ГЕС Hojum

ГЕС Hojum — гідроелектростанція у південній Швеції. Використовує потенціал водоспадів Тролльгеттан на річці Гета-Ельв, яка дренує найбільше на Скандинавському півострові озеро Венерн та впадає у протоку Каттегат в місті Гетеборг.

ГЕС Hojum
58°16′48″ пн. ш. 12°16′41″ сх. д.
Країна  Швеція
Адмінодиниця Тролльгеттан (комуна)
Стан діюча
Річка Гета-Ельв
Роки введення першого та останнього гідроагрегатів 19411942 (перша черга), 1992 (друга черга)
Основні характеристики
Установлена потужність 184  МВт
Середнє річне виробництво 1260 (разом з ГЕС Olidan)  млн кВт·год
Тип ГЕС руслова
Розрахований напір 32  м
Характеристики обладнання
Тип турбін Каплан
Кількість та марка турбін 1 KMW + 1 Nohab (перша черга), 1 (друга черга)
Витрата через турбіни 640  м³/с
Кількість та марка гідрогенераторів 2 ASEA (перша черга), 1 (друга черга)
Основні споруди
Висота греблі 10  м
Власник Vattenfall
ідентифікатори і посилання
ГЕС Hojum
Мапа

Невдовзі після виходу Гета-Ельв з озера її поділили на дві протоки. Ліва з них, яка тягнеться понад 4 км, обслуговує судноплавство та завершується чотирма послідовними шлюзами, що забезпечують прохід водоспадів Тролльгеттан. Права ж через певний час ділиться ще на дві, при цьому ліва (або центральна, якщо брати до уваги всю Гета-Ельв) веде до спорудженої на початку 20-го століття ГЕС Олідан, тоді як права спершу перекрита греблею із водопропускними шлюзами за 0,4 км після яких знаходиться ГЕС Hojum.

Станцію, розташовану за кілометр вище від ГЕС Olidan, ввели в експлуатацію у 1941—1942 роках з двома турбінами типу Каплан потужністю по 50 МВт. Машинний зал для них спорудили у підземному виконанні, що було викликане бажанням максимально захистити обладнання в умовах загрозливої військово-політичної ситуації в Європі. Взагалі, 7 % вартості об'єкту пішло на організацію його захисту від повітряних атак, для чого зокрема район ГЕС оплели тросами, котрі повинні були завадити підльоту атакуючих на малій висоті.

В 1992-му на станції ввели в експлуатацію другу чергу у складі однієї турбіни того ж типу потужністю 70 МВт, що дозволило знизити навантаження на більш стару ГЕС Olidan. Станом на середину 2010-х загальна потужність станції рахується на рівні 184 МВт.

При напорі у 32 метри дві ГЕС району Тролльгеттан здатні разом виробляти 1,26 млрд кВт-год електроенергії на рік.[1][2][3][4]

Можливо також відзначити, що завдяки регулюванню рівня у озері Ванерн воно виконує роль водосховища з корисним об'ємом 9,4 млрд м3, що є найбільшим показником у Швеції.[5]

Примітки

  1. Våra kraftverk: Hojum - Vattenfall. powerplants.vattenfall.com. Процитовано 27 березня 2018.
  2. Hojum — Henrik von Klopp. www.vonklopp.se (sv-SE). Процитовано 27 березня 2018.
  3. Hojum Hydroelectric Power Plant Sweden - GEO. globalenergyobservatory.org (англ.). Процитовано 27 березня 2018.
  4. Bilaga till "Sammanställning av uppskattade anläggningskostnader för fiskvägar samt vattenföringsdata för storskaliga vattenkraftverk Sverige" daterad 2014-02-10, i vilken utförligare metodikbeskrivning redovisas.
  5. De största vattenkraftstationerna - Energiföretagen Sverige. www.energiforetagen.se. Архів оригіналу за 6 серпня 2017. Процитовано 27 березня 2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.