Габріела Гурська

Габріела Гурська (пол. Gabriela Górska, 2 липня 1939(19390702), Воля-Пенкошевська 24 червня 2013, Пясечно) — польська письменниця-фантастка, журналістка та діяч «Солідарності».

Габріела Гурська
пол. Gabriela Górska
Ім'я при народженні Gabriela Górska
Народилася 2 липня 1939(1939-07-02)
Воля-Пенкошевська
Померла 24 червня 2013(2013-06-24) (73 роки)
Пясечно
Громадянство  Польща
Національність полька
Діяльність прозаїк
Alma mater Варшавський університет
Мова творів польська
Роки активності 19772013
Напрямок проза
Жанр фантастичний роман, повість, оповідання
Magnum opus «Останній безсмертний»
Членство Асоціація письменників Польщі
Рід Q63531359?
Премії Спеціальна нагорода Спілки польських письменників (1977)

Біографія

Габріела Гурська народилася у Волі Пенькошевській в родині зем'янського походження. Закінчила у 1957 році юридичний факультет Варшавського університету. Друкуватися почала ще в шкільному віці, у 1957 році отримала премію за літературний репортаж на конкурсі, організований газетою «Głos Wybrzeża». З кінця 50-х років ХХ століття розпочала публікувати статті та оповідання у різних польських періодичних виданнях, зокрема «Zwierciadło», «Głos Wybrzeża», «itd». У 1977 році опублікувала свій перший роман «Великий шанс» (пол. Wielka szansa), за який отримала дві нагороди: спеціальну премію Спілки польських письменників, вручену їй особисто головою спілки Ярославом Івашкевичем, а також друге місце в літературному конкурсі, організованому видавництвом ЛСВ на честь 30-річчя видавництва. Пізніше на основі роману створений телефільм, уривки роману читалися в радіопередачах Польського Радіо, вийшов також аудіозапис роману для незрячих. наступні 10 років письменниця опублікувала кілька науково-фантастичних романів та збірок оповідань, а також твори для дітей та нефантастичні оповідання. Габріела Гурська була також авторкою двох радіоп'єс «Учень Гіппократа» (пол. Uczeń Hipokratesa) і «Потрапити на ковчег» (пол. Zdążyć do Arki), п'єси «Дочка Пігмаліона» (пол. Córka Pigmaliona), разом із співавтором Мареком Тадеушем Новаковським, а також сценарію телефільму під початковою назвою «Інші» (пол. Inny), написаного у співавторстві зі своїм чоловіком Анджеєм Крижановським, пізніше знятого під назвою «Рудий» (пол. Rudy) режисером Мацеєм Гаремським для TVP.

З 1974 року Габріела Гурська працювала секретарем у Видавництві Польських Профспілок. У цей час вона стала організатором осередку профспілки «Солідарність» у видавництві. Після запровадження у Польщі воєнного стану Гурську в 1982 році звільнили з роботи.

Уже після звільнення з роботи Габріела Гурська опублікувала три науково-фантастичні романи: «Контакт» (пол. Kontakt), «Пекельний трикутник» (пол. Piekielny Trójkąt) і «Останній безсмертний» (пол. Ostatni nieśmiertelny). Останнім великим твором письменниці став біографічний роман «Гра в стільці» (пол. Gra o stołki), в якому вона описує час становлення профспілки «Солідарність» та боротьбу поляків проти комуністичного режиму.

Більша частина творів Габріели Гурської написана не в жанрі твердої наукової фантастики, а є радше філософською фантастикою, яка робить спробу за допомогою показу в своїх творах майбутнього оцінити сучасність, показати необхідність подальшого морального розвитку людства, а також шляхи подальшого розвитку людської цивілізації.

Останні роки свого життя Габріела Гурська провела в батьківському будинку в Пясечно, де й померла після важкої хвороби 24 червня 2013 року.

Твори

Романи

  • Великий шанс (пол. Wielka Szansa, 1976)
  • Контакт (пол. Kontakt, 1982)
  • Пекельний трикутник (пол. Piekielny Trójkąt, 1986)
  • Останній Безсмертний (пол. Ostatni Nieśmiertelny, 1988)

Збірки

  • Instar omnium (1979)
  • Прецедентна справа (пол. Sprawa Precedensowa, 1980)
  • Замкнуте коло (пол. Zamknięty Krąg, 1981)
  • Вузол (пол. Węzeł, 1985)
  • Три дні на кредит (пол. Trzy Dni na Kredyt, 1987)

Література

  • Niewiadowski Andrzej, Smuszkiewicz Antoni, Leksykon Polskiej Literatury Fantastyczonaukowej, wyd. SF [Wydawnictwo Poznańskie] 1990 ISBN 83-210-0892-5 (пол.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.