Велика ханська мечеть

Велика ханська мечеть (крим. Büyük Han Cami) або Велика Палацова мечеть мечеть Ханського палацу у Бахчисараї.

Велика ханська мечеть
Велика ханська мечеть
44°44′55″ пн. ш. 33°52′56″ сх. д.
Тип споруди мечеть
Розташування  Україна, Бахчисарай
Засновник Сахіб I Ґерай
Початок будівництва 1532
Кінець будівництва 1532
Стиль Османська архітектура
Належність іслам
Стан Об'єкт культурної спадщини України
Оригінальна назва крим. Büyük Han Cami
Велика ханська мечеть (Автономна Республіка Крим)
 Велика ханська мечеть у Вікісховищі

Історія

Велика ханська мечеть міститься на палацовому майдані на схід від північної брами. Це одна із найбільших мечетей Криму і перша з будівель ханського палацу.[1] Мечеть збудував 1532 року Сахіб I Ґерай, у XVII столітті мечеть носила його ім'я.[1]

Будівля мечеті масивна, зі стрілчастою аркадою[2] по низу і майоліковими вставками[3] на стінах. Дах мечеті чотирьохскатний і покритий червоною черепицею. Спочатку дах було покрито куполами.[1]

Усередині мечеті розташована велика зала з високими колонами. На південній стіні є вікна з кольоровими скельцями і міхраб. Зсередини по периметру верхнього ярусу східної, південної і західної стін мечеті йде широкий балкон (хори), який підтримують колони. На балконі міститься засклена ханська ложа, розписана, декорована глазурованою плиткою і прикрашена вітражами. На балкон ведуть гвинтові сходи, крім того, є окремий вхід із двору на ханську ложу.

Головний вхід в мечеть розташований з боку річки Чурук-Су. Фасад із цього боку раніше був оздоблений мармуром. Біля східної стіни мечеті розташоване абдестхане (місце для здійснення ритуального обмивання — абдеста) з шадирваном (фонтаном). На стінах зображено кілька каліграфічних написів арабською мовою (цитати з Корану), що з'явилися у XVIII столітті. Написи виконано чорним кольором у зелених картушах. Також серед каліграфічних написів на стіні є згадка імені Кирима Ґерая, який ремонтував і прикрашав мечеть: «Нехай буде благословенний направа Його Високості Кирима Ґерая Хана».

У мечеті два десятигранні мінарети з гостроверхими дахами, увінчані бронзовими алемами (півмісяцями). Висота мінаретів — 28 метрів. Нагору ведуть кам'яні гвинтові сходи всередині мінаретів. Вежі мінаретів складено з обтесаних кам'яних плит, скріплені між собою свинцевими вставками.[3]

1736 року мечеть постраждала при пожежі. Її відновив ​​під час правління хана Селямет II Ґерай майстер Омер. У 1750-х роках Арслан Ґерай заснував у дворі мечеті медресе, яке не збереглося до наших днів. У радянський час мечеть була закрита. У її верхній частині містилася експозиція музейного відділу археології, а в нижній частині — лапідарій (сховище архітектурних деталей, обломів, каменів із написами і зображеннями).[4] Тепер мечеть відкрита для вірян.

Фотогалерея

Примітки

  1. Олекса Гайворонский. Большая Ханская мечеть
  2. Ханський палац
  3. Юрий Данилевский. Бахчисарай — виртуальная экскурсия. Архівовано 3 березня 2017 у Wayback Machine. Туристическая планета Крым.
  4. В. Гарагуля. Бахчисарайский дворец Архівовано 3 квітня 2019 у Wayback Machine.

Посилання


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.