Велике князівство Тверське

Велике Тве́рське князі́вство — руське князівство (з бл. 1382 року велике князівство) у Верхньому Надволжі з 1247 по 1485 рік. Столицею князівства була Твер.

Велике князівство Тверське
Великое княжество Тверское
1247  1485

Герб

Столиця Твер
Мови Давньоруська
Релігії православ'я
Форма правління Монархія
Історія
 - Засновано 1247
 - Ліквідовано 1485
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Велике князівство Тверське

Тверське князівство

Знаходилось на Волзькому торговельному шляху, що поєднував Каспійське море з Балтійським морем.

Тверське князівство утворилося у XIV столітті, як уділ у Переяславль-Заліському князівству.

Духовний центр Тверської держави Свято-Успенський Жолтиків монастир. Заснований 1394 року єпископом Арсенієм Тверським — вихованцем Києво-Печерської Лаври зі згоди великого князя тверського.

1327 року відбулось Тверське повстання проти Золотої Орди.

Велике князівство Тверське

Найраніша згадка у Рогозькому літописці за 1339 року про повернення великого князя тверського Олександра Михайловича з Орди вважається перенесення пізнішого титулу на минулі події[1].

У московсько-тверських угодах кінця XIV-XV сточ Олександр Михайлович згадується як великий тверський князь, але його наступники Костянтин і Василь (у привілеї Отроцькому монастиреві, даної між 1363 і 1365 роками називається великим князем) як прості князі. Проте починаючи з Михайла Олександровича називалися великими князями хоча в місцевому документі.

За договором 1375 року Михайло Олександрович визнає себе молодшим братом московського князя, але за договором 1399 року - просто братом. Зміна відбулася 1382 року, коли Тверське князівство отримало незалежність від Великого князівства Володимирського, що за рішенням Орди злилося з Московським князівством, а тверські князі отримали право на самостійні відносини з Ордою. Зокрема, всі великі князі самостійно збирали данину для хана[2].

Завоювання Великого князівства Тверського Московією

Тверське князівство знищено внаслідок агресії Великого князівства Московського за підтримки Орди. Головним чином це сталось за діяльності московського князя Івана Калити, який, зокрема, звів наклеп на князя Олександра Михайловича. Того викликали на ханський суд і вбили разом з сином Федором. Після вбивства в Орді тверських князів Калита наказав зняти дзвін зі Спаського собору та перевезти до Москви.[3]

Правителі

Літописи

Примітки

  1. Клюг Э. Княжество Тверское (1247—1485). — Тверь, 1994. — С. 218—219.
  2. Вернадський Г. В. Монголы и Русь
  3. Костецька Марія. Колаборант Іван Калита… С. 21.

Джерела


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.