Городоцький районний краєзнавчий музей

Городоцький районний краєзнавчий музей — державний районний краєзнавчий музей у місті Городку; цікаве музейне зібрання, присвячене історії, етнографії та культурним традиціям краю; міський і районний осередок культури і просвітництва.

Городоцький районний краєзнавчий музей
Тип музей
Країна  Україна
Розташування Городок, вул. Шевченка, 20/1
Засновано 1969 рік
Фонд понад 5 тис. од. зберігання[1]
Директор Олійникова Світлана Олександрівна [2]

Загальні дані

Городоцький районний краєзнавчий музей розташований у окремій будівлі (загальною площею 324 м²) у середмісті Городка за адресою:

(Хмельницька область, Україна)

Городоцький районний краєзнавчий музей
32000

м. Городок

вул. Шевченка,20/1 https://www.facebook.com/gorodok.muzei

Директор музейного закладу — Світлана Олійникова.

З історії музею

Краєзнавчий музей у Городку бере початок від 6 червня 1969 року, коли в приміщенні районного Будинку культури, у його двох кімнатах, було відкрито сім експозицій, що нараховували 768 експонатів.

Від 1971 року це зібрання носило почесне звання «Народний музей».

За незалежності України, 1993 року, Городоцький народний історико-краєзнавчий музей відсвяткував уводини в приміщення, де розташований сьогодні.

3 грудня 2002 року музей отримав статус державного закладу. А вже за 10 днів 12 грудня 2002 року заклад дістав свою сучасну назву Городоцький районний краєзнавчий музей.

Нині (2000-ні) Городоцький районний краєзнавчий музей є справжньою скарбницею історії краю. Теперішня діяльність закладу пов'язана з низкою імен місцевих краєзнавців. Серед них І. П. Лаха, В. І. Соха, Л. І. Максимов, А. Малецький, М. М. Ковальчук, Т. С. Стан, В. М. Теклюк, О. М. Кльоц, М. М. Кушнір, І. В. Олійник, художником-оформлювачем музею є Леон Радюк.

2002 року пенсіонерка Нонна Миколаївна Пащенко передала музеєві колекцію старожитностей, яку збирала майже півстоліття [3].

З 2016 року музей на реконструкції та реновації. Реконструкція проводиться за кошти мецената - Гуменюка Миколи Івановича.

Фонди, експозиція, діяльність

У теперішній час фонди Городоцького районного краєзнавчого музею нараховують більше 5 тисяч одиниць зберігання, що відтворюють історичне минуле краю. Серед них є унікальні предмети трипільської культури, кам'яної доби. В музейних запасниках зберігається значна кількість монет, археологічних знахідок, літератури, архівних матеріалів з історії району.

Нині в експозиції Городоцького краєзнавчого музею можна ознайомитись з предметами археологічних розкопок, знарядь праці, речей домашнього вжитку, з творами живопису та роботами народних умільців краю. Усі музейні матеріали виставлені в 11 залах музею і відображають основні процеси суспільно-історичного розвитку району — від найдавніших часів і до сьогодення.

Постійні виставки (зали) музею:

  • «Центр екологічної освіти населення району» — тут представлено продукцію промислових підприємств, флору та фауну району, геологію, гідрологію
  • «Печерне житло первісної людини» — на основі досягнень сучасної науки відтворено умови існування первісних людей;
  • «Археологія Городоцького краю» — тут пердставлені археологічні знахідки, розкопані на теренах Городоччини, інші матеріали про них;
  • «Інтер'єр подільської хати» та «Селянський двір» — висвітлює етнографію та побутові умови українців Поділля XIX — початку ХХ століть;
  • картинна галерея — тут демонструються роботи самодіяльних професійних художників, учнів Городоцької дитячої художньої школи;
  • «Городоччина спортивна» — надає інформацію про спортсменів, якими пишається Городоцький район;
  • «Городоцькі умільці» — розкриває секрети народних умільців Городоччини, демонструє їх вироби;
  • «Історія України» — у цій експозиції представлено історичні матеріали доби Козаччини та Гетьманщини;
  • «Історія Городоччини» — ця виставка висвітлює побут, освіта, медицина, культура краю у розрізі століть;
  • «Історія релігії» — все про існуючі на Городоччині релігійні конфесії;
  • «Зал історії війни» — центральне місце цієї експозиції займає діорама визволення краю у ІІ Світову в березні 1944 року, тут же представлені матеріали про партизанський рух, в’язнів концтаборів, воїнів-інтернаціоналістів.

Цікавим експонатом Городоцького краєзнавчого музею є трактор «Універсал» 1934 року випуску — тривалий час він не працював, а стояв на постаменті як пам’ятник трудової і виробничої діяльності, допоки група конструкторів–аматорів на чолі з місцевим жителем А. Тернавським не відремонтувала його, і зараз це діюча машина.

Співробітниками Городоцького краєзнавчого музею розроблено 7 туристичних маршрутів історичними місцями: по місцях залишків теплого Сарматського моря, залишків фортифікаційного Траянового валу, оборонних споруд древнього Сатанова та періоду визвольної війни 1648-1654 рр., по місцях бойових дій періоду Другої світової війни, вигнання нацистів з Городоччини 25 березня 1944 року. Для широкого загалу відвідувачів пропонуються оглядові екскурсії по залах музею, тематичні екскурсії, лекторії, зустрічі з ветеранами, народними умільцями та майстрами, художниками, поетами та іншими цікавими людьми краю.

Виноски

Література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.