Вестерн

Ве́стерн (англ. western, буквально — західний) — жанр про освоєння та підкорення Дикого Заходу у XIX сторіччі[1]. Цей напрям характерний переважно для кінематографу США, може включати різні жанри, наприклад, комедію, екшн, детектив, трилер і навіть фантастику; вестерн характерний для кінематографа, телебачення, літератури, живопису і інших видів мистецтв. Дія у вестернах в основному відбувається в другій половині XIX століття на Дикому Заході — майбутніх західних штатах США, іноді в Західній Канаді чи Мексиці. Вперше з'явився в літературній творчості таких письменників як Джеймс Купер, Майн Рід, Брет Гарт, потім в кінематографі. Як кінематографічний жанр поширився із США на інші країни, які поступово створили свої власні еквіваленти вестерну.

Justus D. Barnes, from The Great Train Robbery

Найбільший розквіт вестерну припав на середину XX століття. З того ж періоду намітився помітний спад.

Примикає до вестерну аргентинська література гаучо і розповіді про європейських поселенців в Австралії.

Вестерн, окрім літературного, образотворчого і ТВ-мистецтва — стиль верхової їзди і вид кінного спорту, широко поширений у всьому світі, особливо в США. Вестерн (кінний спорт) складається з безлічі дисциплін, а змагання збирають величезну кількість учасників і глядачів.

Теми вестерну

Самотній рейнджер; відомий в США героїчний стрілець

Вестерн часто зображує завоювання пустелі і підпорядкування природи в ім'я цивілізації, або конфіскацію територій корінних жителів порубіжжя.[2] Вестерн зображує суспільство, організоване навколо кодексу честі і особистого, прямого або приватного правосуддя (наподобі, вендетти[3]). Популярним сюжетом вестерну є історія, яка крутиться навколо життя напівкочового мандрівника, як правило, ковбоя або стрільця[2]

Див. також

Примітки

  1. Миславський, 2006, с. 139-142.
  2. Newman, Kim (1990). Wild West Movies. Bloomsbury.
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 24 лютого 2009. Процитовано 16 травня 2012.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.