Війна світів: Наступне сторіччя

«Війна світів: Наступне сторіччя» (пол. Wojna swiatów — nastepne stulecie) польський науково-фантастичний фільм режисера Пйотра Шулькіна за мотивами роману Герберта Велза «Війна світів». Створення було закінчено в 1981 році, але на екрани він вийшов у 1983. Фільм присвячено Герберту Велзу та Орсону Велзу.

Війна світів: Наступне сторіччя
пол. Wojna światów – następne stulecie
Жанр науково-фантастичний фільм[1]
Режисер Пйотр Шулькін[2][1]
Сценарист Пйотр Шулькін
На основі Війна світів
У головних
ролях
Роман Вільгельмі, Єжи Штур[3], Януш Гайос[3], Stanisław Tymd[3], Кристина Янда[3], Józef Skrzekd[3], Zbigniew Buczkowskid[3], Bożena Dykield[3] і Marek Walczewskid[3]
Оператор Zygmunt Samosiukd
Композитор Józef Skrzekd
Художник Andrzej Halińskid
Мова польська
Країна  Польща
IMDb ID 0083335

Дія відбувається в Польщі 1999-го року. Після прибуття марсіан встановлюєтья тоталітарний режим, який ведучий новин Айрон Ідем повинен всіляко виправдовувати та пропагувати. Розриваючись між совістю та винагородами від марсіан, Ідем поступово втрачає все, що мав — дружину, житло, а потім і довіру громадськості.

Сюжет

Наприкінці 1999 року люди встановили контакт з марсіанами, що технологіями й культурою значно перевершували людей. Марсіани виглядають як зеленошкірі карлики та мало з'являються на публіці. Айрон Ідем працює в незалежній телестудії та висвітлює візити марсіан в різні місця планети. Перед виступом Ідем отримує від незнайомця текст «правильних» коментарів до новин, де про марсіан належить відгукуватись виключно позитивно. Начальник телестудії переконує і надалі говорити саме так, бо це допоможе заспокоїти громадськість і завоювати популярність.

Прибульці проявляють дивний інтерес до людської крові, обіцяючи за її здачу значки, котрі дають привілеї. Коли Ідем цікавиться навіщо їм кров, його дружину Гіу силоміць забирають прямо з дому поліцейські в супроводі марсіанина. Поліцейські причіпляють йому значок і вимагають показувати в новинах як він «любить» марсіан.

На вулицях встановлюють телевізори з гучномовцями, розвішують транспаранти із закликами любити прибульців і здавати кров. Ідем вирушає в один з пунктів прийому крові, де йому заявляють, що номер значка Ідема дуже низький. Процедура здачі наповнена безглуздими ритуалами, як-от обов'язкове співання гімну. Коли він намагається довідатись де Гіа, йому кажуть, що зникнення жінки — вигадка. Голова пункту потім потай зізнається Ідему, що вважає марсіан жорстокими й аморальними, але слідом повідомляє, що це була провокація з метою перевірити вірність Ідема.

Начальник вимагає аби Ідем сам писав тексти хвалебних виступів і щиро любив марсіан. Той погоджується в обмін на дружину, але начальник нічого не обіцяє. Потім Ідема виселяють з квартири бо він начебто заважав шумом «поважним людям». З усього майна йому лишають тільки телевізор за «бездоганну службу».

Ідем пропагує любов до марсіан, переконує публіку, що люди й прибульці розмовляють однією мовою, закликає толерантно ставитися до вчинених ними правопорушень, і обов'язково здавати кров. Усім, хто досі не зареєструвався в пунктах здачі, загрожує загадкова процедура «стирання». Попри службу на користь марсіан, Ідема схоплює поліція на вулиці та відправляє в нічліжку як бездомного. Всі жителі нічліжки повинні «добровільно» здавати кров, інакше позбавляються їжі. За відмову робити ранкові вправи Ідема викидають на вулицю.

Юрист знаходить Ідема і шантажує його відомостями про злочини, які нібито надала Гіа. Він наказує організувати концерт, відвідати який можна, здавши кров. Ідем бачить як тепер люди здають своїх рідних на цілковите викачування крові і все це «добровільно». Але скоро виявляється, що марсіани покидають Землю і встановлені ними закони скасовуються.

Ідем убиває одного марсіанина, а коли повертається в свою розграбовану квартиру, знаходить там непритомну дружину. Він вирушає на концерт з нагоди відбуття прибульців, де виходить на сцену і виголошує промову про лицемірство людей, які дивилися його передачу по телевізору. Поліція викидає його на вулицю, де юрист з сумом згадує владу марсіан, описуючи різні блага на кшталт дешевого пива та масових заходів. Ідем зустрічає волоцюгу, якого бачив у нічліжці. Той пропонує піти спалити телестудію, Ідем погоджується, але потрапляє в засідку спецслужб.

Ідема кидають до в'язниці, де він дізнається про зміну політики — тепер марсіан скрізь вважають окупантами і полюють на тих, хто їм служив. Усі підозрювані в співпраці з марсіанами тепер повинні «добровільно» пройти процедуру обстеження мозку. Ідема оголошують зрадником, суд над ним показують по телевізору. Вирок за новим законом залежить від усенародного голосування і ним стає страта. Наостанок Ідему віддають тіло його мертвої дружини. Розстріл показують у новинах, але це виявляється постановкою. Насправді ж Ідема відпускають і він покидає павільйон для зйомок, ідучи в невідоме.

У ролях

  • Роман Вілхельмі — Айрод Ідем — головний герой
  • Маріуш Дмочовскій — директор телеканалу
  • Кристина Янда — дружина Ідема, повія Гіа
  • Єжи Штур — юрист
  • Марек Валчевський — голова реєстрації
  • Станіслав Гавлік — сищик
  • Веслав Држеміц — чоловік похилого віку
  • Станіслав Гавлік — порт'є
  • Януш Гайос — співробітник гідротехнічних споруди
  • Божена Дікіл — лікар
  • Збігнєв Бужковський — поліцейський
  • Вітольд Пікоз — суддя
  • Майкл Лесняк — диктор

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.