Вруціліто

Вруцілі́то (від дав.-рус. въ руцѣ лѣто — «у руці рік») — метод усної лічби для визначення днів тижня за кількістю місяців, а рік — за допомогою пальців рук і спеціальних таблиць.

Короткий опис

Давні слов'яни, точно так, як і ми, мали календарі повсюдно і завжди під рукою, тільки вони не використовували для того друк і папір, у них під рукою завжди були… — руки. І календар, на зразок нашого настінного для рахунку днів тижня на число місяця, називався не «календар», а «вруціліто». В основі нині дослідженої вруцілітної системи покладено ритмічну зміну фаз Місяця, а як рахунковий «таблоїд» використовуються долоні рук і сім букв церковнослов'янської азбуки (А, В, Г, Д, Е, Ѕ, З), жорстко прив'язані до чисел місяця і певних суглобів.

За допомогою цієї «логарифмічної лінійки» можна встановити день тижня на будь-яку календарну дату будь-якого року — на сто років вперед і на 5 тисяч років тому, попутно з'ясувавши дуже багато цікавих закономірностей: про Сонце, про Місяць, про Зорі і про магічні числа, ключі, завдяки яким рік, літо, літа і тисячоліття вкладаються у руці.

Наприклад, числу 1 березня (початок року за візантійським календарем «від створення світу», відповідає буква Г, числу 2 березня відповідає буква В, числу 3 березня — буква А, числу 4 березня — буква З, числу 5 березня — буква Ѕ, і так далі по колу в зворотному до азбуки порядку. Помітно, що в межах одного і того ж року кожна буква відповідає своєму дню тижня (так як букв 7 і днів тижня 7). Для різних років відповідність днів тижня (вруцілітних літер) і чисел місяців різна. У церковних книгах щороку позначалася літера, яка вказувала на неділю. Така літера називалася «вруціліто року». Наприклад, якщо вруцілітом року була буква В, то неділі були 2, 9, 16 березня, і так далі. Обчислення інших днів тижня проводиться простим підрахунком по пальцю однієї руки (букві А відповідає згин пальця в долоні, букві В — згин вище, Г — верхній згин, Д — верхівка пальця, Е — верхній згин з тильного боку долоні і т. д. до тильного згину в долоні і далі по колу).

Відповідність вруцілітних букв першим місяцям
Число Вруціліна буква
1 березня Г
1 квітня З
1 травня Е
1 червня В
1 липня З
1 серпня Д
1 вересня А
1 жовтня Ѕ
1 листопада Г
1 грудня А
1 січня Е
1 лютого В

Для обчислення вруцілітного року не обов'язково мати таблиці, існує спосіб розрахунку року вруціліто за допомогою всіх пальців однієї руки. Також існує вруцілітна система для розрахунку пасхалій.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.