Герб Вільнюса

Герб Ві́льнюса (лит. Vilniaus herbas) — один з офіційних символів міста Вільнюс, столиці Литовської Республіки. Існує у двох варіантах — великий та малий.

Герб Вільнюса
лит. Vilniaus herbas
Версії
Малий герб
Герб часів Російської імперії
Деталі
Носій Вільнюс
Затверджений 17 квітня 1991
Корона вінок
Щит іспанський
Щитотримачі дві жінки, що символізують Порядок і Закон
Основа червоний щит
Девіз Unitas, Justitia, Spes

Історія

Герб був введений в 1330 році, через сім років після заснування міста.

До XIV століття на гербі зображували казкового героя Алкі, який переносив через річку свою дружину Янтеріте.

Після входження до складу Російської імперії було вирішено замінити на погоню, що мало більше пов'язати Вільно з Росією.

Щит представляє в червоному полі вершника в латах, що скаче на білому коні в праву сторону; в правій руці вершника піднята до верху шабля, а ліва тримає срібний щит, на якому зображений золотий восьмиконечний хрест.

Герб губернського міста Вільни — озброєний вершник з піднятим у руці мечем. Ця емблема в геральдиці має назву «погоня». Її появу, спочатку як князівської емблеми, а потім і як герба всієї Литви, пов'язують з ім'ям великого князя литовського Вітеня. Про це в Іпатіївському літописі під 1278 роком сказано:

«Витень нача княжити над Литвою измысли себе герб и всему князству Литовскому печать: рыцерь збройный на коне з мечем, еже ныне наричут погоня».

Пізніше ця емблема стала і гербом Вільни.

Герби з зображенням погоні були дуже поширені в середньовічній Європі і на Русі.

Тут можна відзначити, що в геральдиці терміном погоня називалися і як би фрагменти цього сюжету, коли на гербі зображувалася тільки фігура лицаря по пояс, з піднятим у руці мечем, або навіть тільки одна його рука з піднятим мечем.

Зображення погоні як герба Великого князівства Литовського є в Титулярнику 1672 року. Зауважимо, що форма і колір хреста на щиті лицаря були іншими: хрест був червоний шестикінечний на золотому щиті, а не золотий восьмикутний на срібному щиті, як на гербі Вільни 1845 року.

Малий герб

Одночасно з гербом у вигляді погоні у Вільно був у вжитку й давній герб, який зафіксований на магістратській печатці міста. На ньому зображений міфологічний сюжет: легендарний литовський велетень Альціс, або Алькид, в момент, коли він після свого чергового подвигу — перемоги над драконом — переходить вбрід море, несучи на плечі княжу дочку, яку він отримав у дружини в обмін на скарби, забрані у дракона.

Припускають, що легенда про подвиги Алькида виникла під впливом давньогрецького міфу про подвиги Геракла. Можливо, підтвердженням цього може бути й ім'я героя — Алькид, адже первинне ім'я Геракла було Алькид — міцний. В перекладі на латину Алькид пишеться як Alcides, а в Литві, в ранній період її історії, не було своєї писемності, і литовці найчастіше користувалися саме латиною.

Герб на магістратської друку Вільни у вигляді велетня Алькида був отриманий містом, імовірно, в 1387 році при запровадженні в ньому самоврядування на основі Магдебурзького права.

Історичний герб був відновлений в 1990 році. Сучасний герб затверджений 17 квітня 1991 року Верховною Радою Литви. На прапорі Вільнюса в центрі розміщений герб міста.

У червоному полі Св. Христофор (Кристофор), який переходить по воді і несе на плечі маленького Ісуса.

Джерела

  • Герб Вильнюса. Герадьдика.ру (рос.)
  • Герб города Вильна (Вильнюс, 1845 г.) Наука и жизнь, N6, 2000 г. (О. Рево. Гербы городов Виленской губернии Российской империи)

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Герб Вільнюса

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.