Даніїл де Боскет

Даніїл[1] де Боскет чи Дебоскет (02.06.1705, м. Кристьян Єрланк, Пруссія 17.03.1785, Естонія) — військовий інженер, картограф. Брав участь у будівництві укріплень на території України[2].

Даніїл де Боскет
Народження 1703
Смерть не раніше 1761
Звання Генерал-аншеф
Війни / битви Російсько-турецька війна і Семирічна війна
Нагороди

Початок кар'єри військового інженера

«План императорского столичного города Москвы, сочиненный под смотрением архитектора Ивана Мичурина в 1739 году»

Даніїл де Боскет народився 02.06.1705 року в місті Кристьян Єрланк (Бранденбурзьке Борецьке князівство, Пруссія) в родині французьких емігрантів. Згідно з його власними записами, у травні 1711 року він вступив кадетом на Бранденбурзьку службу, де вивчав інженерну справу і математику. Згодом отримав звання прапорщика, а в січні 1726 року — поручика.

На прохання де Боскета 19 серпня 1726 року його взяли на службу в Росії і призначили поручиком у Псковський піхотний полк.

1727 року як інженер він проводив фортифікаційні роботи Ризької і Нарвської фортець. В 1728—1730 роках перебував у Виборзькій фортеці, в той час, коли військовий інженер генерал-лейтенант Алферій де Кулон розробляв на місці проект вдосконалення укріплень фортеці. Ймовірно, де Боскет мав нагоду співпрацювати з де Кулоном в роботі над проектом цих складних укріплень. 31 січня 1730 року де Боскет був призначений до Псковського полку полковим квартирмейстером. У березні 1731 року «за знання інженерної науки» отримав підвищення до рангу інженер-капітан-поручика.

Того ж року за наказом Сенату його направляють до Москви і призначають «головним командиром робіт зі складення московського плану». Цей план вирішили скласти з метою поліпшення містобудівної ситуації в Москві після періоду хаотичної забудови часів правління Петра І і Катерини І, за відсутності тут імператорського двору. Спершу проект очолював Іван Мордвінов, якого після його смерті в липні 1734 року замінив Іван Мічурін. Створений за шість років план (повна назва рос. «План императорского столичного города Москвы, сочиненный под смотрением архитектора Ивана Мичурина в 1739 году») виявився першим точним планом міста, складеним на основі геодезичної зйомки. В роботі над ним брало участь багато фахівців; на певному етапі де Боскет керував роботою вісьмох геодезистів[3].

Не завершивши роботу над планом Москви, 1732 року де Боскет наказом Сенату, у зв'язку з підготовкою до Російсько-турецької війни 1735—1739 років, був направлений на будівництво Української оборонної лінії[4].

Діяльність в Україні

З 1732 по 1756 (1757) рік діяльність Даніїла де Боскета була повністю пов'язана з Україною і Києвом.

Українська оборонна лінія

Після призначення 28 листопада 1732 року інженером-капітаном-поручиком на першу вільну вакансію до літа 1735 року де Боскет був задіяний у проектуванні і будівництві фортифікаційних споруд, що входили до складу Української оборонної лінії — однієї з найпотужніших фортифікаційних систем, що будувалися в той час в Російській імперії. 1733 року будував Українську лінію від Білевської фортеці до річки Донця, заклав шість фортець від Української лінії до Дніпра. 1734 року йому доручили зведення всієї лінії і фортець по ній від Дніпра до Дінця, а також складання карт місцевості, планів та профілів фортець. Пізніше він також брав участь у Донській експедиції.

Після початку Російсько-турецької війни, у 1736 році керував будівництвом моста через Дніпро, яким переправлялась російська армія. Потім брав участь у штурмі Очакова: керував осадними роботами, укріплював фортецю і був у ній при турецькій осаді; особисто підірвав фортецю під час відступу російської армії. 1738 року за штурм і оборону Очакова отримав звання інженер-майора. У 1739 року як «головний інженерний офіцер» брав участь у Хотинському і Молдавському походах.

З 1740 року де Боскету доручили ремонт та будівництво всіх українських фортець і пунктів укріплень в Українському департаменті фортець: під його наглядом перебували полкові та прикордонні містечка від Смоленської губернії до Української лінії, Запорізької Січі та Азовського моря, всі редути й форпости по польському і турецькому кордонах. У 1743 році він отримав звання інженер-підполковника. В цей час де Боскет склав плани багатьох українських міст, зняв численні плани місцевості, виконував секретні завдання пов'язані зі зйомкою планів уздовж кордонів з Польщею і Туреччиною, а також був задіяний в особливо складних і важливих інженерних роботах.

У 1740-х роках у співробітництві з миргородським полковником Василем Капністом побудував на правому березі Дніпра кілька укріплень, зокрема: Петроострівський шанець на річці Висі; Новоархангельський шанець (1743) на річці Синюсі; укріплення у Крилові (1743) в гирлі річки Тясьмина; Орловський шанець у місті впадання Синюхи в Південний Буг. В 1745 році склав проект і керував роботами по зміцненню берега річки у Переволочній фортеці[3].

Роботи 1740—50-х років

Серед значних робіт Даніїла де Боскета 1740—1750-х років:

Примітки

  1. У джерелах зустрічаються різні варіанти імені — Даніель, Данило, Данила
  2. Вортман Д. Я., Вирський Д. С. Дебоскет (де Боскет) Даніїл — С. 305.
  3. Сіткарьова О. В. Військовий інженер генерал-аншеф Данило де Боскет[недоступне посилання з липня 2019]
  4. Сіткарьова О. В. З історії будівництва оборонних споруд в Україні військовим інженером Д. Дебоскетом у середині XVIII ст. — С. 133.
  5. Звід пам'яток історії та культури України: Енцикл. вид.: У 28 т. / Голов. редкол.: В. Смолій та ін. — К. : Голов. ред. Зводу пам'яток історії та культури при вид-ві «Українська енциклопедія» ім. М. П. Бажана, 1999—2011. — К. : Кн. 1, ч. 3.: С—Я / Редкол. тому: Відп. ред. П. Тронько та ін. — 2003. — Упоряд.: В. Горбик, М. Кіпоренко, Н. Коваленко, Л. Федорова. — С. 1342—1343. — ISBN 966-95478-2-2.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.