Воскресенська церква (Гродно)
Воскресенська церква — давньоруська церква ХІІ століття, яка існувала у ХІІ-ХVII ст. в місті Гродно, нині Гродненської області Республіки Білорусь.
Воскресенська церква | |
---|---|
| |
Тип | православний храм і церква |
Країна | Білорусь |
Архітектурний стиль | Гродненська школа зодчества |
Ідентифікатори й посилання | |
Відносилася до Гродненської школи зодчества. Точне місцезнаходження церкви невідоме, вважається, що вона знаходилася на території Нового замку.
Локалізація. Археологічні дослідження
Була побудована на території Нижнього міста і швидше за все була зведена в одному стилі з Каложською і Нижньою. Точне місце розташування церкви донині ще не з'ясоване. Влітку 2004 році під час прокладання труби водопроводу біля воріт Нового Замку були знайдені залишки забудови з плінфи. Однак гродненські археологи констатували, що мова йде про повторне використання плінфи. В результаті залишки стін були засипані, щоб не перешкоджати виїзду машин з гаража облвиконкому.
Широкі археологічні дослідження території Нового Замку не проводилися. Тільки в 1987 - 1988 рр. невеликий розкоп був закладений археологом А. Кравцевичем, в ході якого виявлені залишки кераміки та глеків-голосників, а в 2010 р. були проведені розкопки на курдонері замку, виявлені залишки фундаментів, проте матеріальне забезпечення закладів культури не дозволило продовжити розкопки.
Історія
Воскресенська церква відносилася до групи культових будівель ранньосередньовічного міста. Вона була вимурована в 12 ст. на просторі окольного міста, який розташовувався на сусідньому з Замковою горою підвищенні.
За гравюрі Цюнта, на території сучасного Нового Замку знаходилися: Воскресенська церква, Королівський будинок, міст і два довгих будинки (один кам'яний, другий дерев'яний).
У 1613 р. Воскресенська церква згоріла і була перенесена в місто на Різницьку вулицю. Згідно інвентарю 1633 р. в королівському дворі знаходилася в тому числі і мурована церква. Місцезнаходження церкви було описане в інвентарі гродненського замку 1653 р.: "Виходячи із замку мурованого на парках, з моста йдучи направо, кам'яна церква; під нею склеп". Церковна юридика складалася з двох частин: площ, що лежали на території колишнього окольного міста, та монастиря з Малою церквою.
Із заміток гродненського протопопа Юзефа Валевича, якому було доручено проведення перевірки церковних будівель в 1659 р., з'ясувалося, що «ворог московський вивіз церковні документи, літургійне начиння та дзвони». Крім того, були вбиті священики Стефан Лацевич, Якуб Парфенович і Ян Боровський.
Ревізія Гродно 1680 р. не містить ніякої інформації про церкву, швидше за все, вона була зруйнована під час війни з Москвою.
Відповідно до джерел 1752 році церковні фундушеві площі лежали на правому боці Різницької вулиці, яка йшла з Ринку. Вони були забудовані двориком і плебанією. Лаконічний опис споруд церковної юридики поміщений на плані Гродна 1753 р.: «юридика руського попа». У 1754 р. Воскресенська церква потрапила в список дев'яти повністю покинутих храмів, при ній жив пресвітер Ленкевич. Не виключено, що в другій половині 18 ст. храм вже не діяв. У 1768 р. на церковних площах залишилося лише кладовище. З плином часу Воскресенську церкву спіткала доля інших церков міста.
Література
- Біяграфія гарадзенскіх вуліц. Ад Фартоў да Каложы. Калектыў аўтараў: А. Вашкевіч, А. Госцеў, В. Саяпін і інш., Гродна-Вроцлаў: Вроцлаўская навуковая друкарня, 2012, 370 с., ISBN 978-93-61617-77-8
- Юрый Гардзееў. Магдэбургская Гародня. Гародня — Wroclaw: Wroclawska Drukarnia Naukowa PAN im. S. Kulczynskiego Sp. z o.o., 2008. 384 с. (Гарадзенская бібліятэка). ISBN 978-83-89185-68-6.