Новий Південний Уельс

Нови́й Півде́нний Уе́льс (англ. New South Wales) — найчисельніший за населенням штат Австралії. Розташований на південному сході материка та межує зі штатами Квінсленд на півночі, Південною Австралією на заході та Вікторією на півдні. На сході омивається Тасмановим морем. Новий Південний Уельс оточує Австралійську столичну територію, де розташована Канберра, столиця Австралії.

Новий Південний Уельс

NSW

Герб Нового Південного Уельсу Прапор Нового Південного Уельсу
Інші штати Австралії
Перший штат
Девіз:
"Orta Recens Quam Pura Nites"
(Newly Risen, How Brightly You Shine)
Щойно піднявшийся, як яскраво ти сяєш
Столиця Сідней
Країна  Австралійський Союз[1]
Межує з: сусідні адмінодиниці
Квінсленд
Південна Австралія
Вікторія
Австралійська столична територія ?
Офіційна мова Англійська
Населення
 - повне 7 272 800[2] (березень 2012) (1ий)
Площа
 - повна 809 444 км²
Висота
 - максимальна 2 228 м
(Гора Косцюшко)
 - мінімальна 0 м (рівень моря)
Часовий пояс UTC+10 (+11 DST)
Дата заснування 1788
Губернатор Гледіс Береджіклян
Вебсайт www.nsw.gov.au
Код ISO 3166-2 AU-NSW
Штат Новий Південний Уельс на мапі Австралії
Штат Новий Південний Уельс на мапі Австралії
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Новий Південний Уельс

Історично, це перший штат Австралії. Створений у 1788 році, він включав до себе більшу частину Австралійського континенту, Нової Зеландії, островів Лорд-Хау та Норфолк, проте у 19-му столітті значні площі були відокремлені, щоб сформувати британські колонії Тасманії (1825 р.), Південної Австралії (1836 р.), Вікторії (1851 р.) та Квінсленду (1859 р.).

Станом на березень 2012 р. населення становило 7 272 800 осіб.

Назва штату походить від Південного Уельсу.

Рельєф

Великий Вододільний хребет (включаючи Блакитні гори), частина Австралійських Альп (включаючи Сніжні гори та гору Косцюшко)

Район Ріверіна, що зрошується річковою системою Муррей-Дарлінг-Маррамбіджі;

Особливості

Радіотелескоп в Паркерс, гора Сайдінг Спринт 859 м на північному сході від Сіднея з телескопами, з яких можна спостерігати центральний сектор галактики.

Столиця Австралійського союзу Канберра утворює анклав всередині штату Новий Південний Уельс, та керує островом Лорд-Хау;

Виробляються

Зернові, фрукти, цукор, тютюн, вовна, м'ясо, шкіра, добувають золото, срібло, мідь, олово, цинк, вугілля; гідроелектростанція на річці Сноуі

Населення

Населення штату становило 6,7  млн осіб (оцінка 2002 року).

Сідней

Сідней — найбільше місто Австралії, діловий, промисловий, науковий та культурний центр, столиця штату. У місті мешкає 60 % населення штату. Портове місто розкинулось на берегах глибокої бухти Порт-Джексон. У місті виділяють південну (торгівельну) та північну (промислову) частини. Промисловість міста представлена судно-, літако-, локомотиво- та машинобудуванням, електротехнічною, текстильною, взуттєвою, харчовою та поліграфічною галузями[3]. У місті працює 3 університети, Центр атомних досліджень, ряд науково-дослідних центрів; національна художня школа, Національний морський музей, художня галерея, найстаріший музей країни, ряд театрів, найвідоміший з яких Сіднейський оперний театр, збудований на півострові, що глибоко вдається у води затоки[3]. Діловий центр міста розташований поблизу моря. У центральній частині міста велика кількість парків, садів та скверів з фонтанами. Навколо центра спальні райони, у передмісті котеджні містечка. 1932 року через гавань Порт-Джексон було перекинуто сталевий арочний міст довжиною 4 км, висотою 53 м Гарбор-Брідж. Він сполучив 6 автомобільними рядами та 4 залізничними коліями дві частини міста. Поблизу міста чудові піщані пляжі — улюблене місце відпочинку городян. Екологічною проблемою для міста, що швидко зростає, у другій половині XX століття стало забруднення навколишніх морських вод стічними водами[3].

Історія

  • 1788-1850 — поселення ув'язнених;
  • з 1819 — вільні поселення ;
  • 1856 — отримано самоврядування,
  • 1901 — став штатом у Співдружності Австралія.

Названий Новим Південним Уельсом Джеймсом Куком, що висадився на березі затоки Ботані Бей у 1770 році, берегова лінія якої, на його думку, нагадувала узбережжя Уельсу.

Символи штату

Примітки

  1. archINFORM — 1994.
  2. – Australian Demographic Statistics, March 2012[недоступне посилання з липня 2019]
  3. Аничкин О. Н. и др., 1983.

Література

  • (рос.) Аничкин О. Н., Куракова Л. И., Фролова Л. Г. Австралия. М. : Мысль, 1983. — 133 с. — (У карты мира)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.