Висівкоподібний (різнокольоровий) лишай
Висівкоподібний (різнобарвний) лишай ( Pityriasis versicolor, альтернативна назва Tinea versicolor) — тривалий (хронічний) дерматоз мікотичного походження, що уражає роговий шар епідермісу шкіри. Лишай називають різнобарвним через появу на шкірі плям різного кольору (від блідо-рожевого до темно-коричневого). А висівкоподібним тому, що при чесанні чи терті місць ураження, з'являються дрібні лусочки, подібні до висівок.
Висівкоподібний / Різнобарвний (різнокольоровий) лишай | |
---|---|
| |
Спеціальність | інфекційні хвороби і дерматологія |
Препарати | Еконазол[1], ciclopiroxd[1], butenafined[1], selenium disulfided[1], кетоконазол[1], тербінафін[1], tolnaftated[1], sulconazoled[1], flutrimazoled[2], imiduread[3] і Оксиконазол[4] |
Класифікація та зовнішні ресурси | |
МКХ-11 | 1F2D.0 |
МКХ-10 | B36.0 |
DiseasesDB | 10071 |
MedlinePlus | 001465 |
eMedicine | derm/423 |
MeSH | D014010 |
Tinea versicolor у Вікісховищі |
Захворювання більш поширене у спекотному кліматі і з підвищеною вологістю повітря, але, досить часто зустрічається і в інших кліматичних зонах, загострення захворювання відбувається в теплу пору року. Найбільш поширене в молодому віці, в періоді 40-60 років ризик захворюваності значно знижується.
Висівковий лишай був вперше описаний у 1846 вченим Айхштедом Eichstedt, але тоді, ще неможливо було виділити організм-збудник. У 1853 році завдяки роботам Г. Робіна G. Robin вдалося виділити гриби в місцях уражених різнобарвним лишаєм, так і в межах здорової шкіри. Згодом французький вчений Л.-Ч. Маласез Louis-Charles Malassez (в честь якого названий рід цих дріжджів) виділив округлі і овальні форми збудника, окремо від епідермісу шкіри людини. Почалися перші спроби класифікації.[5]
Збудник
Збудником даного захворювання є дріжджоподібний ліпід-залежний гриб сапрофіт, який існує в трьох формах: округлій — Pityrosporum orbiculare, овальній — Pityrosporum ovale відомий також як Malassezia ovalis і міцеліальній Malassezia furfur (усі форми здатні до взаємних метаморфозів один в одного).
Для запобігання плутанини, в сучасних публікаціях вирішено використовувати лише одну назву для позначення цього виду гриба — Malassezia furfur.
Це умовно патогенні представники дріжджів, які постійно перебувають на людській шкірі і складають її природну мікрофлору. Завдають дерматологічних проблеми тільки за певних сприятливих для розвитку лишаю обставин які будуть наведені нижче.
Заразність
Зазвичай висівкоподібний лишай характеризується малою контагіозністю і вважається незаразним захворюванням, оскільки більшість людей є носіями грибків сапрофітів Malassezia, що знаходяться на шкірі (ділянках, багатих сальними залозами). Зараження може відбуватися лише в окремих випадках при тісному і довгостроковому контакті з хворим. При цьому ймовірність захворіти висівкоподібним лишаєм все-таки більшою мірою буде обумовлена сприятливими факторами.
Клінічні прояви
Головна ознака — дрібні плями на шкірі з чіткими краями. Плями часто темні, червонувато-коричневого відтінку. Найчастіші ділянки ураження — спина, пахви, плечі, груди, шия. Уражені зони не темніють на сонці (шкіра може здатися світлішою, ніж навколишня здорова).
Розмножуючись в епідермісі, грибок викликає порушення в роботі меланоцитів (клітин, що відповідають за вироблення пігменту меланіну). Саме завдяки меланіну під дією сонячних променів тіло набуває засмаги. В процесі життєдіяльності збудник лишаю синтезує азелаїнову кислоту яка виступає інгібітором здатності меланоцитів синтезувати пігмент, в результаті чого з'являються гіпопігментовані ділянки.
Плями схильні до злиття з утворенням великих вогнищ, але можуть існувати ізольовано. Запальні явища відсутні, є незначне висівкоподібне лущення (пов'язане з розпушуванням грибом рогового шару). Уражається тільки роговий шар епідермісу. Інкубаційний період складає від двох тижнів до декількох місяців.
Інші симптоми:
- Посилена пітливість,
- Свербіж.
Висівковий лишай часто є супутником таких захворювань:
- Ендокринні порушення(цукровий діабет, синдром Іценко-Кушинга, ожиріння)
- Хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту,
- Імунодефіцит.
