Годинникова вежа (Ботевград)

Годиннико́ва ве́жа в Ботевграді (болг. Часовникова кула) пам'ятка культури національного значення, розташована в центрі Ботевграда, на площі Визволення. Входить до переліку 100 туристичних об'єктів Болгарії.

Годинникова вежа в Ботевграді
болг. Часовникова кула

42°54′24″ пн. ш. 23°47′30″ сх. д.
Країна  Болгарія
Місто Ботевград
Площа Визволення
Тип годинникова вежа
Тип будівлі годинникова вежа
Висота 30 м
Стиль бароко, османська архітектура
Архітектор Вуно Марковd
Дата заснування 1866
Дата будівництва 1866  рік
Статус  охороняється державою
Стан задовільний

Годинникова вежа в Ботевграді
Годинникова вежа в Ботевграді (Болгарія)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

Герб міста Ботевград
Меморіальні дошки на вежі щодо історії зведення та внесення до переліку туристичних об'єктів

Годинникову вежу було збудовано 1866 року, за пропозицією Мідхат-паші, генерал-губернатора Дунайського вілайету і активного реформатора Османської імперії. Будівництво було приурочене до зміни статусу поселення: 1866 року село Самунджиєве стало містом Орханіє (Ботевградом — з 1934)[1].

Достойменно не відомо ім'я архітектора споруди, лише те, що вона була зведена місцевим майстром Вуно Марковим[2]. Мідний дзвін відлито Лазарем Дімітровим із Бансько, а годинниковий механізм створено Генчо Наковим, уродженцем Ботевграду[3].

Для будівництва вежі були використані місцеві матеріали: каміння із кар'єру біля села Божениця та дерево із околиць села Врачеш[2].

Початково на вершині вежі розміщувався дерев'яний будиночок, з котрого щогодини виїжджала фігурка чоловіка у фесці, що, на той час, була форменим головним убором османських чиновників і солдатів. Чоловічок вклонявся, а дзвін відбивав час. Після визволення Болгарії цей символ було демонтовано і знищено мешканцями[4].

У 1920-х роках до вежі було прибудовано двоповерхову будівлю бібліотеки. У 1970-х, під час чергової реставрації вежі, її знесли, а натомість поряд посадили псевдотсугу. З часом дерево, через своє могутнє коріння, почало становити загрозу головному символу міста і врешті його було спиляно[4].

Оригінальний годинниковий механізм, котрий протягом багатьох років був найточнішим на Балканському півострові, наразі зберігається в Історичному музеї Ботевграда[4]. На вежі встановлено його копію, виготовлену майстрами з «Етиру»[2].

Заввишки 30 метрів, годинникова вежа в Ботевграді досі залишається найвищою будівлею такого типу в Болгарії[1]. Вона стала символом міста і її зображення уміщено на гербі.

На підставі рішення болгарської Національної ради охорони пам'яток культури від 24 жовтня 2006, у 2007 році вежа отримала статус пам'ятки культури національного значення та була внесена до переліку 100 туристичних об'єктів Болгарії[3][5], під номером 81[6].

Архітектура

Вежа збудована в османському стилі, з елементами бароко. Складається з трьох пропорційних частин і звужується догори. Її загальна висота — 30 метрів. В основі — квадрат, із довжиною сторони 5 метрів[2].

Нижня частина — з вапняку, заввишки 11 метрів. Середня — вужча, із хвилястою поверхнею стін, боки підкреслені напівколонами, завершується карнизом. Карнизи оздоблені блакитними фресками, оновленими з нагоди 150-річчя зведення[4]. Верхня частина ще більш звужена, шестикутної форми, із дзвоном та флюгером.

В нижній частині вежі розміщено вхідні двері та дерев'яні сходи, що спірально закручуючись, ведуть до годинниковоо механізму нагорі[3]. Дзвін чути в радусі 3 кілометрів.

Галерея

Література

  • Милко Бичев. Български барок. — София : Наука и изкуство, 1955. — С. 101—102, 161.
  • Симеонка Влайкова. Ботевград през годините: историко-географска характеристика (по документалните материали и спомени от местни хора). — Ботевград : Орханиец, 2000. — Т. 1. — С. 67.
  • Симеонка Влайкова. Ботевград през годините: историко-географска характеристика (по документалните материали и спомени от местни хора). — Ботевград : Орханиец, 2003. — Т. 2. — С. 89—93.
  • Любен Тонев. Кули и камбанарии в България до Освобождението. — София : Българска академия на науките, 1952. — С. 282.

Див. також

Примітки

  1. Dimana Trankova (04.05.2018). Bulgaria's clocktowers. vagabond.bg (анг.). Vagabond Magazine. Процитовано 25 травня 2018.
  2. Часовникова Кула. btsbg.org (болг.). Болгарський туристичний союз. Процитовано 25 травня 2018.
  3. Часовая башня, Ботевград. bulgariatravel.org (рос.). Офіційний туристичний портал Болгарії. Процитовано 25 травня 2018.
  4. Деница Бисерова (17.04.2015). 5 часовникови кули – белег на естетическия усет и техническата мисъл на българските майстори през Възраждането. bulgarianhistory.org (болг.). Сдружение «Българска история». Процитовано 25 травня 2018.
  5. Софийская область. Республика Болгария. Ботевград // Областная администрация Софийской области. С. 13.
  6. №81 Часовникова кула - Ботевград. botevgrad.bg (болг.). Община Ботевград. Процитовано 25 травня 2018.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.