Виноградова Руфіна Петрівна

Виногра́дова Руфіна Петрівна (нар. 13 листопада 1933(19331113), Ленінград (нині Санкт-Петербург), РРФСР, СРСР) — радянський, український біохімік. Доктор біологічних наук (1986), професор (1988). Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (1998).

Виноградова Руфіна Петрівна
рос. Руфина Петровна Виноградова
Народилася 13 листопада 1933(1933-11-13) (88 років)
Ленінград, РСФРР, СРСР
Країна  Україна
Діяльність біохімік
Alma mater Біологічний факультет Київського університету (1956)
Науковий ступінь доктор біологічних наук
Науковий керівник Фердман Давид Лазарович
Заклад КНУ імені Тараса Шевченка
Нагороди

Біографія

Закінчила Київський університет (1956), де відтоді й працювала: 1986–2000 рр. — професор кафедри біохімії.

З 2000 р. — провідний науковий співробітник Інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України.

Педагогічна та наукова діяльність в КНУ ім.Тараса Шевченка

Руфіна Петрівна Виноградова — улюблений викладач студентів багатьох поколінь кафедри біохімії Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Більша частина творчого життя Руфіни Петрівни пов’язана з біологічним факультетом КНУ, який вона закінчила в 1956 році і одержала призначення на посаду асистента кафедри біохімії.

Після захисту кандидатської дисертації в 1964 р., виконаної під керівництвом видатного українського вченого-біохіміка Давида Лазаровича Фердмана, вона обіймає посади спочатку старшого викладача, потім — доцента, а з 1986 р., після захисту докторської дисертації — професора кафедри біохімії.

Впродовж 44 років роботи в університеті Р. П. Виноградова викладала нормативний курс із біохімії, запровадила і читала такі спецкурси як «Фізико-хімічні методи в біохімії», «Молекулярні основи дії ферментів», «Білки», а також проводила спецпрактикуми з цих дисциплін.

Наукова діяльність проф. Р.П. Виноградової під час роботи в університеті була пов’язана з дослідженнями в галузі фундаментальної та радіаційної біохімії, а також молекулярної біології.

Виключно важливими є її дослідження з вивчення впливу високих і низьких доз іонізуючої радіації на регуляторний апарат біосинтезу протеїнів та на структурно-функціональні особливості будови хроматину лімфоцитів крові, що відкрило нові підходи для розроблення нових препаратів-радіопротекторів.

За час роботи в університеті нею опубліковано близько 150 експериментальних робіт, вона неодноразово брала участь у наукових з’їздах і конференціях із біохімії та радіобіології, які проводилися в нашій країні і за її межами, згуртувала навколо себе молодих і талановитих науковців, які і наразі гідно представляють розпочатий нею науковий напрям, створила наукову школу. Під керівництвом Руфіни Петрівни виконано і захищено 6 кандидатських дисертацій та понад 450 дипломних та курсових робіт.

Наукова діяльність в інституті біохімії ім.О.В. Палладіна НАН України

У 2000 р. в творчій діяльності Руфіни Петрівни відбулися корінні зміни: вона переходить на роботу до Інституту біохімії ім. О. В. Палладіна, де спочатку займається організацією кафедри біотехнології як філії кафедри біохімії КНУ і одночасно викладацькою роботою. Пізніше вона активно включається в роботу відділу науково-технічної інформації (на посаді вже провідного наукового співробітника), де стає відповідальним і абсолютно незамінним виконавцем наукової теми цього відділу, присвяченої дослідженню формування і становлення наукових шкіл в Інституті біохімії ім. О. В. Палладіна з часу його створення, тобто з 1925 р. Таким чином, Руфіна Петрівна стає історіографом вітчизняної біохімії. За 16 років роботи в академічному інституті у Руфіни Петрівни опубліковано вже понад 60 наукових статей з питань історії біохімії. Безперечно необхідно відзначити також надзвичайно плідну і корисну роботу Руфіни Петрівни як автора та рецензента "Українського біохімічного журналу"

