Гейнчівка

Гейнчівка — історична місцевість Житомира, що розташовується на північний схід відносно середмістя, у межах Богунського адміністративного району.

Гейнчівка
Житомир
Загальна інформація
Район Богунський район
Поштовий індекс 10001, 10029, 10030
Головні вулиці вулиця Східна, вулиця Михайла Грушевського, вулиця Івана Мазепи, вулиця Князів Острозьких, вулиця Домбровського
Транспорт
Автобус 8, 26, 33, 44
Тролейбус 6, 10
Зовнішні посилання:
У проєкті OpenStreetMap r12196941

Межує Гейнчівка з північною частиною міста; з південного сходу оточена привокзальним районом; на південний захід від Гейнчівки — центральна частина міста. Також із заходу та північного заходу до Гейнчівки прилягає район Сінного ринку («Новоє Строєніє»).

Забудова житлова — переважно садибна; у східній частині місцевості — промислова. Наявні також території з багатоповерховою забудовою — здебільшого вздовж вулиць Князів Острозьких та Домбровського.

Назва походить від прізвища значних житомирських землевласників Гейнчів.

Історичні відомості

Ще наприкінці XVIII ст. у даній місцевості, тоді вільній від забудови, з'являється маєток вагомої у Житомирі родини — Гейнчів. Знаходився маєток у районі сучасних вулиці Олени Пчілки та проїзду Кароля Гейнча — імені відомого українсько-польського драматурга, представника житомирської родини Гейнчів[1]. Функцію дороги до маєтку виконував проїзд, що мав назву «Хінчанський Тупик»[2], прямував від вулиці Київської на північний захід. Нині це провулок Художника Канцерова.

З часом виділилися дві окремо розташовані місцевості з назвою «Хінчанка», що є первинно похідною від прізвища власників місцевості, корінь якої з часом трансформувався з «Гейнч» до «Хінч»[3].

Таким чином, на плані, складеному 1915 року бачимо, що на території Гейнчівки, що на плані підписана «Хуторъ Хинчанка» запроектоване продовження тодішньої Іларіонівської (сучасна Михайла Грушевського вулиця) — від вулиці Крошенської (сучасна Князів Острозьких) у сторону залізниці, Іванівської (пізніше Чапаєва, а на даний момент Монтана вулиця) — до Східної, Прохорівської (Лесі Українки) — також до залізниці прямою траєкторією від Московської вулиці, Північної (відбулася лише частина у виді сучасної вулиці Академіка Дашкевича) — також до з'єднання зі Східною вулицею. Ще планувалася прорізка частини вулиць Міщанської (нині Івана Мазепи) та Східної від вулиці Київської у північному напрямку. Проте, прорізка вищевказаних вулиць відбулася лише у післявоєнні часи[4].

Східніше території Хінчанки розташувалася Житомирська в'язниця, головний корпус якої зведений ще 1914-го[5].

Отже, фактично, станом на 1915 рік на території хутора Хінчанка, знаходилася лише одна значна дорога, що вела, звиваючись, із середмістя (району «Новоє Строєніє») у північно-східному напрямку та мала назву Старогончарний Шлях. Наразі частини дороги, що перебували на території Гейнчівки отримали назви, відповідно — провулок Косачів та вулиця Олени Пчілки.

Ще у 1930-ті роки територія Гейнчівки носила назву «Хутір Хінчанка Перша», підпорядковувалась Чесько-Крошнянській (пізніше Глибочицькій) сільській раді[6] та була майже вільна від забудови[4][7].

Згідно мап[4], виконаних в період Другої світової війни, територія хутора Хінчанка Перша все ще малозабудована. Вулиці Міщанська, Східна, Іванівська, Лесі Українки все ще не відбулися. Вздовж Старогончарної вулиці східніше вулиці Міщанської (сьогодні — вулиця Олени Пчілки) постають лише декілька будинків. Також забудованим був 1-й Хінчанський Тупик.

Зрештою, в 1950-1960-ті, відбувається прорізка Міщанської, Східної, Чапаєва вулиць, а також ізольованої від основної вулиці Лесі Українки частини, згодом найменованої вулицею Олени Пчілки. Малоповерхова садибна забудова формує житлові квартали у межах вулиць Східної, Котовського, Крошенської, Домбровського. Східніше з'являється промисловий вузол. Тож, влучною народною назвою значної частини Гейнчівки є «Байконур» — з причини тривалої неосвоєності даної території[7].

