Вбивство Яна Куцяка

Ян Куцяк[1][2] (17 травня 1990 — 21 лютого 2018) — словацький журналіст, який разом зі своєю подругою Мартіною Кушніровою, такого ж віку, був застрелений 25 лютого 2018 року в своєму домі у селі Велька Мача, округ Галанта, Словаччина[3]. Куцяк, який працював репортером сайту новин Aktuality.sk, зосереджувався головним чином на розслідуванні податкового шахрайства кількох бізнесменів, пов'язаних із словацькими політиками вищого рівня[4][5].

Демонстрація 2 березня 2018 року у Празі, Чехія

Куцяк — перший журналіст, який убитий у Словаччині[6]. Вбивство спричинило масові протести і загальне потрясіння по всій країні[7][8]. 21 жовтня 2019 року Спеціальна прокуратура Словаччини передала до суду обвинувальний акт проти одного з найбагатших бізнесменів Словаччини Маріана Кочнера та чотирьох осіб: Альони Шушової, Томаша Шабо, Мирослава Марчека та Золтана Андруско[9][10].

Вбивство

Куцяк помер у віці 27 років. Він жив у селі Велька Мача за 65 км на схід від столиці країни Братислави. Вранці 26 лютого родичі журналіста викликали поліцію, після того як кілька телефонних дзвінків до журналіста залишилися без відповіді[11]. В будинку поліція виявила вбитими Куцяка і його наречену Мартіну Кушнірову. Куцяка було розстріляно в груди, а Кушнірову вбито пострілом у голову. Злочин відбувся між 22 і 25 лютого[12]. В березні 2018 року поліція повідомила, що вбивство сталося 21 лютого[13].

Наслідки

Вбивство журналіста викликали шок і потрясіння по Словаччині[11]. На наступний день після того, як інформація з'явилась у ЗМІ, були організовані зібрання людей для вшанування пам'яті. Учасники зборів запалювали свічки на Словацькій національній площі повстань у Братиславі та перед редакцією Aktuality.sk, де працював Куцяк. Подібні зібрання також пройшли в чеських містах Празі та Брно[14]. Президент Андрей Кіска стверджує, що він «був шокований через те, що щось подібне могло статись в Словаччині»[12].

28 лютого Єврокомісар з питань бюджету Гюнтер Етінгер заявив, що Єврокомісія розслідуватиме можливі махінації з субсидіями ЄС[15].

3 березня відбулися масові 20-тисячні акції протесту у столиці Словаччини Братиславі[7][16]. Акції пройшли також у багатьох словацьких містах і навіть за кордоном — у Британії, Франції, Бельгії, Канаді. Основні вимоги — зупинити вплив мафії у країні. Деякі інші демонстранти також вимагали відставки уряду.

Протест у Братиславі 9 березня 2018

15 березня на тлі політичної кризи в Словаччині прем'єр-міністр країни Роберт Фіцо пішов у відставку[17].

Розслідування

Того ж ранку на прес-конференції, голова Словацької поліції Тібор Гашпар заявив, що вбивства «можуть мати відношення до розслідувань Куцяка»[18][19]. Уряд Словаччини запропонував € 1 млн за інформацію про вбивць[20]. Прем'єр-міністр Роберт Фіцо заявив про це під час прес-конференції разом з міністром внутрішніх справ Робертом Калиняком та головою поліції Тибором Гашпаром. Під час прес-конференції, яка була названа «сюрреалістичною», вони виставили пакети банкнот на суму одного мільйона євро, які уряд пообіцяв дати тим, хто надасть відповідну інформацію, яка могла б допомогти прояснити вбивство. Крім того, прем'єр-міністр Фіцо оголосив про створення міжвідомчої цільової групи з залученням співробітників Генеральної прокуратури, спецпрокуратури, Міністерства внутрішніх справ та спецслужб Словацької інформаційної служби у спробі розкрити цю справу[12].

