Графіті в Нью-Йорку
Графіті в Нью-Йорку — розписи на вагонах, архітектурній площині нью-йоркських будівель та іншій поверхні, які мали значний вплив на розвиток місцевого, національного і міжнародного вуличного мистецтва. Після зародження у Філадельфії та проникнення у Нью-Йоркський метрополітен, графіті стали однією з найпоширеніших форм вандалізму в місті.
![](../I/Heavily_tagged_subway_car_in_NY.jpg.webp)
Поширення субкультури графіті в Нью-Йорку
![](../I/Bus129_dondi_ny_1984.jpg.webp)
Перші графіті в Нью-Йорку з'явилися після смерті у 1955 році Чарлі Паркера на прізвисько Птах (англ. Bird або Yardbird). Фанати музиканта залишали на стінах надписи: «Bird Lives» («Птах живий»)[1]. Однак, як вважається, сучасні графіті зародились у Філадельфії в 1960-х роках[2].
Приблизно в 1970—1971 роках центр субкультури графіті перемістився з Філадельфії в Нью-Йорк, особливо в район Вашингтон-Гайтса, де графітери Такі 183 і Трейсі 168, почали здобувати популярність за свої постійні вандальні надписи. Перші графітери утворювали власні теґи зі свого прізвиська й номера вулиці та розписували («бомбили») ними вагони метро, що давало можливість демонструвати свою творчість по всьому місту[3]. Буквене позначення було популярним серед графітерів із Бронксу, але його замінили новим «диким стилем» — складною формою графіті, придуманою Трейсі 168 та іншими вуличними художниками з команди райтерів із понад 500 членів. Зокрема туди входили Блейд (Blade), Коуп 2 (Cope 2), Ті-Кід 170 (T-Kid 170), Кеп (Cap), Джус 177 (Juice 177) і Ден Плазма (Dan Plasma)[4][5].
![](../I/Taki183.jpg.webp)
Поступово стиль і розмір графіті змінювали. З-поміж визначних райтерів того часу виділяються ДОНДІ, Леді Пінк, Зефір, Джуліо 204, Стей Гай 149, Фейз 2.
Між райтерами зростала конкуренція. Вони прагнули охопити своїми теґами все місто[3]. Стінопис удосконалювали. Близько 1974 року графітери Трейсі 168, Кліфф 159 (CLIFF 159) і Блейд Ван (BLADE ONE) наносили не лише свої імена. До стінопису вони додали ілюстрації, декорації, зображення героїв коміксів. Таким чином вони заклали основу для розпису вагонів. Стандарти початку 1970-х продовжують розвиватися. А наприкінці 1970-х — початку 1980-х років з'явилися нові стилі та ідеї. Коли графіті поширилися за межі Вашингтон-Гайтса та Бронксу, хвиля вандальних графіті накрила місто. Фред Бретвейт або Феб Файв Фредді (Fab 5 Freddy) був однією з найвідоміших фігур вуличного мистецтва тієї доби. Тоді винайшли різні техніки нанесення теґів аерозольними балончиками. Різні шрифти літер між Верхнім Мангеттеном і Брукліном почали зливатися наприкінці 1970-х в єдиний «Дикий стиль»[6]. Фебу Файв Фредді часто приписують заслугу в поширенні впливу графіті та реп-музики поза їхнім первісним існуванням у Бронксі, а також у просуванні їх на мистецьких і музичних сценах у центрі міста. Приблизно в цей час, коли Уго Мартінес вперше в 1973 році організував виставку райтерів у «Razor Gallery», почали сприймати графіті, як мистецтво.
Зростанню графіті в Нью-Йорку сприяла система метрополітену, доступність і розгалуженість якої надихала графітерів діяти швидко і злагоджено[3][7]. Їхній рух залишався непідконтрольним міській владі через фінансові обмеження міста оперативно видаляти графіті та водночас виконувати обслуговування з перевезень. Мер Джон Ліндсей оголосив першу війну з графіті в 1972 році. Але лише згодом місто змогло виділити достатньо ресурсів для вирішення цієї проблеми[8].
