Вахджирський перевал

Вахджирський перевал (кит. трад.: 瓦赫吉爾山口; піньїнь: Wǎhèjí'ěr Shānkǒu, пушту کوتل وجیر) — гірський прохід у Памірі у східній частині Ваханського коридору, єдиний прохід між Афганістаном і Китаєм. Сполучає Вахан в Афганістані з Ташкурган-Таджицьким автономним повітом в Сіньцзяні, Китай та долини річок Вахджирджилга та Вахджир[1] розташовано на висоті 4923 м. Кордон є місцем з різкою зміною часу (UTC +4:30 в Афганістані й UTC +8, Китайський стандартний час, в Китаї).

Вахджирський перевал
Держава  Афганістан і  КНР
Гірський хребет Памір
Висота над рівнем моря 4923 м

Перевал не є офіційним пунктом перетину кордону, через нього не проходить жодної автостради. На афганській стороні найближча автострада знаходиться у Сархад-е-Вахан (перс. «Кордон Вахана»)[2], близько 100 км до перевалу по стежках. З китайської сторони є кепська дорога що розпочинається близько 15 км від перевалу, і прямує до Каракорумського шосе 80 км. В 2009 році китайське Міністерство оборони розпочало будівництво нової дороги, яка буде проходити за 10 км від перевалу, для потреб прикордонників[3]. Перевал закритий щонайменше п'яти місяців на рік і відкритий нерегулярно решту часу[4].

Під перевалом на афганському боці є крижана печера на висоті 4554 м. Це джерело річки Вахджир, потоку, який урешті-решт стає Амудар'єю (або Оксус). Тому ця печера, вважається витоком Амудар'ї.

В 1895 році перевал був позначений як кордон між Китаєм та Афганістаном у рамках угоди між британцями та росіянами, хоча китайці і афганці, підписали договір про кордон в 1964.[5]

Історично, через перевал проходив важливий торговий шлях з Бадахшану до Яркенду.

З долини китайської річки Вахджирджилга до Афганістану також можна потрапити через перевал Північний Вахджирдаван, прямуючий в долину річки Караджилга. Цей перевал дозволяє прокласти більш короткий маршрут до Таджикистану[1]

Варто відзначити

  • Через перевал прямує до Китаю контрабанда опію влітку[6]
  • Вахджир і найближчі перевали (Калик тощо) мають географічний інтерес в тому відношенні, що тут вельми невеликий простір відокремлює води системи Амудар'ї, прямуючі на захід, від верхніх приток Тариму, що прямують на схід, і приток Інду, прямуючих на південь.

Примітки

  1. Аркуш карти J-43-101 оз Чакмактын. Масштаб: 1 : 100 000. Стан місцевості на 1978 р. Видання 1987 р. (рос.)
  2. J. Mock and K. O'Neil (2004): Expedition Report
  3. Jamestown Foundation China Brief 7 January 2010
  4. Townsend, J. (June 2005) China and Afghan Opiates: Assessing the Risk Chapter 4. Архів оригіналу за 28 вересня 2007. Процитовано 19 серпня 2009.
  5. Архівна копія на сайті Wayback Machine. (PDF) auf law.fs.edu. Abgerufen am 14. Januar 2015
  6. Afghanistan Border Crossing, auf caravanistan.com (englisch). Abgerufen am 14. Januar 2015
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.