Підручники, навчальні посібники, наукові праці

Руфіною Петрівною було розроблено численні навчальні програми, наочні і навчально-методичні посібники, опубліковано 15 підручників і практикумів (особисто і в співавторстві). Серед них: «Молекулярные основы действия ферментов» (К.: Вища школа, 1978 р.); навчально-методичний комплекс «Біохімія» (К.: Вища школа, 1988 р.), до складу якого одночасно входять підручник, практикум із нормативного курсу та збірник задач і вправ; а також «Біоорганічна хімія» (К.: Вища школа, 1992 р.) і підручник «Біохімія» (К.: Либідь, 1995 р.), якими користуються студенти-біологи не тільки Київського університету, але й багатьох вищих навчальних закладів України. За останній підручник «Біохімія» вона разом зі співавторами була відзначена Державною премією України в галузі науки і техніки.

  • Виноградова, Руфина Петровна. Физико-химические методы в биохимии / Руфина Петровна Виноградова, Б.А. Цудзевич, С.Н. Храпунова . – Киев : Вища школа, 1983 . – 287 с. : ил. - Библиогр. в конце глав.
  • Биохимический справочник / Николай Евдокимович Кучеренко, Руфина Петровна Виноградова, Ада Романовна Литвиненко, др. – Київ : Вища школа, Издательство при КГУ, 1979 . – 304 с.
  • Класифікація та номенклатура ферментів: методична розробка до спецкурсу "Молекулярні основи дії ферментів" : методична розробка / упоряд. Р. П. Виноградова. - К. : Видавничо-поліграфічний центр "Київський університет", 1993. - 52 с.
  • Біохімія : підручник / М. Е. Кучеренко, М. Д. Курський, Р. П. Виноградова. - К. : ВПЦ "Київський університет", 2002. - 481 с.
  • Винахідницька діяльність інституту біохімії ім. О.В. Палладіна НАН України у 1925-1990 рр. Короткий історичний нарис: до 130-річчя від дня народження О.В. Палладіна і 90-річчя Інституту біохімії / В. М. Данилова, Р. П. Виноградова, С. В. Комісаренко // Ukrainian biochemical journal. - 2015. - Vol.87, N2. - С. 163-175.

Громадська діяльність та нагороди

Важко уявити собі життя Руфіни Петрівни без її активної громадської діяльності, без її постійної потреби комусь допомагати, кимось опікуватися. У 1967–1970 рр. вона обиралася депутатом Радянської районної ради депутатів трудящих м. Києва, багато років була вченим секретарем науково-методичної ради з біології Міністерства освіти України, незмінним куратором академічних груп та членом державної екзаменаційної комісії на біологічному факультеті, членом спеціалізованих вчених рад із присудження наукових ступенів докторів та кандидатів наук. Останні роки Руфіна Петрівна активно працює в спеціалізованій раді із захисту дисертацій з біохімії та біотехнології в Інституті біохімії ім. О. В. Палладіна НАН України.

Нагороди: Високу педагогічну майстерність і наукові досягнення Руфіни Петрівни було неодноразово відзначено почесними грамотами Київського національного університету, Мінвузу СРСР та України, а в 1988 р. Руфіну Петрівну нагороджено дипломом переможця конкурсу на найкращого викладача Київського університету. Високий професіоналізм та активна життєва позиція не залишилися поза увагою держави: вона нагороджена медалями «За доблестный труд в ознаменование 100-летия со дня рождения В. И. Ленина» (1970 р.), «1500-летия Києва» і «За достигнутые успехи в развитии народного хозяйства СССР» (1985 р.), а також нагрудним знаком "Петра Могили" за розвиток вищої школи (2009 р.).

Джерела

  • Нариси історії біологічного факультету. – К.: «Фітосоціоцентр», 2004.- С.40-41
  • Енциклопедія Сучасної України
  • Ukr. Biochem. J., 2014, Vol. 86, N 1
  • Жінки-вчені Києва. - К.,2003. -С.147-148
  • Київський національний університет імені Тараса Шевченка: шляхами успіху / [ред. кол.: В. В. Скопенко, О. В. Третяк, Л. В. Губерський та ін.]. - Київ, 2006. - С.147-148
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.