Адміністрація Авраама Біма створила поліцейський підрозділ із близько 10 поліцейських для боротьби з вандалами-графітерами. Співробітники підрозділу відвідували неофіційні зустрічі, спілкувалися з неповнолітніми підозрюваними та збирали інформацію, щоб затримати лідерів руху. У 1972—1974 роках повідомлялося про близько 4500 арештів вандалів-графітерів у Нью-Йорку, у 1976 — 998, у 1977 — 578, у 1978 — 272, у 1979 — 205. Хоча підрозділ отримав інформацію про тисячі райтерів, недостаня кількість співробітників заважала їм продовжувати арешти[9].
Занепад субкультури графіті в Нью-Йорку
![](../I/NY_grafitti.JPG.webp)
Після того, як графіті стали асоціюватися зі злочином, особливо після популяризації філософії «Теорії розбитих вікон», від уряду почали вимагати рішучіших дій у боротьбі з вандалізмом[10][11]. Суворіший нагляд поліції та здійснення посилених заходів безпеки (бритвенний дріт, сторожові собаки) у поєднанні з постійними зусиллями щодо очищення міського простору від графіті призвели до занепаду нью-йоркської субкультури графіті у 1980-х роках[7]. Через те, що метро було важче розмальовувати, райтери вийшли на вулиці, що згодом, поряд із приміськими поїздами та вагонами, стали найпоширенішою сценою для графіті.
![](../I/Metro-North_Track_Restoration_(9390525585).jpg.webp)
Водночас наростання епідемії крека, посилення покарань за графіті, обмеження продажу фарб додатково ускладнювали роботу графітерів[3]. Жорсткі заходи знеохотили багатьох вуличних художників малювати, однак інші райтери нові труднощі сприйняли як виклик. У таких умовах доступних для розпису місць ставало дедалі менше. Між райтерами спалахнули справжні війни за територію. Щоб контролювати певне депо, графітери об'єднувалися в банди.
1984 року Нью-Йоркське управління перевезень розпочало п'ятирічну програму боротьби з графіті. 1985—1989 роки прозвали «жорстокою» добою. Останнім притулком для райтерів стали старі вагони метро, які практично списали на брухт і тому вже не відмивали від графіті. Тоді райтери Wane, Wen, Dero, Wips, T-Kid, Sento, Cavs, Clark, M-Kay покривали практично всю поверхню вагону, окрім вікон, яскравим малюнком — бернером (від англ. burners).
До середини 1986 року Міське транспортне управління й управління перевезень виграли «війну з графіті». Останній розписаний поїзд був знятий з експлуатації в 1989 році[8][3][12]. Зі зменшенням кількості вуличних художників зменшувались і правопорушення, пов'язані з графіті та «бомбардуванням». Однак підлітки з Лондона та інших європейських міст, що мали родинні та інші зв'язки з Нью-Йорком, захопилися традиціями розпису метро графіті та поширили їх у своїх містах.
![](../I/Graffiti_Lower_East_Side.JPG.webp)
1995 року мер Нью-Йорка Рудольф Джуліані створив підрозділ із боротьби з графіті[13]. Із цього розпочали викорінення дрібних злочинів по всьому місту та одну з наймасштабніших кампаній в історії США проти графіті. Того ж року згідно з § 10-117 Адміністративного кодексу Нью-Йорка було заборонено продавати аерозольні балончики неповнолітнім дітей. Закон також вимагав, щоб продавці зберігали фарбу в замкнених заґратованих ящиках або виставляли її у недоступному для потенційних крадіїв місці. Порушення норм міського закону проти графіті передбачає штраф у розмірі 350 доларів США за інцидент[14].
Водночас субкультура графіті увійшла в моду[8]. Багато суперечок виникло щодо того, чи варто вважати графіті справжнім видом мистецтва[3][15][16]. 1974 року Норман Мейлер опублікував есе «Віра графіті», в якому досліджується графіті як явище мистецтва та містяться інтерв'ю з першими графітерами в метро, а також з мером Нью-Йорка Джоном Ліндсі. З 1980-х років музеї та картинні галереї почали серйозно ставитися до графіті. Багато вуличних художників, як наприклад, Жан-Мішель Баскія, Кіт Гарінг, виставляли свої роботи у галереях і власних студіях.
