Горецький Максим Іванович

Максим Іванович Горецький (18 (6) лютого 1893, Мала Богочківка, Могильовська губернія — 10 лютого 1938, Вязьма) — білоруський письменник, діяч білоруського національно-демократичного руху, лексикограф, фольклорист.

Горецький Максим Іванович
Максім Іванавіч Гарэцкі
Максим Горецький у 1937
Псевдо Максім Беларус, М. Б. Беларус, М. Г., А. Мсціслаўскі, Дзед Кузьма, Мацей Мышка, Мізэрыус Монус, Кузьма Батура та Лявон Задума
Народився 18 лютого 1893(1893-02-18)
Мала Багацьківка, Мстиславський повіт, Могильовська губернія, Російська імперія, тепер Багацьківка, Мстиславський район, Могильовська область, Білорусь
Помер 10 лютого 1938(1938-02-10) (44 роки)
Вязьма, Смоленська область, РРФСР, СРСР
Країна  Російська імперія
 Білоруська Народна Республіка
 Серединна Литва
 Польська Республіка
 Білоруська РСР
Національність білорус
Діяльність письменник, літературознавець, лексикограф, фольклорист
Alma mater Білоруська сільськогосподарська академія і Павловське військове училище
Знання мов білоруська
Заклад Звязда, Вільнюська білоруська гімназія, Q10967132?, Білоруський державний університет і Білоруська сільськогосподарська академія
Учасник Перша світова війна
Членство Білоруське наукове товариство, Товариство білоруської школи, Білоруське видавниче товариство, Q13133811?, Білоруський національний комітет, Q6468659? і Інститут білоруської культури
Роки активності 19121937 рр.
Напрямок проза
Брати, сестри Haŭryla Hareckid
У шлюбі з Leanila Charnyawskayad
Діти Halina Hareckajad
Нагороди

Один із засновників білоруської національної мистецької прози. Зробив великий внесок у розвиток білоруської культури та формування національної свідомості. Жертва сталінських репресій. Брат Гаврила Гарецького.

Автор оповідання «Дві душі», документально-мистецьких записок «На імперіалістичній війні», романів «Віленські комунари» та «Камаровська хроніка». Написав першу «Історію білоруської літератури», автор літературно-критичної праці «Молодняк за п'ять років. 1923—1928», «Хрестоматії білоруської літератури. XI ст. — 1905 р.», «Російсько-білоруського словника» (з Г. Горецьким), «Білорусько-російського словничка», «Практичного московсько-білоруського словника» (з Миколою Байковим).

Користувався літературними псевдонімами Максім Беларус, М. Б. Беларус, М. Г., А. Мсціслаўскі, Дзед Кузьма, Мацей Мышка, Мізэрыус Монус та іншими; у своїх творах також виступав як Кузьма Батура та Лявон Задума.

Сім'я

Максим Горецький народився в селі Мала Богочкавка у селянській сім'ї. Він мав двох братів — Гаврила та Івана. В 1919 у Вільнюсі він одружився з Леонілою Чернявською. Його дружина працювала вчителькою в Білоруській гімназії у Вільнюсі. Він мав сина Леоніда, який загинув у битві за Ленінград. Також подружжя мало дочку, Галину.

Життя та творчість

Максим Гарецький, 1913 рок

В 1913 році Горецький закінчив гімназію в Гори-Горках, в 1916 — військове училище в Петрограді. Під час Першої світової війни він служив в Російській армії. 25 жовтня 1914 року його поранили та відіслали спочатку до Вільнюського військового шпиталю на лікування, а потім до Москви та Могиліва. Після цього він продовжив служити в армії до 1917, коли сильно захворів, та був відправлений в Залізноводськ на відновлення, і залишив армію.

Потім Гарецький переїхав у Смоленськ та навчався там в Археологічному університеті. В цей час він почав працювати в місцевій газеті. Невдовзі він переїхав у Мінськ, а в січні 1919 — до Вільнюса, де почав працювати в Білоруській гімназії Вільнюса та деяких газетах.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.