Волкова Валентина Олександрівна
Во́лкова Валенти́на Олекса́ндрівна (17 жовтня 1925 — 6 листопада 2004) — український викладач математики і фізики, автор книг та наукових праць з математики.[1]
Волкова Валентина Олександрівна | |
---|---|
Народилася |
17 жовтня 1925 Лубни |
Померла | 6 листопада 2004 (79 років) |
Громадянство | УРСР→ Україна |
Діяльність | математикиня, фізикиня |
Alma mater | механіко-математичний факультет Київського національного університету |
Нагороди | |
Біографія
Народилась 17 жовтня 1925 у місті Лубни Полтавської області.
Батько Волков Олександр Васильович працював машиністом на Південно-Західній залізниці, мати Волкова Тетяна Кіндратівна – домогосподарка.
Чоловік Чорний Володимир Костянтинович. Син кінорежисер Чорний Олег Володимирович.
До червня 1941 року навчалась у 56-й середній транспортній школі міста Лубни, майже щорічно отримувала похвальні грамоти за відмінні успіхи у навчанні. На жаль, війна перервала навчання. На час вступу німецьких військ у Лубни батько перебував у службовому відрядженні, тому довелось залишитись на окупованій території. Про що і доводилось потім писати у всіх анкетах та автобіографіях.
По завершенню війни відновила навчання і отримала повну середню освіту, закінчивши в місті Лубни середню школу номер 7. У атестаті лише дві четвірки, всі інші дисципліни – оцінка “відмінно”.
У 1946 році вступила на механіко-математичний факультет Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка і закінчила його у 1951 році.
З 1951 по 1953 за призначенням працювала викладачем математики і фізики у педагогічному училищі міста Хуст на Закарпатті, яке тільки-но увійшло до складу СРСР. Серед її колишніх учнів багато визнаних педагогів, що потім працювали у різних містах України. Серед її учнів - відомий археолог та історик Василь Бідзіля.
У 1953 вступає в аспірантуру Київського національного університету ім.Т. Г. Шевченка.
Керівник аспірантури Валентини Олександрівни - відомий математик, академік Митропольський Юрій Олексійович.
У 1956 році Валентину Олександрівну зараховано на посаду асистента при кафедрі інтегральних та диференційних рівнянь механіко-математичного факультету. З цього часу двадцять вісім років викладацької та наукової діяльності Валентини Олександрівни пов’язані з університетом та вищезгаданою вже кафедрою. З 1969 року обіймала посаду старшого викладача. Впродовж багатьох років вона читала на механіко-математичному факультеті курс “Історія математики”.
У своїх наукових працях Валентина Олександрівна висвітлювала питання історії математики, зокрема, просліджувала процес розвитку основ геометрії в Україні. Значний науково-культурний інтерес становить проведений В.О. Волковою аналіз творчої спадщини Г.В. Пфайффера.
Збірник задач з диференційних рівнянь, написаний Валентиною Олександрівною у співавторстві з Ф.С. Гудименком та І.А. Павлюком у 1962 році витримав кілька видань і був настільною книгою студентів механіко-математичного факультету. Валентина Олександрівна брала участь у створенні збірника задач з вищої математики (1967 р.), на початку 70-х років входила до авторського колективу зі створення учбового посібника «Курс обыкновенных дифференциальных уравнений» (1974 р.) та інших робіт.
Вийшла на пенсію у 1984 році.
Пішла з життя 6 листопада 2004 року у місті Києві, Місце поховання -Берковецьке кладовище , ділянка 46.
Нагороди
- Медаль «Ветеран праці»
- Знак «Вища школа СРСР. За відмінні успіхи у роботі»
Бібліографія матеріалів Волкової В. О.
Авторство
- Волкова В. О. Алгебраїчна геометрія в працях Г. В. Пфейфера // Вісник Київського університету. Серія математики та механіки. – К.: Вид. об’єднання «Вища школа», вид-во при КДУ, 1970. - №12, С. 114 – 122.
- Волкова В. О. Гаусс та теорія геометричних побудов // У світі математики: Збірник науково-популярних статей. Випуск 8. – К.: Радянська школа, 1977. – С. 159 – 169. – 2 шт.
- Волкова В. О. Георгій Васильович Пфейфер (до 100-річчя від дня народження) // Вісник Київського університету. Серія математики та механіки. – К.: Вид. об’єднання «Вища школа», вид-во при КДУ, 1973. - №15, С. 137 – 142.
- Волкова В. О. Диференціальні рівняння. Випуск ІІ : Методичні вказівки до вивчення курсу. – К.: Радянська школа, 1966. – 94 с.
- Волкова В. О. Рівняння та системи рівнянь у частинних похідних першого порядку: Конспект лекцій. – К.: Вид. об’єднання «Вища школа», вид-во при КДУ, 1976. – 38 с.
Співавторство
- Волкова В. О., Терещенко М. І. Векторно-матричний метод розв’язування систем диференціальних рівнянь : Методичний посібник з курсу диференціальних рівнянь для студентів загальнонаукових факультетів вищих учбових закладів. – К.: Радянська школа, 1967. – 50 с.
- Гудименко Ф. С., Павлюк І. А., Волкова В. О. Збірник задач з диференціальних рівнянь /За ред. Ф. С. Гудименко. Видання друге, перероблене і доповнене. – К.: Вища школа, 1972. – 156 с.
- Киселевська Л. М., Волкова В. О. Методичні особливості практичних занять з математики в університеті. // Проблеми вищої школи: Фізико-математична підготовка студентів (математика). – К.: Вища школа, 1973. – Випуск 14. – С. 90-94.
- Крамор В. С., Михайлов П. А. Тригонометрические функции (Система упражнений для самостоятельного изучения). Пособие для учащихся. – М.: Просвещение, 1979. – 146 с.
- Курс обыкновенных дифференциальных уравнений. Еругин Н. П., Штокало И.З., Бондаренко П. С., Павлюк И. А., Самойленко А. М., Шкиль Н. И., Мосеенков В. И., Терещенко Н. И., Волкова В. А. – К.: изд. объединение «Вища школа», 1974. – 472 с.
- Парасюк І. О., Волкова В. О. Учбові завдання та методичні вказівки до практичних занять з курсу «диференціальні рівняння» (розділ «Диференціальні рівняння першого та вищих порядків») для студентів ІІ курсу механіко-математичного факультету. – К.: КДУ, 1981. – 34 с.