Під час вбивства Куцяк працював над доповіддю про словацькі зв'язки італійського організованого злочинного синдикату під назвою «Ндранхета»[21]. Він раніше писав про організоване податкове шахрайство з участю бізнесменів, близьких до правлячої партії Смер-СД[21]. 28 лютого Aktuality.sk опублікував останню та незавершену історію Куцяка[22]. У цій статті йдеться про діяльність італійських бізнесменів, пов'язаних з організованою злочинністю, які поселилися у Східній Словаччині та витратили роки на вилучення коштів Європейського Союзу для цього відносно бідного регіону, а також їх зв'язки з високопоставленими державними чиновниками, такими як Віліям Ясань, депутат та секретар Ради національної безпеки Словаччини, або Марія Трошкова, колишня гламурна модель, яка стала «головним державним радником» прем'єр-міністра Роберта Фіцо. Обидва, Яшань і Трошкова, відмовилися від відпустки в той же день, заявивши, що вони повернуться на свої посади після завершення розслідування[23]. Незабаром після цього міністр культури Словаччини Марек Мадяріч заявив про свою відставку[24].

За даними словацького Проекту з розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP) взимку 2018 року перекладачка з італійської та помічниця бізнесмена Маріана Кочнера Альона Шушова замовила вбивство Яна Куцяка власнику піцерії Золтану Андруско за 50 тис. євро та скасування боргу розміром 20 тис. євро[25]. Золтан найняв колишніх поліцейського Томаша Шабо та військового Мирослава Марчека, які перед вбивством стежили за домом журналіста декілька днів[26]. 21 лютого вбивця зайшов в будинок та пострілом в голову застрелив Мартіну, яка знаходилася в кухні. На звук пострілу з підвалу піднявся Ян і отримав дві кулі в груди. Пізніше Мирослав Марчек зізнався, що саме він безпосередньо вбив журналіста та його дівчину[27].

21 жовтня 2019 року Спеціальна прокуратура Словаччини передала до суду обвинувальний акт проти Маріана Кочнера, Альони Шушової, Томаша Шабо, Мирослава Марчека та Золтана Андруско[9][10].

13 січня 2020-го у вбивстві Куцяка зізнався колишній військовий Мирослав Марчек, 6 квітня його було засуджено на 23 роки позбавлення волі[28].

2 вересня суд виправдав бізнесмена Маріана Кочнера, якого підозрювали в організації вбивства Куцяка та Кушнірової. Окрім того, виправдано Олену Жужову, яку підозрювали у посередництві. Томаша Сабо визнали винним у керуванні авто, на якому втекли злочинці, він отримав 25 років в'язниці[29].

Арешти

1 березня, через чотири дні після вбивств, озброєні підрозділи елітного національного агентства з питань злочинності (NAKA), яке очолює словацькі поліцейські корпуси, провели рейди у кількох місцях у східній Словаччині, а саме e містах Міхаловце та Требишів[30]. Антонін Вадала, італійський підприємець, згаданий у доповіді Куцяка, був затриманий разом з його двома братами Себастьяно та Бруно, а також з двоюрідним братом П'єтро Капорта та кількома іншими чоловіками італійського походження[31].

2 березня поліція звільнила шістьох підозрюваних у вбивстві журналіста Куцяка[32].

