Гірниче кріплення

Гірниче кріплення (рудникове кріплення, шахтне кріплення), (рос. горная крепь, англ. mine support; нім. Grubenausbau m — гірничотехнічна споруда (конструкція), що зводиться в підземних гірничих виробках для забезпечення їх стійкості та безпеки, технологічного збереження, а також управління гірничим тиском. При цьому гірниче кріплення виконує одну або сукупність функцій: охорону підземної споруди від обвалів і вивалів гірських порід; забезпечення проектних розмірів поперечного перетину підземних споруд на весь термін їх експлуатації; сприйняття зовнішніх і внутрішніх (зокрема тиск води в гідротехнічних тунелях) навантажень та їх перерозподіл для залучення в роботу навколишнього породного масиву; запобігання руйнуванню, розмоканню породи та інших впливів повітря і води; зменшення шорсткості поверхні і внаслідок цього зниження втрат напору повітря і води (в гідротехнічних тунелях) на тертя.

Агрегатне гідравлічне кріплення для лав

У тунелебудуванні кріплення виробки називають оправою.

В Україні розробкою технології гірничого кріплення займався Самойловський М.

Класифікація

Сучасне гірниче кріплення поділяють: за призначенням і видом виробок — на кріплення капітальних, підготовчих і очисних виробок, кріплення горизонтальних, похилих і вертикальних виробок, кріплення сполучень і перетинів виробок; за основним матеріалом, з якого виготовлене гірниче кріплення, — на металеве, дерев'яне, кам'яне, залізобетонне, бетонне, полімерне, змішане гірниче кріплення.

За робочими характеристиками розрізняють жорстке і податливе кріплення; за характером взаємодії з оточуючими породами — на підтримуюче, підпірне, захисне, ізолююче, зміцнююче, комбіноване кріплення.

Гірниче кріплення капітальних і підготовчих виробок поділяють: за терміном служби — на тимчасове і постійне; за формою контуру — на прямокутне, трапецієвидне, полігональне, бочкоподібне, склепінчасте, кругове; за мірою перекриття периметру перетину виробки — на замкнене і незамкнене; за конструктивним виконанням — на суцільне, рамне і анкерне гірниче кріплення.

За способом виготовлення і спорудження розрізняють збірне і монолітне кріплення. Гірниче кріплення очисних вибоїв поділяють: за конструктивним виконанням — на індивідуальне, механізоване і щитове; за функцією — на привибійне і посадкове кріплення.

Параметри кріплення

Параметри кріплення (рос. параметры крепи, англ. parameters of support, support parameters, нім. Ausbaudaten pl) — технічні показники, що характеризують форму, розміри, тримкість, величину податливості, опір кріплення.

Початковий розпір кріплення

Початковий розпір кріплення (рос. начальный распор крепи , англ. initial thrust of support, нім. Ausbausetzlast f, Setzlast f des Stempels) — початкове зусилля, що створюється в кріпленні при його встановленні в робоче положення.

Пружна податливість кріплення

Пружна податливість кріплення (рос. упругая податливость крепления, англ. resilient pliability (yield-ing) of a casing, нім. elastische (federnde) Nachgiebigkeit f des Ausbaus) — податливість жорсткого кріплення до початку непружних деформацій матеріалу, яка відповідає нормативному стану жорсткого кріплення й має дуже обмежену величину (відповідно до границі пластичності матеріалу). У гідравлічних стояках довжина стояка змінюється за рахунок стиснення рідини та деформації стінок циліндра, а також висувної частини.

Прохідний переріз кріплення

Прохідний переріз кріплення (рос. проходное сечение крепи, англ. flushing cross-section of a support, нім. Durchgangsquerschnitt m, Durchlaufquerschnitt m des Ausbaus) — площа перерізу вільного простору в кріпленні для проходження повітряного вентиляційного струменя.

Коефіцієнт розсування кріплення

Коефіцієнт розсування кріплення — відношення висоти кріплення у розсунутому положенні до її висоти у нерозсуненому стані.

Гранична податливість кріплення

Грани́чна пода́тливість крі́плення (рос. предельная податливость крепи, англ. limiting yielding of supports; нім. zulässige Ausbaunachgiebigkeit f, Grenzausbauformbarkeit f) — у гірництві — найбільша допустима величина податливості гірничого кріплення, перевищення якої може призвести до його руйнування з втратою тримкості або до неприпустимого зменшення площі перерізу виробки.

Робоче навантаження на кріплення

Робоче навантаження на кріплення (рос. рабочая нагрузка на крепление; англ. working workload on a support; нім. Betriebsausbaulast f) — навантаження на кріплення в період його експлуатації. Розрізняють робоче навантаження на кріплення розрахункове, що визначається розрахунком або задається при конструюванні кріплення, та фактичне, яке в дійсності несе кріплення під час експлуатації. Розрахункове навантаження на кріплення приймається меншим від граничного (яке викликає руйнування кріплення).

Див. також

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.