Давид V

Давид V (груз. დავით V; † 1155) — цар Грузії з династії Багратіоні.

Давид V
груз. დავით V
Цар Грузії
1154  1155 роки
Попередник: Деметре I
Спадкоємець: Деметре I
 
Ім'я при народженні: груз. დავით V
Народження: 1113
Грузія
Смерть: 1155(1155)
Країна: Грузія
Релігія: Грузинська православна церква
Рід: Багратіоні
Батько: Деметре I
Діти: Demna of Georgiad

Життєпис

У царя Деметре було двоє синів: старший Давид і молодший Георгій. Законним спадкоємцем престолу був Давид, але з невідомих причин, Деметре віддавав перевагу улюбленому молодшому сину Георгію. Остерігаючись, що після смерті батька трон дістанеться Георгію, Давид неодноразово влаштовував змови, щоб скинути Деметре I з престолу. Так, відомо, що 1130 року його спроба захопити владу була невдалою.

1155 року Давид досягнув своєї мети: цар Деметре I зрікся престолу й вирушив у монастир. Давид V зайняв царський трон і почав енергійно керувати країною. Однак, за шість місяців він несподівано помер, встигнувши лишень призначити на високі посади своїх прибічників.

Оскільки до того часу син Давида V царевич Деметре був неповнолітнім, після його смерті престол знову зайняв батько — Деметре I, який також несподівано помер 1156 року.

Грузинські та вірменські хроніки наводять різні дані про тривалість і характер царювання Давида V та розходяться в думках щодо обставин його загадкової смерті. Вірменський літописець Вардан Аревелці писав, що він правив упродовж одного місяця та був убитий своїми придворними. Сумбат та Іван Орбелі вважали, що смерть Давида V стала результатом таємної змови молодшого брата Георгія.

Вірменський історик XIIIXIV століть Степанос Орбелян із княжого роду писав, що Давид царював упродовж двох років та відкидав будь-яку причетність до вбивства царя членів його родини. Він стверджував, що Георгій під час воцаріння присягнув, що буде правити лише до досягнення повноліття спадкоємцем Давида V — Деметре, але потім відмовився від своєї обітниці.

Грузинські хроніки стверджують, що царювання Давида V тривало шість місяців, при цьому уникають будь-яких згадок про обставини його смерті.

Джерела

  • Энциклопедический словарь : в 86 т. (82 т. и 4 доп.). СПб. : Ф. А. Брокгауз, И. А. Ефрон, 1890—1907.
  • Вачнадзе М., Гурулі В., Бахтадзе М. Історія Грузії (з найдавніших часів до наших днів). Історичний факультет Тбіліського державного університету ім. І. Джавахішвілі, Редакція газети «Вільна Грузія» та видавництво «Артануджі».
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.