Губернське правління

Губернське правління — місцева адміністративна установа, колегіальний орган при губернаторові. Створювалися з 1780 у кожній губернії згідно з губернською реформою 1775. Підпорядковувалися Сенатові, а з 1802 — і МВС. Значення Г.п. як колегіального органу з 1830-х рр. почало падати, і правління перетворилося на виконавчий канцелярський орган при губернаторові. Це призвело до того, що місцева влада стала рутинною й малоефективною. До складу правлінь входили губернатор і радники (2 з 1821, 3 з 1824, 4 з 1837), котрих призначав Сенат та які складали Загальне присутствіє. Губернатор був головою правління, але засідання останнього вів не постійно. Віце-губернатор засідав на правах старшого члена правління. При Г.п. діяли губернський прокурор та стряпчі казенних і карних справ, чиновники з особливих доручень, скарбник з помічником, губернський і повітові землеміри. 1865 набрало чинності нове положення про Г.п., що вводило посади губернських медичного інспектора, інженера, архітектора. Г.п. набуло права відкривати промислові заклади, торги, приватні друкарні, аптеки, звільняти з посад лікарів. Загальне присутствіє обговорювало нові законодавчі акти, спільні з казенною палатою торги, організаційні заходи. Від 1824 Г.п. поділялося на 4 відділення, які очолювали радники. В залежності від розмірів губернії в складі Г.п. могло бути від 1 до 3 розпорядчих відділень, будівничого відділення і канцелярія загального присутствія. Господарські питання перебували у віданні віце-губернатора. При Г.п. діяли друкарня, реєстратура, архів, працював губернський землемір, що керував також креслярнею, та повітові землеміри.

У ході ліберальних реформ 1860–70-х рр. повноваження Г.п. було обмежено, зокрема, після земської реформи 1864 і міської реформи 1870 господарські питання перебрали на себе інші установи, судова реформа 1864 позбавила правління судових функцій. Воно звільнялося від другорядних адміністративно-господарських справ. Після 1865 при правлінні було відкрито лікарське відділення, очолюване медичним інспектором, куди на правах спеціалістів входили помічник інспектора і фармацевт. Будівельне відділення залишалися в тих містах, на які не поширювалася в повному обсязі міська реформа 1870. Межове відділення контролювало діяльність повітових землемірів. До відділеннь додалися «фабричні столи».

Г.п. існували до 1917.

Див. також

Джерела та література

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.