Генеральський дім (Чернівці)

«Генера́льський дім» — перша кам'яниця Чернівців.

Генеральський дім
Країна:  Україна
Місце розташування: м. Чернівці
вул. Шкільна, 1
Географічні координати: 48°17′40″ пн. ш. 25°56′14″ сх. д.
Тип будівлі: резиденція
Архітектурний стиль: класицизм
Завершення будівництва: 1780

Історія

1774-го р. Габсбурзька монархія анексувала західну частину Буковини, й утворила Дистрикт Буковина з адміністративним центром у Чернівцях. На той момент у місті не було жодного мурованого будинку. Всі споруди були дерев'яними під солом'яними стріхами.

Перші чотири роки жодних змін в архітектуру міста не принесли. Навіть резиденція першого керівника Військової адміністрації генерала Сплені була з дерева. Наступний керівник Дистрикту Буковина барон Карл фон Енценберг у своїй першій доповідній зазначав:[1]

...відомо, що Чернівці щільно забудовані та виключно з самого дерева, до того ж переважно бідненько...

1780-го р. військові зводять перший кам'яний будинок у місті, у якому, поряд з резиденцією керівника Військової адміністрації краю генерала Енценберга, розмістили й місцевий суд. З 1786 року «Генеральський дім» служив вже цивільній адміністрації краю як адміністративний будинок Буковинської окружної управи. Пізніше, коли Буковина стала окремим коронним краєм (1849), а Буковинський крайовий уряд перемістився у нове приміщення, у «Генеральському домі» знаходився крайовий суд.

У 1823 році, в Чернівцях відбулася офіційна зустріч цісаря Франца I з російським імператором Олександром I, який протягом п'яти діб перебування в місті проживав у «Генеральському домі».

Від свого «народження» споруда постійно приростала різними прибудовами. Зокрема, у ХІХ ст. існувала арка (знесена у 1880-х), що з'єднувала «Генеральський дім» з іншими адміністративними будівлями, розташованими на іншій стороні сучасної вул. Шкільної.

Споруда, разом з усім кварталом, постраждала під час великої пожежі (1866).[2]

Опис

Архітектура будинку має риси спрощеного класицизму. Головний фасад симетричний, із ризалітом по центру. Вісь симетрії підкреслена балконом та арковим проїздом.

Сьогодні споруда дещо видозмінена сучасними елементами. Водночас, на думку спеціалістів, у разі проведення належних реставраційних робіт «Генеральський дім» має всі шанси стати в один ряд з іншими архітектурними перлинами Чернівців.

Галерея

Примітки

  1. Ігор Чеховський. Путівник «Прогулянка Чернівцями та Буковиною». — Київ : Балтія-Друк, 2008. — С. 35-36. — ISBN 966-8137-38-8.
  2. Ігор Чеховський. Путівник «Прогулянка Чернівцями та Буковиною». — Київ : Балтія-Друк, 2008. — С. 35-36. — ISBN 966-8137-38-8.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.