Вологоємність гірських порід

Вологоємність гірських порід (рос. влагоемкость, англ. rock's specific retention, rock's moisture capacity; нім. Wasseraufnahmevermögen n der Gesteine n pl, Bergfeuchte f, Wasserschlucken n) — властивість гірських порід вбирати та утримувати, зокрема в пустотах (порах, кавернах і тріщинах), воду. В. оцінюється за відносним ваговим або об'ємним вмістом (у %) вологи шляхом зважування зразків породи, насичених водою і висушених до постійної ваги. За характером розподілу води в пустотах породи розрізнюють гігроскопічну, молекулярну, капілярну і повну В.г.п.

Максимальна, — г і г р о с к о п і ч н а В.г.п., — визначається кількістю вологи, яку порода здатна поглинути з повітря з відносною вологістю 94 %. Для пісків гігроскопічність за масою в сер. бл. 1 %, для мулів 5-10 %, глин — 15-20 %.

М о л е к у л я р н а В.г.п. залежить від характеристики змочуваності поверхні зерен та їх дисперсності. Наприклад, кварцові піски мають найменшу молекулярну В. — 1,5 %, мули бл. 14 %, глини — до 40 % (за масою). Максимальна молекулярна В.г.п. та гігроскопічна В.г.п. є оцінкою фізично зв'язаної води.

К а п і л я р н а В.г.п. відповідає кількості води, що втримується в пустотах породи за рахунок дії капілярних сил. Для пісків вона складає дек. %, для глин — 18-50 %.

П о в н а В.г.п. — макс. к-ть води, яку здатна втримувати водонасичена порода в природних умовах її залягання; граничне значення повної В. дорівнює відкритій пористості порід і коливається в межах 0,5-60 % та більше (для пухких порід, туфів, вугілля бурого, глин, вапняків). За В. гірські породи поділяють на: вологоємні (глини, торф та ін.), слабковологоємні (піски, мергелі, крейда та ін.) та невологоємні (галька, гравій, кам'янисті породи).

Див. також

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.