Великий артезіанський басейн

Великий артезіанський басейн, також Великий австралійський басейн — розташований в Австралії, в штаті Квінсленд, Новий Південний Уельс, Південна Австралія і Північна територія. Розвідка басейну ведеться з 1880 року.

Котловина
Великий артезіанський басейн
25° пд. ш. 143° сх. д.
Країна  Австралійський Союз
Регіон Квінсленд
Північна територія
Південна Австралія
Новий Південний Уельс
Lightning Ridge bathing thermes supplied by artesian bore water
Hot water bore hole into the Great Artesian Basin in Thargomindah

Характеристика

Площа близько 1,7 млн км². Приурочений до крупної синеклізи в області сполучення Східно-Австралійської платформи і Східно-Австралійського складчастого поясу. Зі сходу басейн обмежується Великим Водороздільним хребтом, з півдня — хребтами Грей, Бар'єрний та Фліндерс, з заходу — хребтами Стьюарт, Масгрейв, Макдоннелл, на півночі басейн простягається до затоки Карпентарія. Припідняті зони зануреного палеозойського фундаменту утворюють внутрішні границі басейнів другого порядку: Карпентарія, Ероманга, Сурат та ін. Основні водоносні горизонти приурочені до верхньо- і нижньоюрських пісковиків потужністю 100—250 м, глибина залягання 400—1200 м у центрі басейну.

Дебіти свердловин від декількох до 25-40 л/с, самовилив до 60 л/с, коефіцієнт водопроникності у середньому 220—300 м²/добу. Напірні води в основному прісні (у деяких районах Південної Австралії і Північної території їх мінералізація становить до 3-6 г/л), за складом — НСО3- -Na+, НСО3- -Cl-- Na+. Область живлення басейну — західні схили Великого Водороздільного хребта, де за рахунок інфільтрації атмосферних опадів і поверхневих вод формується потік підземних вод. Потенційні експлуатаційні ресурси підземних вод басейну з мінералізацією до 3 г/л становлять 1772·106 м³ на рік (у тому числі прісних 872·106 м³ на рік). ,

Технологія розробки

На території басейну пробурено близько 23 тисяч свердловин, з яких самовиливаються 2900. Вода використовується для господарчих цілей, пиття, поливу. Сумарний водовідбір в останні десятиліття XX століття становив близько 530·106 м³ при розрахунковій величині природного живлення 410·106 м³ на рік.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.