У другій половині 1960-х років та на початку 1970-х, південна частина колишньої Першої Хінчанки, а саме землі поблизу Хінчанського Тупика забудовуються житловими багатоповерховими будинками типових проєктів. Так, вихід колишнього проїзду до маєтку Гейнчів до вулиці Київської перекрито.

У 1980-х роках на північно-західній околиці Гейнчівки, вздовж вулиць Князів Острозьких та Домбровського, зведено кілька житлових багатоповерхових будинків. Найновіша багатоповерхова житлова забудова місцевості — на розі вулиць Івана Мазепи та Михайла Грушевського — початку 1990-х років.

Протягом 1999—2000 років розвивається забудова передусім приватного сектора Гейнчівки. Промислова зона в кварталі, оточеному вулицями Східною-Грушевського-Транспортною, перебудовується під нові економічні реалії — ринкову економіку. В перспективі закладене перетворення частини даної промислової зони на житлову, із будівництвом тут 14-поверхових житлових будинків та будівель громадського призначення[8].

Транспортне забезпечення

Крізь місцевість проходять важливі внутріміські магістралі вулиці Івана Мазепи, Східна та Михайла Грушевського. Розвинений і громадський транспорт. Зокрема, по Східній вулиці курсує тролейбус № 10 (Ялинка — Агробудіндустрія). Курсує № 6 (Крошня — ЗОК) — по вулицях Східній та Михайла Грушевського. Окрім міських автобусних маршрутів № 26, 44, по вулицях Східній та Михайла Грушевського курсує значна кількість приміських та міжміських автобусних маршрутів завдяки розташуванню поряд автовокзалу.

Інфраструктура

Навчальні та виховні заклади:

  • Загальноосвітня школа № 8 (майдан Згоди, 5);
  • Дошкільний навчальний заклад № 10 «Золота рибка» (вул. Михайла Грушевського, 89/97).

Підприємства, держустанови та організації:

  • Житомирський районний відділ управління державної міграційної служби України в Житомирській області (вул. Михайла Грушевського, 75/114);
  • Державна пожежно-рятувальна частина № 1 Управління ДСНС у Житомирській області (вул. Східна, 86);
  • Автотранспортне підприємство № 11827 (вул. Болгарська, 4-а).

Топонімічні об'єкти місцевості

Джерела

  1. Офіційний геопортал Житомирської міської ради з використанням шару «Історичні плани».. gis.zt-rada.gov.ua (ua). Процитовано 2021-02-14.
  2. Житловий фонд Житомира представлено на карті — довіднику | Житомирська Міська Рада. www.zt-rada.gov.ua. Процитовано 2021-02-14.
  3. Мокрицький Г. П. Вулиці Житомира / Енциклопедія Житомира. — Кн. 1. — Житомир: Волинь, 2007. — 640 с. — 1000 прим. — ISBN 966-690-084-X.
  4. Дубман Борис. «История Житомира. Тюрьма вместо ипподрома».

Примітки

  1. Мокрицький, Георгій (2007). Вулиці Житомира. Енциклопедія. Том 1. Житомир: Вид-во "Волинь". с. 84–85. ISBN 966-690-084-X.
  2. Мокрицький, Георгій (2007). Вулиці Житомира. Енциклопедія. Том 1. Житомир: Вид-во "Волинь". с. 291–292. ISBN 966-690-084-X.
  3. Мокрицький, Георгій (2007). Вулиці Житомира. Енициклопедія. Том І. Житомир: Вид-во Волинь. с. 419. ISBN 966-690-084-X.
  4. Офіційний Геопортал Житомирської міської ради. https://gis.zt-rada.gov.ua/.
  5. Дубман, Борис (15.06.2011). "История Житомира. Тюрьма вместо ипподрома". Журнал Житомира".
  6. Кондратюк Р.Ю., Самолюк Д.Я., Табачник Б.І. (2007). "Адміністративно-територіальний устрій Житомирщини (1795-2006 роки). Житомир: Вид-во "Волинь". с. 483–484. ISBN 966-690-090-4.
  7. Мокрицький, Георгій (2007). "Вулиці Житомира / Енциклопедія Житомира". Книга 1. Житомир: Вид-во "Волинь". с. 326. ISBN 966-690-084-X.
  8. Велике будівництво в Житомирі?. zt.20minut.ua.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.