Балканський півострів

Балка́нський півострів півострів у Південній Європі. З трьох боків оточений морями: Адріатичним, Іонічним, Егейським, Критським, Мармуровим та Чорним. Умовною материковою межею є річка Дунай до гирла річки Сави, потім лінія йде на північ до Трієстської затоки. Площа близько 505 тисяч км². Найбільша довжина із заходу на схід близько 1 260 км, з півночі на південь — 950 км.

Балканські держави
Балканський півострів
41°50′51″ пн. ш. 21°43′45″ сх. д.
Місцезнаходження Південна Європа
Довколишні води Середземне море, Чорне море, Егейське море, Адріатичне море, Іонічне море, Мармурове море, Критське море
Площа близько 505 тисяч км²
Країна  Греція,  Албанія,  Болгарія,  Боснія і Герцеговина,  Хорватія,  Словенія,  Сербія,  Чорногорія,  Туреччина,  Македонія і  Косово

 Балканський півострів у Вікісховищі

На півострові частково чи повністю розташовані:

Найбільші міста Софія, Белград, Стамбул, Афіни.

Рельєф

Західні береги сильно порізані бухтами і затоками, часто круті і скелясті, східні — як правило низькі, прямолінійні.

В Греції — великі півострови Пелопоннес і Халкідіки. В Адріатичному та Егейському морях поблизу узбережжя багато островів. Більшу частину території займають низькі та середні гори Динарське нагір'я, Пінд, Сербське нагір'я, Стара Планина, Родопи та інші; найбільша висота 2 925 м (гора Мусала в горах Рила).

Рівнини розташовані на півночі півострова (південні частини Середньодунайської і Нижньодунайської рівнин), в міжгірних пониженнях (Верхньофракійська, Фессалійська низовини та інші), місцями вздовж узбережжя.

Клімат

Клімат на півночі Балканського півострова і в центральних областях помірний континентальний, з холодною та сніжною зимою і спекотним і сухим літом. Середня температура липня становить 22 ° C і середня температура січня -1 ° С на рівнині і -5 ° C в горах. Клімат на півдні і заході субтропічний середземноморський клімат зі спекотним літом і прохолодною зимою. Середня температура липня становить 26 ° C і середня температура січня 10 °C. Клімат на північному сході морський клімат і субтропічний океанічний клімат з теплим літом і прохолодною зимою. Середня температура липня становить 22 ° C і середня температура січня 5 ° C. Окрім цих основних типів, спостерігається різний перехідний клімат. Опадів на рік 1000—1500 мм (у районі бухти Котор — близько 5 000 мм), в східній і південній частині (за винятком високих гір) — менше ніж 1000  мм, місцями менше ніж 500  мм.

Водойми

Річки великого значення Дунай і Сава, а також Мариця, Морава, найбільші озера Шкодер (Скадарське), Охридське, Прєспа.

Рослинність

Природна рослинність на заході та півдні — середземноморські чагарники і ліси, в горах півночі та сходу — широколисні і хвойні ліси і листопадні чагарники. Райони розвитку карсту в Динарському нагір'ї місцями майже не мають рослинного покрову. Рівнини в основному обробляються.

Література

  • Географический энциклопедический словарь. Москва. «Советская энциклопедия». 1989. стор. 54(рос.)

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.