Вища партійна школа

Вища партійна школа при ЦК КПРС (ВПШ) — заклад вищої освіти в СРСР у 19461991 рр. для підготовки керівних партійних і радянських кадрів, а також підготовки керівників засобів масової інформації.

навчальний заклад
Вища партійна школа
102269 ·R (Москва)
Країна  Росія
Місто Москва
Засновано 1939
Закрито 1991

Загальні відомості

Школи створювалися при Центральних Комітетів Комуністичної партії союзних республік, обкомів і крайкомів КПРС. Навчально-методичне управління системою ВПШ здійснювалося Вищою партійною школою при ЦК КПРС і Заочною вищою партійною школою (ЗВПШ) при ЦК КПРС.

Існували очні (ВПШ) і заочні (ЗВПШ) партійні школи. Навчальний процес будувався, виходячи з рівня підготовки абітурієнтів: на базі вищої освіти — вища партійно-політична освіта (з дворічним терміном навчання у ВПШ і трирічним у заочній ВПШ), на базі середньої — вища загальна і партійно-політична освіта (з чотирирічним терміном навчання у ВПШ і п'ятирічним у заочній ВПШ).

Кафедри

  • Історії КПРС;
  • Марксистсько-ленінської філософії;
  • Наукового комунізму;
  • Політичної економії;
  • Партійного будівництва;
  • Сучасного міжнародного комуністичного, робочого і національно визвольного руху;
  • Радянської економіки;
  • Економіки сільського господарства;
  • Державного права і радянського будівництва;
  • Журналістики і літератури;
  • Іноземних мов.

Кафедри наряду з навчально-методичною вели науково-дослідну роботу, готували монографії, розробляли програми, посібники та навчально-методичні посібники.

Історія

Підготовка керівних кадрів партійних осередків у період до 1917 року в основному здійснювався в марксистських гуртках. Першим навчальним закладом для підготовки партійних кадрів була створена 1911 року в передмісті Парижа Партійна школа в Лонжюмо. Після Жовтневої революції 1917 року почалося активне будівництво більшовицької системи освіти на ідеології класової боротьби. Практично в усіх великих містах створювалися школи або курси партійної роботи.

Попередниками Вищої партійної школи при ЦК ВКП(б)/КПРС були курси агітаторів-інструкторів при ВЦВК, створені в червні 1918 року, Комуністичний університет імені Якова Свердлова (1919), Вища школа пропагандистів імені Якова Свердлова. З 1939 року Вища партійна школа при ЦК КПРС.

Наряду з ВПШ при ЦК КПРС були створені ВПШ з дворічним терміном освіти при ЦК КП союзних республік, обкомах і крайкомах партії, зокрема Вища партійна школа при ЦК КП України. 1956 року кількість ВПШ було скорочено Постановою ЦК КПРС і створено Заочну ВПШ при ЦК КПРС. Починаючи з 1972 року, у всіх ВПШ, крім підготовки з марксизму-ленінізму, теорії і практики партійної і радянської роботи, стали приділяти увагу вивченню управління народним господарством, соціальної психології і педагогіки в партійній роботі, досвіду соціалістичних країн — членів РЕВ.

Післярадянська трансформація

Після розпаду СРСР в 1991 році й ліквідації монопольної влади КПРС її навчально-ідеологічні інституції не зникли, а змінили назву.

В Росії колишня ВПШ при ЦК КПРС зветься Російський державний соціальний університет.

В Україні колишню ВПШ при ЦК КПУ розформовано, в її приміщенні нині розташувалися Інститут журналістики та Інститут міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, а також Національна академія державного управління при Президентові України.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.