Віола Цешинська

Віола Цешинська (або Віола Єлизавета, польськ. Wiola Elżbieta cieszyńska; 1291 21 вересня 1317) — королева Угорщини, Польщі та Чехії (Богемія) як дружина Вацлава III.

Віола Цешинська
пол. Wiola Elżbieta cieszyńska
Народилася 1290
Померла 21 вересня 1317(1317-09-21)[1] або 1317
Богемія, Чехія
Поховання Vyšší Brod Monasteryd
Діяльність Правляча королева
Титул королева
Посада король
Конфесія Католицька церква
Рід П'ясти, Цешинські П'ястиd і Сілезькі П'ясти
Батько Mieszko I, Duke of Cieszynd[2]
Мати невідомо
Брати, сестри Władysław of Oświęcimd і Casimir I, Duke of Cieszynd
У шлюбі з Вацлав III і Peter of Rozmberk , Landgrave of Rozmberkd

Біографія

Віола була третьою дитиною і єдиною дочкою Мешка I, герцога Цешена, ім'я її матері точно невідоме, можливо її звали Гржемиславою . Віола була названа в честь її прабабусі по батьківській лінії, Віоли, дружини Казимира І Опольського.

Віола була видана заміж за юного короля Чехії та Польщі Вацлава III 5 жовтня 1305 року в Брно. Причини для заміжжя були не дуже очевидними: хоча більш пізні літописці описують, наскільки красивою була Віола. Її батько — Мешко І був лише одним з васалів короля Вацлава III, так що цей союз був нерівноправним. Основною причиною весілля, ймовірно, стала не краса невістки, а стратегічне положення Цесина між королівствами Чехії та Польщі. Через чотири дні після весілля (9 жовтня) Вацлав III скасував свої давні заручини з Єлизаветю Тесс, дочкою короля Угорщини Андраші III, тим самим відмовившись від своїх претензій на угорський трон.

Після шлюбу Віола взяла ім'я Єлизавета (Ельжбета), але її союз з королем був нещасливим: Вацлав вів розгульний спосіб життя, а чеська знать була незадоволена її «низьким» походженням. Десять місяців по тому, 4 серпня 1306 року король Вацлав III був убитий в Оломоуці при загадкових обставинах, залишивши Віолу п'ятнадцятирічною вдовою. Ймовірно, саме через молодість подружжя шлюбний союз не дав спадкоємця.

Пімля загибелі чоловіка, Віола залишилася з сестрами свого вбитого чоловіка, Ганною і Елішкою в одному з жіночих монастирів. Обидві принцеси боролися за трон Богемії, але Віола залишилася осторонь.

Після арешту заможного аристократа Йіндржіха з Липи, тодішня королева Елішка і її чоловік Йоганн Люксембурзький спробували залучити на свою сторону іншого багатого аристократа, Петра з Рожмберка, який в той час був заручений з дочкою Йіндржіха. Незабаром Петро скасував свої заручини і одружився з вдовою королевою Віолою. Весілля відбулося в 1316 році, але також було короткочасним: Віола померла всього через рік після укладення шлюбу, 21 вересня 1317 року, і була похована у склепі роду Рожмберк (Розенберг) у Вишбродському монастирі.

Примітки

  1. Czech National Authority Database
  2. Lundy D. R. The Peerage

Література

    • J.Golec, S. Bojda: Słownik biograficzny ziemi cieszyńskiej, vol. 1, Cieszyn 1993, p. 91.
    • K. Jasiński: Rodowód Piastów śląskich, vol. 3, Wrocław 1977.
    • I. Panic: Poczet Piastów i Piastówien cieszyńskich, Cieszyn b.r., p. 8.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.