Гіркокаштан жовтий

Гіркокашта́н жо́втий (Aesculus flava) — отруйна багаторічна рослина родини сапіндових. Цінна декоративна культура.

Гіркокаштан жовтий
Молоде дерево
Біологічна класифікація
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Сапіндоцвіті (Sapindales)
Родина: Сапіндові (Sapindaceae)
Рід: Гіркокаштан (Aesculus)
Вид:
Гіркокаштан жовтий (A. flava)
Біноміальна назва
Aesculus flava
Sol., 1778
Ареал гіркокаштана жовтого

Опис

Могутнє листопадне дерево заввишки 20-47 м. Стовбур прямий, у дорослих дерев його діаметр може сягати 1,5 м. Кора молодих дерев коричнева, гола, згодом стає сірою, вкривається тріщинами. Листки яскраво- або темно-зелені, 10-25 см завдовжки, пальчасті, зазвичай складені з 5 листочків (рідше — з 7). Кожен листочок еліптичної форми, загострений, з дрібнозубчастим краєм. Черешки та жилки з нижнього боку запушені. Восени листя буріє або набуває привабливого жовто-помаранчевого кольору.

Суцвіття волоть 10-15 см завдовжки. Квітки жовті або жовто-зелені, 2-3 см завдовжки. Чашечка квітки 7-10 мм завдовжки, дзвоникувата. Чашолистків п'ять, вони заокруглені. Оцвітина складається з 4 пелюсток, їх довжина коливається від 16 до 30 мм. Тичинки (7-8 штук) коротші за пелюстки. Пиляки голі, на кінчику залозисті. Плоди — кулясті коробочки, вкриті ззовні м'якою, гладкою шкірочкою світло-коричневого кольору, ззовні фрмою нагадують груші. Всередині вони містять 1-3 (рідше 4-6) насінин, схожих на горіхи. Насіння отруйне, проте після спеціальної обробки придатне для вживання в їжу.

Екологія та поширення

Це дерево зростає у мезофітних широколистяних лісах, часто утворює угруповання з липою різнолистою, цукровим кленом та тюльпановим деревом. Квітне у травні-червні.

Гіркокаштан жовтий родом зі сходу США, зростає у штатах Вірджинія, Пенсільванія, Огайо, Іллінойс, Алабама, Джорджія, Кентуккі. Його ареал охоплює гори Аппалачі та долину річки Огайо[1], де він віддаляється від річища на відстань понад 1 км.

Застосування

Завдяки привабливим жовтим квіткам і яскравому осінньому листю цей вид вирощують як декоративну рослину. Висаджують жовті гіркокаштани у великих садах та парках. У межах США вони доволі поширені, в Європі трапляються переважно у ботанічних садах.

На батьківщині цієї рослини її деревину використовують для виготовлення меблів, тари, інструментів.[2]

Література

  • James W. Hardin: A Revision of the American Hippocastanaceae II. Brittonia, Band 9, 1957, S. 173–195.(англ.)

Джерела

  1. «Aesculus Octandra Range Map». United States Geological Survey. Retrieved 2008-03-06.(англ.)
  2. Schütt, Schuck, Stimm: Lexikon der Baum- und Straucharten. Nikol, Hamburg 2002, S. 30.(нім.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.