Яків Мороз

Яків Мороз (*д/н —після 1697) — український політичний та військовий діяч, кошовий отаман Запорізького війська у 1696–1697 роках, учасник Другого азовського походу.

Яків Мороз
Народився невідомо
Помер після 1697
Громадянство Запорізька Січ
Національність українець
Діяльність військовик
Посада кошовий отаман
Термін 1696-1697 роки
Попередник Іван Гусак
Конфесія православ'я

Життєпис

Про дату і місце народження немає відомостей. За деякими даними уславився як хоробрий і вдалий військовий керманич, активний ворог османів та кримських татар. У 1696 році обирається кошовим отаман, змінивши на цій посаді Івана Гусака.

Тоді ж за дорученням гетьмана Івана Мазепи, перед тим отримавши 1000 карб. на будівництво чайок і значні запаси харчів, 30 червня Яків Мороз пішов з 1740 козаками на 40 чайках вниз по Дніпру. Невдовзі коазки помітили турецький конвой. Вони погналися за турками і взяли на абордаж 3 судна. При цьому окрім значних трофеїв було захоплене важливе листування — 5 листів великого візира Елмаса Мехмед-паші до кримського хана Селіма I. На зворотному шляху в районі Очакова козаки зустріли загін турецьких гребних суден. Козакам на чолі із Морозом вдалося з боєм прорватися в Дніпро, але турки продовжували їх переслідувати. Тоді Мороз наказав пристати у Стерлиці. Усі судна і важкі речі були втоплені, а козаки і 27 полонених турків суходолом дісталися до Січі. Цими діями відвернув на себе значні сили турецького флоту і кримського хана. Це значно полегшило штурм Азова, який було захоплено у 29 липня того ж року.

Навесні 1697 року Мороз на дяку від гетьмана Мазепи отримав 20 чеських талерів. На прохання гетьмана та московського царя Петра I, кошовий отмана відправив майстрів Василя Богуша, Мартина Романовича і Авдія для організація корабельні у Брянську. Під їхнім керівництвом до грудня було споруджено 70 морських суден і 600 річкових. Про подальшу долю нічого невідомо

Джерела

  • Яворницкий Д. И. История запорожских казаков. Т. 3. С. 174–175, 181, 188.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.