Гатка

Га́тка[1], також гать[2] — тип дороги, утворений складанням отесаних стовбурів перпендикулярно напрямку руху і засипанням їх піском. Зручний спосіб зробити прохідними болотисті, заболочені чи низинні ділянки. Недоліком є те, що навіть у найкращому випадку така дорога є небезпечною для коней через хисткість круглих стовбурів.

Гатка
Німецькі вояки і простелена гатка в поліському селі, 1918

Цей тип дороги придумали в часи Римської імперії. Відомо використання гаток близько 4000 років до н. е. в Ґластонбері, Англія[3]. Відрізняється від брускової дороги, для спорудження якої використовують тесані дошки. Що робить дорогу рівнішою і безпечнішою.

Гаті можуть використовуватись як фундамент для іншого покриття. Якщо бруси-стовбури закопані у вологому, кислому, анаеробному ґрунті, наприклад у торфі чи торф'яному болоті, то вони не розкладаються протягом тривалого часу. Кілька таких доріг, датованих початком 20 століття, досі існує в США.

У Словарі української мови Б. Д. Грінченка гатка описується під назвою накі́т: вона складалася з брусів (лаґунів), покритих згори дошками (мостницями)[4].

Використання в історії

Гатки широко використовувались під час Громадянської війни у США у рейді Шермана через Кароліни[5] і у Другій світовій війні як німецькими так і радянськими військами на східному фронті[6].

У воєнні часи гатки часто використовувалися як невідкладний засіб для покращення прохідності низько-прохідних ділянок шляху пошкоджених проходженням великої кількості транспортних засобів чи військ.

Див. також

  • Дощата тропа
  • Кулгринда

Примітки

  1. Гатка // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Гать // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  3. Lay, Maxwell G (1992). Ways of the World: A History of the World's Roads and of the Vehicles that Used Them. Rutgers University Press. с. 43. ISBN 0-8135-2691-4.
  4. Накіт // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  5. Grant, Ulysses, Personal Memoirs of U. S. Grant, (c) 1885: Chapter 62
  6. Military Improvisations During the Russian Campaign, Chap 5, Center of Military History, US Army (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.