Гноячок

Гноячо́к (лат. pustula) — порожнинний гострозапальний первинний елемент висипу зеленкувато-білого кольору, що підвищується над рівнем шкіри і заповнений гнійним випотом.

Гноячок
Гноячки в дитини з перехідним гноячковим меланозом новонароджених
Гноячки в дитини з перехідним гноячковим меланозом новонароджених
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 R23.8
 Pimple у Вікісховищі

Розміри гноячків різняться від просяного зерна до горошини. Порожнина гноячка утворюється в надшкір'ї унаслідок дії продуктів життєдіяльності мікроорганізмів на клітини епітелію, що спричинює загибель цих клітин. Часто гноячки утворюються навколо лійки волосяних мішечків[1].

Етіолоґія

Гноячки утворюються на місці гострого запалення, обумовленого здебільшого стафілококовою або стрептококовою інфекцією[2]. Інколи гноячки виникають вторинно з пухирців або пухирів, у порожнину яких проникає гноєтворна інфекція[1].

Різновиди

Існує декілька різновидів гноячків:

Мішечковий гноячок

Мішечковий гноячок має конічну форму, а в його центрі розміщений волосок. Може розміщуватись поверхнево (не залишатиме рубця) або глибоко (залишатиме рубець). Етіолоґічним чинником здебільшого є стафілококова інфекція[2].

Фліктена

Фліктена має тоненьку в'ялу покришку, що швидко руйнується, а вміст засихає з утворенням кірочки, при знятті якої відкривається ерозія, що гоїться без рубця. Етіолоґічним чинником є стрептококова інфекція[3].

Ектима

Ектима розміщується у власне шкірі, має запальний характер. Її покришка руйнується з утворенням виразки, що покривається кіркою та гоїться з утворенням рубця[3].

Акне

Акне розвиваються в ділянці вивідних проток сальних залоз на обличчі та спині хворих на звичайні вугри. Форма часто є конічною[3].

Див. також

Примітки

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.