Григорій Яковенко (кошовий отаман)

Григорій Яковенко (*д/н —після 1698) — український політичний та військовий діяч, кошовий отаман Війська Запорозького у 1697—1698 роках.

Григорій Яковенко
Народився невідомо
Помер після 1698
Громадянство Військо Запорозьке
Національність українець
Посада кошовий отаман
Термін 1697-1698 роки
Попередник Яків Мороз
Наступник Мартин Стукало
Конфесія правосла'я

Життєпис

Про місце і дату народження немає відомостей. У березні 1697 року обирається кошовим отаманом. В цей час тривала війна з Османською імперією та Кримським ханством. Прийняв необхідні заходи щодо спрямування заходів до фортець у гирлі Дніпра. 22 липня зустрів біля Січі гетьмана Івана Мазепу з військом.

Після цього рушив до Кизи-Керменя, де став табором. Протягом серпня разом з московським військом та лівобережними козаками тримав оборону Кизи-Керменя проти буджацької орди султана Кази-Гірея, кримських татар та яничар. Зрештою московсько-козацькі загони на чолі із Мазепою та воєводою Долгоруким вирішили відступити у бік Січі, залишивши у фортеці на Тавані Яковенка на чолі 6 тис. вояків, зокрема 1 тис. запорожців 23 серпня кошовий отаман Яковенко, який стояв з січовим товариством плавно на Дніпрі, побачив чотири турецьких кораблі. Атакувавши їх, запорожці захопили одну галеру, а три змусили втікати в Пониззя. 4 вересня кошовий увів до Таванська 20-тисячну підмогу, скеровану гетьманом і воєводою з Томаківки, а 9 вересня і сам з козаками увійшов до фортеці, незважаючи на спротив буджацьких татар. Пізніше кошовий відзначився у боях за Тавань, що тривали до жовтня. Утім тривалий час становище було складним, і Яковенко просив через наказного кошового Яцька Федоренко допомоги у Мазепи.

У 1698 році вдруге стає кошовим отаманом. Тоді ж приєднався до війська Луки і Бориса Долгорукових, що повинні були атакувати Кінбурн і Очаків. Але цей похід був невдалий, вже у серпні Григорій Яковенко повернувся на Січ. Утім тут невдоволені останніми діями кошового козаки позбавили його булави, обравши Мартина Стука. Про подальшу долю Яковенка нічого невідомо.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.