Примітки

  1. У Словаччині пройшли масові протести проти уряду. gazeta.ua (укр.). Процитовано 22 квітня 2018. «Вчора словаки вийшли на багатотисячні протести через вбивство журналіста Яна Куцяка
  2. Вбивство журналіста у Словаччині: очільник МВС йде у відставку. Громадське радіо (укр.). Процитовано 22 квітня 2018. «Нагадаємо, у період з 22 по 25 лютого у Словаччині застрелили журналіста-розслідувача Яна Куцяка і його дівчину Моніку Куснірову.»
  3. У Словаччині вбили журналіста-розслідувача і його подругу. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 4 березня 2018.
  4. Cameron, Rob (28 лютого 2018). Journalist’s final story rocks Slovakia. BBC News (en-GB). Процитовано 4 березня 2018.
  5. Вбитий словацький журналіст розслідував зв'язки європейських фондів із італійською мафією. osvita.mediasapiens.ua. Процитовано 4 березня 2018.
  6. Slovakian journalism’s darkest day. POLITICO (амер.). 26 лютого 2018. Процитовано 4 березня 2018.
  7. У Словаччині відбулися багатотисячні акції протесту через вбивство журналіста Яна Кучака. detector.media (укр.). Процитовано 4 березня 2018.
  8. Land i sjokk etter drap på ung journalist og hans forlovede. Milliondusør utloves for tips i saken. Dagbladet.no (норв.). 28 лютого 2018. Процитовано 4 березня 2018.
  9. У вбивстві словацького журналіста звинуватили чотирьох осіб. Процитовано 21.10.2019.
  10. Aktuality.sk. Prokurátor podal obžalobu na Kočnera a spol. v prípade vraždy Kuciaka. Aktuality.sk. Процитовано 22 жовтня 2019.
  11. Slovakia shocked by journalist's shooting. BBC News (en-GB). 26 лютого 2018. Процитовано 4 березня 2018.
  12. a.s., Petit Press. UPDATED: Investigative journalist killed in his house. spectator.sme.sk (англ.). Процитовано 4 березня 2018.
  13. a.s., Petit Press. Circumstances indicate that Kuciak’s and Kušnírová’s deaths were a contract killing. spectator.sme.sk (англ.). Процитовано 12 липня 2018.
  14. a.s., Petit Press. Slovaks and Czechs pay tribute to the murdered journalist. spectator.sme.sk (англ.). Процитовано 4 березня 2018.
  15. Після вбивства журналіста у Словаччині Єврокомісія розслідуватиме можливі махінації з субсидіями ЄС (укр.). Процитовано 4 березня 2018.
  16. Azet.sk. Tisíce ľudí v uliciach si uctili Jána Kuciaka a jeho partnerku. aktuality.sk (словац.). Процитовано 4 березня 2018.
  17. Прем'єр-міністр Словаччини пішов у відставку. РЕорреспондент.net. 15 березня 2018. Процитовано 15 березня 2018.
  18. Rezaian, Jason (26 лютого 2018). Police believe a journalist was killed for reporting on fraud in the heart of Europe. Washington Post (амер.). ISSN 0190-8286. Процитовано 4 березня 2018.
  19. Вбитий у Словаччині журналіст розслідував причетність мафії до шахрайств з коштами ЄС. Європейська правда. Процитовано 4 березня 2018.
  20. Прем'єр Словаччини запропонував €1 мільйон за інформацію про вбивство журналіста (укр.). Процитовано 4 березня 2018.
  21. a.s., Petit Press. Kuciak investigated links between politicians and mafia. spectator.sme.sk (англ.). Процитовано 4 березня 2018.
  22. Azet.sk. Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky. aktuality.sk (словац.). Процитовано 4 березня 2018.
  23. a.s., Petit Press. Trošková and Jasaň are leaving their posts at Government’s Office. spectator.sme.sk (англ.). Процитовано 4 березня 2018.
  24. a.s., Petit Press. Culture Minister Maďarič resigns. spectator.sme.sk (англ.). Процитовано 4 березня 2018.
  25. Как убили Яна и Мартину (рос.). 20 лютого 2019. Процитовано 21.10.2019.
  26. З'явилися нові деталі у справі про вбивство словацького журналіста Куцяка. www.eurointegration.com.ua. Процитовано 21.10.2019.
  27. Словаччина: колишній військовий зізнався у вбивстві журналіста і його нареченої. Процитовано 21.10.2019.
  28. Вбивці словацького журналіста дали 23 роки в'язниці. РБК-Украина (рос.). Процитовано 6 квітня 2020.
  29. Суд у Словаччині виправдав двох обвинувачених у вбивстві журналіста. РБК-Украина (рос.). Процитовано 3 вересня 2020.
  30. a.s., Petit Press. Polícia udrela na východe. Pozrite si raziu na Zemplíne. dolnyzemplin.korzar.sme.sk (словац.). Процитовано 4 березня 2018.
  31. Azet.sk. Polícia pri razii zadržala podnikateľa z Kuciakovho článku. aktuality.sk (словац.). Процитовано 4 березня 2018.
  32. Поліція Словаччини звільнила шістьох підозрюваних у вбивстві журналіста Кучака. detector.media (укр.). Процитовано 4 березня 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.