Відрізки (земля)
Відрізки — насильно відрізані від селянських наділів землі на користь поміщиків під час проведення селянської реформи в Росії в 1861. Згідно « Положенням», за якими здійснювалася реформа, поміщикам надавалося право забирати так звані надлишки землі у селян без їх на те згоди, якщо селянське землеволодіння перевищувало заново встановлені норми наділів або якщо після виділення селянських наділів у поміщиків залишалося менше: В Чернігівської і Полтавської губерніях - однієї третини, на півдні - половини земельної площі, що належить їм до реформи.
Оскільки існуючі до 1861 норми земельних наділів реформою занижувалися, то поміщики широко використовували надане їм право на відрізки. На півдні України, де в дореформений період кріпосні часто не мали постійного наділу, а користувалися землею «при необхідності», «в міру сили кожного» або «за вказівкою поміщика», відрізки нерідко досягали 50-70% селянських земель, на Лівобережжі в багатьох місцях вони перевищували 40% дореформених наділів. У цих районах Південно-Західного краю відрізки на 4% перевищували аналогічні по чорноземних в порівнянні з іншими територіальними одиницями Російської імперії. Тільки кріпаком південно-західного краю, щоб відвернути їх від польського повстання 1863-1864, повернуто втрачені ними після інвентарних правил 1847-1848 18% землі в вигляді непридатних для обробітку «прирізок». Використовуючи малоземелля селян, поміщики здавали їм відрізки в оренду за відпрацювання. Протягом півстоліття селянство наполегливо домагалося повернення відрізків. Тільки після проведення столипінської аграрної реформи питання з відрізками було знято.
Див. також
Література
- Т. І. Лазанська. Дарчий наділ // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2004. — Т. 2 : Г — Д. — С. 293. — 518 с. : іл. — ISBN 966-00-0405-2.
- Теплицький В. П. Реформа 1861 року і аграрні відносини на Україні.
- Отмена крепостного права на Украине: Сборник документов и материалов.