Графіті Бенксі
У жовтні 2013 року в Нью-Йорку вуличний художник Бенксі просто неба організував нелегальну персональну виставку «Краще зовні, ніж усередині» (англ. Better Out Than In). Назва містить відсилання до цитати художника-імпресіоніста Поля Сезанна: «Всі картини, написані всередині, в студії, ніколи не будуть такими гарними, як ті, що зроблені зовні»[17]. Бенксі щодня представляв щонайменше одне графіті, повідомляючи про нього на спеціальному вебсайті й у своєму обліковому записі в Instagram. Більшість робіт — трафаретні графіті з переважно політичним підтекстом.
- Бенксі. «Краще зовні, ніж усередині»
- «Хлопчик із молотом». Верхній Вест-Сайд
- Презентація "Хлопчика з молотом"
- «Гетто для життя» від 21 жовтня у Південному Бронксі розлютив багатьох мешканців і графітерів
Фільми про графіті в Нью-Йорку
- Станції Піднесених (1981) — найперший документальний фільм про графіті в Нью-Йоркському метро, з музикою Чарльза Мінгуса
- Дикий стиль (1982) — драма про культуру хіп-хопу та графіті в Нью-Йорку
- Війни стилів (1983) — документальний фільм про культуру хіп-хопу, знятий у Нью-Йорку
- Бомби систему (2006) — драма про команду графітерів у сучасному Нью-Йорку
- Infamy (2007) — повнометражний документальний фільм про субкультуру графіті, на прикладі досвіду графітерів.
Примітки
- Ross Russell. Bird Lives!: The High Life And Hard Times Of Charlie (yardbird) Parker Da Capo Press.
- A History of Graffiti in Its Own Words. New York Magazine.
- About New York City Graffiti (part 1), 1998.
- Peter Shapiro, Rough Guide to Hip Hop, 2nd. ed., London: Rough Guides, 2007.
- David Toop, Rap Attack, 3rd ed., London: Serpent's Tail, 2000.
- Lippard, Lucy. Mixed Blessings: Art in Multicultural America. New York: The New Press, 1990.
- David Grazian, «Mix It Up», W W Norton & Co Inc, 2010, ISBN 0-393-92952-3, p.14
- A History of Graffiti in Its Own Words. New York Magazine.
- Chronopoulos, Themis (2012). Spatial Regulation in New York City: From Urban Renewal to Zero Tolerance (вид. illustrated). Taylor & Francis. с. 103. ISBN 1136740686.
- Kelling, George L. (2009). How New York Became Safe: The Full Story. City Journal. Процитовано 24 листопада 2009.
- Glazer, Nathan (1979). On Subway Graffiti in New York. National Affairs (54): 3–12. Архів оригіналу за 17 жовтня 2015. Процитовано 24 листопада 2009.
- About New York City Graffiti (part 2), 1998.
- Anti-Graffiti Task Force
- City and State Anti-Graffiti Legislation. The Official Website of the City of New York. Процитовано 24 квітня 2021.
- From graffiti to galleries. CNN. 4 листопада 2005. Процитовано 10 жовтня 2006.
- Writing on the Wall. Time Out New York Kids. 2006. Архів оригіналу за 13 листопада 2006. Процитовано 24 квітня 2021.
- New Yorkers on the Lookout For Banksy Street Art Creations. CBS News. Процитовано 26 квітня 2021.
Джерела
- Austin, Joe. Taking the Train: How Graffiti Art Became an Urban Crisis in New York City. New York: Columbia University Press. 2002
- Gladwell, Malcolm. The Tipping Point: How Little Things Can Make a Big Difference. Back Bay, Boston. 2002. pp. 142–143
- Kramer, Ronald. "Painting with Permission: Legal Graffiti in New York City". Ethnography 11, 2, (2010): 235-253
- Kramer, Ronald. "Moral Panics and Urban Growth Machines: Official Reactions to Graffiti in New York City, 1990–2005". Qualitative Sociology, 33, 3, (2010): 297-311
- Lachman, Richard. Graffiti as Career and Ideology. American Journal of Sociology 94 (1988):229-250
- About New York City Graffiti (part 1) // @149st, вебсайт нью-йоркських графіті-райтерів. — 1998.
- About New York City Graffiti (part 2) // @149st, вебсайт нью-йоркських графіті-райтерів. — 1998.
- The top spots to see graffiti in NYC // Time Out America. — 2019. — 3 вересня.