. З півночі в озеро впадає річка Макарора, з південного заходу Матукітукі. З південно-східної його частини витікає річка Клута. Вздовж південно-східного берега лежить місто Ванака. На захід від озера проходить шосейна дорога, що практично впритул прилягає до північної частини водойми. Поблизу розташована озеро Гавеа, яке також лежить в паралельній долині, виритій льодовиком. Мінімальна відстань між двома озерами становить лише близько 1000 м[3].

Південна частина озера Ванака

Має витягнуту з півдня на північ форму 42 км завдовжки і від 2,5 до 4,5 км завширшки в середній і північній частинах (14 кілометрів у розширеній південній частині). Береги озера відносно рівні в центральній і північній частинах, у південній частині порізані кількома невеликими вузькими затоками. У південній частині лежать кілька островів розміром до 2,2 кілометра. Багато з них є екологічними заповідниками[4]. Середня глибина становить 300 м.

Клімат в районі озера помірний, середня денна температура в січні дорівнює 26,1 °C, в липні — 10,1 °C. Мінімальна температура в січні може досягати 1,4 °C, у червні — −8,2 °C. Середньорічна кількість опадів досягає 682 мм (досить низький показник порівняно з сусідніми регіонами Фіордлендом і Уест-Костом). Вітри зазвичай дують на північний захід[5].

Традиційними жителями району, в якому розташоване озеро, є представники корінного новозеландського народу маорі. Першим європейцем, що досяг Уанака, вважають Натаніела Чалмерса (сталося це в 1853 року). У супроводі маорі він пройшов від Тутурау (Саутленд) до озера через річку Каварау. Потім спустився до місця перебування на човні по річці Клута. Близько 1859 року інші європейські дослідники виявили в довколишній долині Макарора зруйноване маорійське село. В 1861 році на південній околиці озера з'явилися перші вівчарські ферми.[6] На початку XXI ст. озеро Ванака — відомий новозеландський курорт. Нерухомість в районі озера дуже дорога, вартість будинку може сягати декількох мільйонів євро[2]. Розташовані поблизу гори приваблюють також любителів лижного спорту.

Назва озера походить з маорійської мови. При цьому його правильне написання Оанака. У перекладі з мови маорі означає «місце, де перебуває Анака» (Анака — місцевий племінний вождь)[6].

Примітки

  1. Lake Wanaka (англ.). Tourism New Zealand. Архів оригіналу за 21 квітня 2012. Процитовано 2 квітня 2010.
  2. Закордонна нерухомість. Вибір досвідчених(рос.)
  3. Lakes Wanaka and Hawea (англ.). Tourism New Zealand. Архів оригіналу за 21 квітня 2012. Процитовано 2 квітня 2010.
  4. What's Up DOC - Wanaka (англ.). Television New Zealand Limited. Архів оригіналу за 21 квітня 2012. Процитовано 2 квітня 2010.
  5. Edwards, Eric D. & Logan, Rory. {{{Заголовок}}}. — New Zealand Department of Conservation, 1999.
  6. Lake Wanaka (англ.). An Encyclopaedia of New Zealand. Архів оригіналу за 21 квітня 2012. Процитовано 28 січня 2010.


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.