Виголексінський збірник

Виголексинський збірник (рос. Выголе́ксинский сборник) — давньоруський пергаментний кириличний збірник житій святих кінця XII ст. Написаний напівуставом. Пам'ятка української мови[1]. У рукописі 171 аркуш. Зберігається в Російській державній бібліотеці у Москві. За походженням є південно-руським, галицько-волинським, проте вже з XIII ст. належав новгородському Юр'ївському монастиреві. Містить найдавніші руські списки двох перекладених з грецької мови житій: св. Нифонта, єпископа м. Констанція з Кіпру (IV ст.), та св. Феодора Студита (759—836 рр.). Iнші збірки подібного складу невідомі. Переклад житія Нифонта — короткої редакції (в ін. списках не трапляється), переклад житія Феодора Студита такого ж типу, що й переклад, який увійшов у Четьї мінеї, укладені московським митрополитом Макарієм (1482—1563 рр.).

У в. з. немає запису про час і місце його написання. Пергамент невисокої якості, оправа пізня. Кожне житіє відкриває заставка й ініціал. Орнамент старовізантійський (рослинний, геометричний, нескладне плетіння), близький до орнаменту Добрилового та Юріївського євангелій XII ст.

Примітки

Джерела та література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.