Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України
Відділення біохімії, фізіології і молекулярної біології НАН України — структурний підрозділ Національної академії наук України, який об'єднує низку наукових установ, що займаються дослідженнями проблем експериментальної біології та медицини.
Історія
За статутом АН УРСР 1936 року біомедичні науки знаходилися в другому відділі (природничих і математичних наук). У 1939 році відділ було розділено на відділ біологічних наук і відділ фізико-хімічних та математичних наук. Біологічний відділ об'єднував інститути ботаніки, зоології і біології, гідробіології, клінічної фізіології, біохімії, мікробіології і епідеміології.
У 1963 році АН УРСР розділили на 3 секції, серед яких була секція хіміко-технологічних та біологічних наук. 4 інститути належали до Відділу біохімії, біофізики та фізіології: Інститут фізіології, Інститут біохімії, Інститут фізіології рослин, Інститут мікробіології і вірусології.
Відділення біохімії, фізіології і теоретичної медицини було створено 1971 року, туди увійшов також Інститут проблем онкології та Інститут кріогенної медицини. У 1990 році Відділення отримало сучасну назву, проте у 1995-2007 роках називалося «Відділення молекулярної біології, біохімії, експериментальної та клінічної фізіології».
У 1991 році було створено і включено до складу відділення Міжнародний центр молекулярної фізіології НАН України, який проіснував до 2016 року[1].
У 2001 році було створено Інститут біології клітини.[2]
Установи відділення
- Інститут біології клітини НАН України
- Інститут біохімії імені О. В. Палладіна НАН України
- Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології імені Р. Є. Кавецького НАН України
- Інститут мікробіології і вірусології імені Д. К. Заболотного НАН України
- Інститут молекулярної біології і генетики НАН України
- Інститут проблем кріобіології і кріомедицини НАН України
- Інститут фізіології імені О. О. Богомольця НАН України
Видання відділення
Установи відділення станом на 2017 рік видавали 16 наукових журналів.[3]
- Biopolymers and Cell
- Experimental Oncology
- International journal of physiology and pathophysiology
- Ukrainica Bioorganica Acta
- Біотехнологія
- Вісник Українського товариства генетиків і селекціонерів
- Медична гідрологія та реабілітація
- Международный медицинский журнал
- Мікробіологічний журнал
- Нейрофизиология
- Онкологія
- Проблемы криобиологии и криомедицины
- Сільськогосподарська мікробіологія
- Український біохімічний журнал
- Фактори експериментальної еволюції організмів
- Фізіологічний журнал
Керівництво відділення
Координує роботу відділення його бюро, очолюване академіком-секретарем. Академіками-секретарями відділення були Ростислав Чаговець (1966—1972), Володимир Скок (1974—1978, 1980—1988), Петро Богач (1978—1980), Геннадій Мацука (1988—2003), Сергій Комісаренко (з 2004).
Премії
Відділення оголошує конкурси на низку іменних премій імені видатних вчених НАН України в галузі експериментальної біології та медицини:
- Премія НАН України імені О. О. Богомольця — за видатні наукові роботи в галузі фізіології та патофізіології (1953)
- Премія НАН України імені Д. К. Заболотного — за видатні наукові роботи в галузі мікробіології, вірусології, епідеміології (1967)
- Премія НАН України імені О. В. Палладіна — за видатні наукові роботи в галузі біохімії та молекулярної біології (1973)
- Премія НАН України імені М. Д. Стражеска — за видатні наукові роботи в галузі лікування внутрішніх хвороб, кардіології (1991)
- Премія НАН України імені Ф. Г. Яновського — за видатні наукові роботи в галузі терапії, клінічної бактеріології та імунології (1993)
- Премія НАН України імені І. І. Мечникова — за видатні наукові роботи в галузі мікробіології, імунології та геронтології (1995)
- Премія НАН України імені В. П. Комісаренка — за видатні наукові роботи в галузі української патофізіології і ендокринології (1996)
- Премія НАН України імені Р. Є. Кавецького — за видатні наукові роботи в галузі експериментальної онкології (2000)
- Премія НАН України імені М. М. Амосова (медицина) — за видатні наукові роботи в галузі кардіо- та судинної хірургії і трансплантології (2003)
- Премія НАН України імені С. М. Гершензона — за видатні наукові роботи в галузі молекулярної біології, молекулярної генетики та молекулярної біофізики (2003)
- Премія НАН України імені Д. Ф. Чеботарьова — за видатні роботи в галузі геронтології та геріатрії (2003)
- Премія НАН України імені П. Г. Костюка — за видатні наукові роботи в галузі фізіології, біофізики і нейрофізіології (2012)
- Премія НАН України імені В. Ю. Чаговця — за видатні роботи в галузі фундаментальної і прикладної фізіології (2013)
Примітки
- НАН Украины выполняет решение о закрытии 10 научных учреждений. Международный институт клеточной биологии уже полностью ликвидирован. Обозреватель, 28.04.17(рос.)
- ...Плюс Інститут біології клітини. Дзеркало тижня, 26 жовтня, 2001
- Відділення біохімії, фізіології та молекулярної біології. Наукова електронна бібліотека періодичних видань НАН України