Війна в Абхазії (1992—1993)

Війна в Абхазії — збройний конфлікт на території Грузії, що відбувався у 1992—1993 роках. Причиною конфлікту стали дії проросійської частини абхазької політичної еліти, спрямовані на від'єднання від Грузії і приєднання до Росії. Наміри проросійських сепаратистів відірвати райони абхазької автономії від Грузії намагалась блокувати грузинська держава. З абхазького боку, крім російських агентів і місцевих незаконних військових формувань, воювали також «добровольці» з Північного Кавказу (передусім пов'язані з Росією чеченці, інгуші та кабардинці). Організація Human Rights Watch відзначила велику кількість етнічних росіян, які перед тим не проживали в Грузії чи Абхазії, але були помічені в боях на абхізькій стороні. Human Rights Watch має свідчення, що як мінімум велика частина з них були професійними військовими, найнятими і оплаченими певними урядовими підрозділами з Москви[1]. Нібито декларуючи нейтралітет, Росія насправді допомагала абхазькій стороні військовою технікою і військами, та в певні моменти відкрито застосовувала свої військові сили, як наприклад в облозі Сухумі 1993 року). Війна завершилася окупацією російськими військами частини території Грузії, яка фактично стала повністю контрольована Росією.

Карта військових дій

В ході конфлікту значною мірою постраждало мирне населення, причому були заяви про злочини від обох сторін - російсько-абхазької і грузинської. Внаслідок переслідування і етнічних чисток під час конфлікту і після встановлення проросійської влади Абхазію покинуло бл. 250 тис. етнічних грузинів. За деякими повідомленнями, одночасно з відведенням грузинських військ Абхазію залишило 80% її населення[2]

Див. також

Посилання

  • Wojciech Górecki: Abchazja. 2013. ISBN 978-83-7536-508-5.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.