ГЕС Aratiatia

ГЕС Aratiatia – гідроелектростанція на Північному острові Нової Зеландії. Знаходячись між ГЕС Токаану (вище по сточищу) та ГЕС Охакурі, входить до складу каскаду на річці Ваїкато, яка тече з центрального Вулканічного плато Північного острова у північно-західному напрямку та впадає до Тасманового моря за чотири десятки кілометрів від Окленду.

ГЕС Aratiatia
38°36′56″ пд. ш. 176°08′33″ сх. д.
Країна  Нова Зеландія
Стан діюча
Річка Ваїкато
Каскад каскад на Ваїкато
Роки введення першого та останнього гідроагрегатів 1964
Основні характеристики
Установлена потужність 94 (після модернізації)  МВт
Середнє річне виробництво 330  млн кВт·год
Тип ГЕС дериваційна
Розрахований напір 33,5  м
Характеристики обладнання
Тип турбін Френсіс
Кількість та марка турбін 3 Kvaerner
Кількість та марка гідрогенераторів 3 CGE по 35 МВА
Потужність гідроагрегатів 3х31,4 (після модернізації)  МВт
Власник Mighty River Power
Оператор Mercury Energyd
Сайт mercury.co.nz
ідентифікатори і посилання
ГЕС Aratiatia
Мапа
 ГЕС Aratiatia у Вікісховищі

Річку за 14 км після витоку з озера Таупо (розташована в кальдері однойменного вулкану найбільша внутрішня водойма країни) перекрили греблею Aratiatia. Ця споруда створює лише малий резервуар з площею поверхні 0,55 км2, припустиме коливання рівня води в якому між позначками 336 та 337,8 метра НРМ дозволяє регулювати роботу гідроагрегатів у добовому режимі. В лівій частині греблі облаштовано водозабір, від якого ресурс подається до розташованого за 0,4 км машинного залу.

Введену в експлуатацію у 1964 році станцію обладнали трьома турбінами типу Френсіс потужністю по 30 МВт, які при напорі у 33,5 метра забезпечували виробництво 330 млн кВт-год електроенергії на рік. У 2010-х роках з австрійською компанією Andritz уклали угоду на модернізацію гідроагрегатів до показника у 31,4 МВт.

Відпрацьована вода по відвідному каналу довжиною 0,1 км повертається до річки.[1][2][3]

Зйомки «Хоббіту»

Розташовану нижче за станцію ділянку порогів Aratiatia використали для зйомок одного з епізодів фільму «Хоббіт: Пустка Смоґа», а саме, коли загін гномів, втікаючи від короля ельфів Трандуїла, сплавляється по бурхливій річці у винних бочках. Під час зйомок бочки кидали у воду перед порогами та виловлювали по їх завершенні – втім, актори були додані до «плавзасобів» методами комп’ютерної графіки.[4]

Примітки

  1. DAMMING THE DAM Campbell Robertson.
  2. Aratiatia Hydroelectric Power Plant New Zealand - GEO. globalenergyobservatory.org (англ.). Процитовано 5 жовтня 2018.
  3. AG, ANDRITZ. Hydro News 29 - New Zealand, Aratiatia. www.andritz.com (англ.). Процитовано 5 жовтня 2018.
  4. Aratiatia Rapids | Great Lake Taupo (англ.). Процитовано 5 жовтня 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.