Гора Еоліда

Еоліда (лат. Aeolis Mons, також відома за неофіційною назвою Гора Шарпа (англ. Mount Sharp)) гора на Марсі. Центральний пік гірської системи Кратер Гейла, висотою 5 500 метрів.[2][3] Має ідентифікатор — ID 15000[4] і координати 5.4° пд. ш. 137.8° сх. д. / -5.4; 137.8.

Еоліда
марсохід Curiosity приземлився біля підніжжя гори Шарпа, 6 серпня 2012 року
марсохід Curiosity приземлився біля підніжжя гори Шарпа, 6 серпня 2012 року

5°04′48″ пд. ш. 137°51′00″ сх. д.
Система Кратер Гейла
Тип Mons[1]
Висота 5 500 м
Висота відносна  (5,5±0,1 кілометр) м
Ідентифікатори і посилання
Еоліда
Еоліда (Марс)
 Гора Еоліда у Вікісховищі

6 серпня 2012 року Curiosity (марсохід Марсіанської наукової лабораторії) приземлився у підніжжя гори Еоліда, в квадраті 51 рівнини Еоліда (лат. Aeolis Palus).[5] Саме гора Еоліда є основним завданням для наукового дослідження.[6] 5 червня 2013 року, NASA оголосила, що Curiosity скоро здолає 8 кілометровий шлях від області Гленелг до підніжжя гори Еоліди. Переїзд, як очікується, триватиме від дев'яти місяців до року з зупинками на вивчення рельєфу місцевості.

Формування

Порівняння гори Еоліда з найвищими вершинами Землі

Вважається, що гора Еоліда є величезним насипом осадових шарів ерозії, розташованих на центральному піку гірської системи Кратер Гейла. Імовірно відкладення відбувались протягом 2 мільярдів років[7] і, можливо, колись повністю заповнять кратер. Деякі з нижніх осадових шарів, можливо, спочатку сформувались на дні озера, в той час як верхні косошарові відкладення ймовірно є наслідком еолових процесів.[8] Проте, це питання ще обговорюється і походження нижніх шарів залишається остаточно не з'ясованим.

На схилах гори за допомогою супутника виявлені геологічні шари, що формувалися практично у всі геологічні періоди, що пройшли на Марсі. Це робить її цікавим об'єктом вивчення, дозволяє досліджувати історію Марса в одному місці.

Назва

Відкрита в 1970-х роках, гора залишалася без назви протягом 40 років. В березні 2012 року NASA дала горі неофіційну назву «гора Шарпа» на честь американського геолога Роберта Філіпа Шарпа (англ. Robert P. Sharp).[2][9] В травні 2012 року Міжнародний астрономічний союз офіційно назвав її горою Еоліда, а на честь Роберта Філіпа Шарпа був названий великий кратер (150 км в діаметрі), розташований приблизно в 260 км на захід від кратера Гейла.[2]

Зображення гори Еоліда зроблене Curiosity 20 вересня 2012 року (збалансоване білим кольором) (оригінал).

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.