Фактори,що можуть спровокувати:
- Певний хімічний склад поту (генетична схильність)
- Тривале лікування кортикостероїдами
- Часте використання антибактеріальних гелів і мил
- Іонізоване випромінювання
- Сонячна радіація (надмірна засмага, солярій)
- Важкі метали
- Підвищена пітливість
- Підвищення цукру в крові
- Зниження імунітету
- Порушення бар'єрних функцій шкіри
- Стресовий впливів на шкіру
- Одяг із синтетичних матеріалів
- Злісне недотримання особистої гігієни
Діагностика
Для діагностики висівкоподібного лишаю проводиться йодна проба (проба Бальзера), для цього уражену шкіру змащують йодною настоянкою і тут же протирають спиртом (останнє не обов'язково): розпушений грибом роговий шар швидко вбирає йод, і плями висівкоподібного лишаю різко виділяються, забарвлюючись в темно-коричневий колір на тлі злегка пожовклої не пошкодженої шкіри. За відсутності розчину йоду можна користуватися аніліновими барвниками.
Шкірний зішкріб при розгляді під мікроскопом повинен показати дріжджі (скупчення ниток гриба з округлими клітинами).
Під люмінесцентною лампою Вуда (ультрафіолетові промені кварцової лампи), в затемненому приміщенні, осередки різнобарвного лишаю дають червонувато-жовте, зеленувато-синє або буре свічення.
Лікування
Лікування полягає в нанесенні протигрибкових препаратів на шкіру. У важких випадках показане застосування системних антимікотиків (внутрішнє), які дозволяють істотно скоротити терміни лікування та запобігти частому розвитку рецидивів. Використовують, як правило, препарати триазолінового ряду (флуконазол та ін), препарати і шампуні з сульфідом селену («сульсена»). В останні роки високу клінічну ефективність при меншій кількості побічних ефектів показують препарати, що містять похідні імідазолу: кетоконазол, сертаконазол, біфоназол, які пригнічують ріст грибів. Ефективна методика лікування: нанесення лікувального шампуню (типу «Нізорал») на все тіло з витримуванням відповідно до вказівки в інструкції; відразу після зникнення проявів на поверхні шкіри (зазвичай 2-3 застосування) застосовується препарат типу «Флуконазол» в капсулах (дозування згідно інструкції), при цьому продовжується застосування лікувального шампуню (ще 3-2 застосування). Ефективність даного методу пов'язана з тим, що зовнішні засоби (мазі, шампуні) не здатні впоратися з прихованими у волосяних цибулинах або в потових залозах збудників і потім лишай знову розповсюджується на поверхню шкіри; препарати типу «Флуконазол» діють «зсередини», проникаючи в рідини організму. Застосування тільки препарату типу «Флуконазол» (без застосування лікувального шампуню) зазвичай не приносить бажаного результату.
Враховуючи особливості поверхні шкіри, краще використовувати засоби у вигляді розчинів, лосьйонів і спреїв, які наносять на уражені ділянки і злегка втирають. Мазі використовувати не зручно, з огляду на потребу їх наносити на ділянки з активним ростом волосся (голова, пахова область).
Для боротьби зі змінами пігментації ефективний циклосерин in loco, блокатор трансаміназ у ланцюгу синтезу пігментів збудника.
Самолікування або безсистемне симптоматичне лікування висівкоподібного (різнобарвного) лишаю вкрай небажане.
Народні методи
Дане захворювання відомо давно, тому існують також і народні рецепти і методи для лікування висівкоподібного лишаю.
Одним із засобів народної медицини для лікування висівкоподібного лишаю це — настоянка календули. Її можна приготувати шляхом настоювання квіток рослини на горілці (1:5). Отриманою настоянкою обробляти уражені ділянки 2-3 рази на день.
Також добре допомагає сік цибулі ріпчастої, який слід віджати і процідити через марлю. Обробляти плями цим соком необхідно кілька разів на день.
В аптеці можна придбати воду чемериці, яка також непогано допомагає при лишаї. Однак обробляти шкіру слід вкрай акуратно, після чого ретельно мити руки. Процедура проводиться 2 рази на день вранці і ввечері. Курс триває один тиждень.[джерело?]
Профілактика
Хоча різнокольоровий лишай легко лікується, захворювання може повернутися у спекотні місяці. Рецидиви характерні для значного числа пацієнтів. З огляду на це слід вживати ряд профілактичних заходів.
У теплу пору року для профілактики можна протирати шкіру саліциловим спиртом або просто підкисленою водою (можна додати трохи оцту або соку лимона), або раз на 2-3 тижні використовувати засоби з протигрибковою дією, особливо в теплу пору року. Корекція потовиділення.
Обов'язкова дезінфекція одягу, головних уборів, натільної і постільної білизни кип'ятінням в 2%-му мильно-содовому розчині та прасуванням гарячою праскою з парою. Рекомендується щодня міняти одяг, що контактує зі шкірою.
Люди зі схильністю до висівкоподібного лишаю повинні уникати:
- Надмірної високої температури
- Високої вологості
- Стресових ситуацій
- Пітливості
- Тривалої забрудненості (гігієна шкіри)
- Синтетичних виробів (тільки 100 % бавовна)
Примітки
- NDF-RT
- Inxight: Drugs Database
- Inxight: Drugs Database
- Inxight: Drugs Database
- Inamadar AC, Palit A (2003). The genus Malassezia and human disease. Indian J Dermatol Venereol Leprol 69 (4): 265–70. PMID 17642908.[недоступне посилання з грудня 2021]
Література
- Лишай // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)